5 BAŞIK 42 RESİM // Kaya Tanyeri // UPSD // 23 Mart – 7 Nisan 2012

5 BAŞIK 42 RESİM
Kaya Tanyeri
UPSD Galerisi
Resim Sergisi
23 Mart – 7 Nisan 2012
Basın BülteniKaya Tanyeri, 23 Mart 7 Nisan tarihleri arasında 5 Başlık 42 Resim adını verdiği çalışmalarını UPSD Galerisinde sergiliyor.Sanatçı 2009-2011 yılları arasında yaptığı çalışmalardan seçtiği 42 eserini 5 başlık altında toplayarak sanatçılara sunuyor: BU GÜNEŞ BAŞKA GÜNEŞ, İNTİHALLER, ŞUNDAN BUNDAN..,  POST-ROMANTİK, EROTİKALAR, DENEMELER ARAYIŞLAR 

Sanatçı bu sergisinde DİFOPENKOGRAFİK adını verdiği dijital teknikle tasarlanmış sonra kanvas üzeri baskı üzerine karışık teknik uyguluyor.

Sergi 7 Nisan 2012 tarihine kadar UPSD Galeride izlenebilir.

Kaya Tanyeri çalışmalarını aşağıdaki şekilde ifade ediyor:

“Çalışmalarımın herhangi bir çağdaş sanat hareketine bağlı olduğunu söyleyemem. Çağdaşlığın üslup bütünlüğü, yararlılık vb. gibi parametrelere göre eğerlendirilmesi beni pek bağlamıyor. Çağdaşlığın, bir otoritenin dümen suyunda gitmekle değil, kendi özgür irademin disiplinine uymakla yakalanacağı kanısındayım. 

Benim için önemli olan, çalışmalarımın, onları tüketenlerin yaşamlarında kısa bir an için bile olsa yeni bir sayfa açıp açmadığıdır… 

Yaratma özgürlüğünün sınırlarını, sanatçının yeteneği, birikimi ve kendini aşma gücü belirler bence. Özgünlük ile dekadansı, karalama ile ‘ifade’yi ayırt edebilmeli sanatçı. Bunlara özen gösteriyorum.

Resimde konu diye bir sorunum yok. Çevremde gördüğüm her şey bana yeni biçim ilişkileri ilham eder. İnsanlara, durumlara, nesnelere resimsel bir anlam verme eğilimim var, her ressam gibi. Ve yaşamın kendisinin büyük bir sanatsal olay olduğu kanısındayım.”


UPSD Galeri
Maçka Özgürlük Parkı Şişli Evlendirme Dairesi Yanı