NUR ÖZALP // 1 MART – 1 NİSAN 2013 // TEM SANAT GALERİSİ

NUR ÖZALP 

1 MART – 1 NİSAN 2013 


TEM SANAT GALERİSİ


Açılış 1 Mart 2013
TEL.: (212) 2470899, 2341346 

NUR ÖZALP TEM SANAT’TA 

Yirmi yedinci yılını geride bırakan Tem Sanat Galerisi, 1 Mart – 1 Nisan 2013 tarihleri arasında Berlin’de çalışmalarını sürdüren Nur Özalp’ın son resimlerini sergileyecek. 

Nur Özalp, Berlin Istanbul arasında yaşayan bir sanatçı. Yaptığı resimler her iki kentten de izlenimlerle dolu. Sanatçı bir kaç aksta çeşitli ruh hallerinden seçmeler sunuyor. Resim isimlerinden de anlaşılacağı gibi, ‘Erguvan Zamanı’, İstanbul’u düşündürüyor, ‘Cambaz’ sokakta yatan birini, ‘Kuşların Doğum Günü’ ise karda doğayı ve yaşamı. Renk alanlarını sembollerle değerlendiriyor sanatçı. Sembol olarak çizilmiş insan, kuş, ağaç, gibi formlarla bu alanları anlamlandırıyor, resme bakan insanla ilişki kuruyor. Kış resimleri beyaz alanlara kontrast yaratan kuş formları ile ifade edilmiş. 

Renkçi bir ressam Nur Özalp. Renklerin varlık alanını öne çıkartmaya bayılıyor. Kışkırtıcı renklerin yanyanalığı, karşıt renklerin birbiri ile ilişkisi, veya yumuşak geçişler, tuvalin alanının bir labirent gibi bölünmesi ve bunların renk egemenliğindeki alanlara yaslanması en sevdiği oyun. Görsel imgeler bu oyunun bir parçası. ‘Cambaz,’ ‘Cambazın Günü,’ kırmızı rengin egemenliğinde. Cambazın bakışı bazen grinin tonları. Yaşamda olduğu gibi diye düşünüyor sanatçı; her zaman renkli görmeyiz dünyayı derken kendini sorguluyor, sergi çerçevesi içinde gri resimlerden oluşan küçük bir alan yaratıyor. Erguvanlar ise pembeler içeriyor. 
Sanatçının çalışmaları bir tür zaman duygusu ile de bağlantılı. Sergi dört mevsimden esintiler içeriyor. Yaza ait bir kumsal veya baharın ciçekleri ve kış. Bazen çocuklar ve anneleri beliriyor Özalp’in resimlerinde. Burada renk, ilişkinin psikolojisinden yola çıkan bir eda izliyor. 
Nur Özalp kendini her hangi bir tekniğe bağlamıyor, anlatmak istediği temaya göre (ki tema bazen beyaz renk iken bazen Boğaz kıyısıyla ilgili bir enstantane olabilir,) kalın yada ince boya kullanımına geçiyor veya başka tekniklerle içiçe bir anlatım seçebiliyor. 
Sanatçı yaşamını yirmi yıldır İstanbul ve Berlin arasında sürdürüyor. 
Bu ilginç sergiyi galeride izleme olanağı bulamayanlar, Tem Sanat Galerisi’nin www.temartgallery.com adresinde devamlı güncel tutulan sayfalarında sergiye, galeri sanatçılarına ve geçmiş sergi arşivlerine ulaşabilirler 
Tem Sanat Galerisi : 
Valikonağı Cad., Prof. Dr. Orhan Ersek Sok. 14, Nişantaşi, 34365 İstanbul 
Tel: (212) 2470899, 2341346 Faks: 2479756 www.temartgallery.com