Baskıresim Sergisi // 14 Mart- 16 Nisan 2013 // SIRMA OLCAY KEFELİ // Galeri FE Sanat Galerisi

Baskıresim Sergisi 
14 Mart- 16 Nisan 2013 
SIRMA OLCAY KEFELİ 

Galeri FE Sanat Galerisi

Galeri FE Sanat Galerisi, baskıresimlerinin yer aldığı kişisel sergisinde Sırma Olcay Kefeli’nin eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor. 
Açılışını 14 Mart 2013 Perşembe günü 17:00- 20:00 saatleri arasında gerçekleştirecek  Sırma Olcay Kefeli’nin baskıresim sergisi, 14 Mart– 16 Nisan 2013 tarihleri arasında Galeri FE’de görülebilir. 
Ortancalar – metal plaka üzerine karışık teknik:
Bir saksının dibinde kuruyup kalmış birkaç ortanca yaprağı, “aşkınlık” temasının işlendiği serinin başlangıç noktasını oluşturur. Yeni formlara kavuşmak için eskileri cesurca arkada bırakabilmenin özgürlüğe giden yegane yol olduğunu düşünen sanatçı, dönüştürücü güç olarak kuvvetli ışık huzmelerinden yaralanmaktadır. Her dönüşümün insan hayatına yeni bir soluk üflediği düşüncesi, yaprak formlarına sembolik anlamlar yüklenerek ifade edilmektedir. Güneşin yıpranmış ortanca yaprakları arasından süzülerek yaprağa yeni bir hayat vermesi ve formunu adeta bir kelebeğe çevirmesi, farklı armonilerle metal zemin üzerinde yansıtılır. Kullanılan malzeme ile işlenilen konunun uyumuna önem veren sanatçı, bir yandan plaka üzerinde görüntüyü oluştururken, diğer yandan, soğuk ve sert bir malzeme olan metali yıpratarak; organik, doğal dokusu ve ifade gücü yoğun bir nesneye dönüştürmektedir.
Monoprintler:
Her ne kadar ayrı ve farklı bireyler olarak görünseler de, insanlar, onları aynı bütünün bir parçası yapan kudrete içten içe bağlıdır. Bireyleri sembolize eden Hayat Ağacı’nın yapraklarına uzaktan baktığında ahenkli bir beraberlik gözlemleyen sanatçı, monoprint serisinde, her biri ayrı doku ve çizgilerle işlenmiş yaprak formlarını bir araya getirmektedir. Birlikte titreşmekte olan bu bütünü farklı kurgular içerisinde ifade etmeyi amaçlamaktadır. 
SIRMA OLCAY KEFELİ 
1968 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini Robert Lisesi’nde bitirdikten sonra 1990’da LCP 
(bugünkü adıyla London College of Communication) Temel Sanat ve Grafik Tasarımı Bölümlerinden mezun oldu. İstanbul ve New York’ta tasarımcı olarak çalıştı. 1991’den beri aralıklarla devam ettiği Çamlıca Sanat Atölyesi’nde Prof. Süleyman Saim Tekcan ile gravür çalışmaları yaptı. 2006-2008 arası IMOGA’da müze sanatçısı iken, baskıresme tam zamanlı olarak geçiş yaptı. Yurtiçinde (İstanbul, Ankara, Eskişehir, Adana) çeşitli sergilere katıldı. Çalışmalarını İstanbul Kuruçeşme’deki atölyesinde sürdürmektedir. 
İletişim: Cemil Topuzlu Cad. Kutmen Apt. 60/2 D:4 
Çiftehavuzlar, Kadıköy, İstanbul 
0216 368 03 78