can dostlarımız // 21 Kasım – 12 Aralık 2013 // Akyol Art Center


CAN DOSTLARIMIZ21 Kasım – 12 Aralık 2013 Akyol Art Center 


Açılış : 21 Kasım 2013 Perşembe Saat: 17.00 – 20.00İletişim : Ayla AkyolAdres : Şakayık Sok. Desen Apt. No:17 D:1 Teşvikiye – İstanbulTel : 0212 231 61 50 GSM: 0532 271 13 43
Akyol Sanat Merkezi; “Can Dostlarımız” isimli resim sergisine ev sahipliği yapıyor.


Sessiz dostlarımız… Dili olup sesi dilimize farklı gelen dostlarımız… Tüm canlılar arasında türü farklı olan canlarımız, insan türü dışında kalanların hayvan olarak adlandırıldığı dostlarımız…


Hayatlarımızın hep bir zamanlarında bir yerlerde bizimle birlikte varlar. Kimi bir kuş olup haber, kimi balık olup bereket, kısmet getiriyor. Kimi gökyüzünde sıralanıp kendilerini gösteriyorlar. Kimi hemen yanı başınızda beliriveriyor. Her zaman bizlerle candan, canınızdan bir parça rehberimiz olan can dostlarımız. M.Ö.3000’li yıllara uzanan yaşamlarda yapılan resimlerde insanların yanında hayvan figürlerinin oluşu, insanın kendi türü dışındaki canlılarla olan dostluklarını gösteriyor. Günümüzde kendi türüyle barış içinde olmasının yanında diğer canlılarla da dost olunması gerektiğini eserleri ile dile getiren sanatçılar, geçmişten gelen dostluklarımızı gelecek zamanlara aktarmayı hedefliyor. 
Sergide yer alan sanatçılar, çağdaşlaşma ve şehirlerde yaşamanın getirdiği doğayı gasp etme sonucu ortaya çıkan yapay doğalarda hayat bulmaya çalışan dostlarımızın olduğunu hatırlatırken, insan için kutsal olan doğanın tüm canlılar içinde aynı değerlere sahip olduğunu ve onların da olmaları gerektiği ortamlarda yaşamaları gerektiğini vurguluyorlar. Sergi 12 Aralık 2013 tarihine kadar Akyol Sanat Merkezi’nde izlenebilir.
Sergi sonunda elde edilen gelirin %30’u muhtaç hayvanlar yararına çalışmalar yürütmekte olan derneklere bağışlanacak ve Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği (HAÇİKO) kurucularından ve hayvan hakları savunucularından sanatçı Ömür Gedik’e çalışmalarından dolayı plaket verilecektir.
Sergide yer alan sanatçılar 
Nazan Akpınar
Ayla Akyol 
Zerrin Çiğdemli Aner
Öznur Balcı
Yasemin Toydemir Balkan
Kamer Batıoğlu
Tankut Bilge
Seyit Mehmet Buçukoğlu
Canan Doğruer
Neşe Gümüşcüoğlu
Nihal Güres
Sedat Kumova
Eser Sarı
Nur Ulubil 
Meryem Yüksel