‘biz küçükken’/’when we were little’ AYŞE WILSON 12 Nisan – 13 Mayıs 2012

‘biz küçükken’/’when we were little’ 

AYŞE WILSON

12 Nisan – 13 Mayıs 2012
Basın Bülteni

Ayşe Wilson İstanbul’daki ikinci kişisel sergisiyle Pg Art Gallery’de izleyicilerle buluşuyor.

2007’deki ‘Yüzücüler’ sergisiyle Türkiye’deki sanatseverlerin dikkatini çeken Wilson’ın resimlerinin çekiciliği, içinde barındırdığı iyimserlik ve yaşam enerjisinden kaynaklanır. Cıvıl cıvıl renkler, çocuksu karakterler yaratan sanatçı, hayattaki tüm zorluklara rağmen insanın içinde umut barındırabileceğini hatırlatır adeta.

Gençlik, masumiyet ve çok küçükken zamanı hiç umursamadan yaşadığımız mekanları konu edinen sanatçı, ‘biz küçükken’ sergisinde yer alan işlerinde yine umutlu ve tasasız bir ruh halini tasvir ederken, gençlik dolu hayellerin de nostaljisini yansıtıyor. Resimlerinde, hayata dair gözlemden ve fotografik imgelerden ziyade, saf hayaller ve duygulardan yola çıkan Wilson’ın kişisel yansımalarla örülü bakışı, izleyiciyi herşeyin masum ve güvenli hissedildiği kendi çocuk anılarına götürüyor. “Herkesin, kendini güvende ve iyi hissettiği bir zaman diliminin olduğu fikri beni cezbediyor” diyen sanatçı, Fra Angelico gibi basit ama güçlü formlarla olağanüstü hikayeler anlatan erken dönem İtalyan Rönesans ustalarının resimlerinin en önemli ilham kaynaklarından biri olduğunu belirtiyor. 
Ayşe Wilson, 1991’de Wellesley Üniversitesi’nden mezun oldu. Akademik eğitimine Floransa’da devam eden sanatçı 2003 yılında New York Academy of Art Resim Bölümü’nden master derecesi aldı ve bir kaç yıl Jeff Koons’un asistanlığını yaptı. New York’ta yaşamakta ve çalışmakta olan sanatçı, İstanbul’da Pg Art Gallery tarafından temsil edilmektedir. 

Adres: Boğazkesen Cad. No:76/B Tophane – İstanbul
Tel: 212 252 80 00

E-mail: info@pgartgallery.com

__________________________
Ayşe Wilson’s second solo exhibition in İstanbul is now on display at the PG Art Gallery.
The allure of Wilson’s paintings, which caught the attention of art-lovers in Turkey with her exhibition “Swimmers” in 2007, stems from the optimism and vital energy they contain. The artist, who creates lively colors and childish characters, reminds viewers that humans remain hopeful and optimistic despite the challenges of life. 
Taking youth, innocence and the timeless space we occupy when we are young as her subject matter, Wilson’s latest series, “When We Were Little,” portrays once again a hopeful and carefree essence, in addition to a nostalgia for youthful fantasy.
Drawing from pure imagination and emotion, rather than life observation or photographs, Wilson’s perspective, woven with personal reflections, takes the viewer back to their childhood memories, where things felt innocent and safe. She describes, “I am interested in the idea that for everyone there was always a time, usually a long ago time, in which things felt safe and good.” The artist finds inspiration from works of the early Italian Renaissance by masters like Fra Angelico, “where strong, simple forms told great stories.” 
Ayse Wilson graduated from Wellesley College in 1991, with further academic training in Florence, Italy, received her MFA in painting from the New York Academy of Art in 2003 then worked as a painting assistant for Jeff Koons for several years. She lives and works in New York and is represented by the PG Art Gallery in İstanbul.