ELİT İKTİDAR // 17 Eylül 2013 – 12 Ekim 2013 // Philippe VAN EETVELT // Galeri Artist Lab

ELİT İKTİDAR / THE RULING ELITE

17 Eylül 2013 – 12 Ekim 2013
Philippe VAN EETVELT
Galeri Artist Lab
T + 90 212 227 6852 M+ 90 530 516 2867 www.galeriartist.com
Philippe Van Eetvelt, “Elit İktidar” / “The Ruling Elite” isimli kişisel sergisi ile 17 Eylül – 12 Ekim 2013 tarihleri arasında Galeri Artist Lab’da sanatseverler ile buluşuyor.
Dadaist ve soyut dışavurumcu stile fütüristik imajlar ekleyerek kadın portreleri yaratma fikriyle ortaya çıkan sergide sanatçının 10 adet kadın portresi yer alıyor.
Sanatçı, ipad uygulaması kullanarak fotoğrafların üzerine soyut desenler ekliyor, fotoğraf manipülasyon teknikleri ve çizim araçları ile kolajlar ekleyerek ve derinlik alanları yaratarak çok katmanlı tasarımlar elde ediyor. Görsel tamamlanır tamamlanmaz yağlıboya uygulayarak tuvale aktarıyor.
Sanatçının tüm resimlerinde soyut desenlerin kadın portrelerini kapladığı farkediliyor. Bu soyut desenler bir tür peçeyi ya da maskeyi simgeliyor ve çoğu durumda kadınların yalnızca gözlerini ya da bedenlerinin başka bölümlerini ortaya çıkartıyor. Resimlerin birçoğunda görülen kelimeler ise bir duyguyu ya da düşünceyi anlatıyor.
Sanatçı Hakkında;
Philippe Van Eetvelt, 1975 yılında Montreal’de doğdu. 2004 yılında Montreal Université du Québec’den mezun oldu. Dadaizm, Rusya Avangart dönemi ve Alman modernizminin yanında moda, mimari ve tasarımdan ilham alan Kanada/Belçika asıllı sanatçı çoğunlukla İstanbulda yaşıyor.

————-
Philippe VAN EETVELT
17.09.2013 – 12.10.2013
“ELİT İKTİDAR / THE RULING ELITE”
Philippe Van Eetvelt
This collection is called : “The Ruling Elite”. It consists of 10 paintings all of which are portraits of women. 
The idea was to create women portraits in a mix of dadaist and abstract expressionist style all by adding a futuristic twist to the image. 
To achieve this, I overlayed abstract designs on photographs (i.e. patterns, architecture, fashion…) using an ipad application.
With photo manipulation technique (like image superimposition) and drawing tools I end up with a multi-layered design of which I intentionally add a “collage” and “depth of fields” effect.
Once the image is completed it is then hand-painted onto canvas using oils paints.
In all paintings, the abstract designs overlays the women’s portraits. These abstract designs symbolize a kind of veil or a mask and in most cases only reveal the womans’ eyes or parts of her body.
In most of the paintings words can be seen. These words describe a feeling or state of mind.