BİR FİKRİN VAR MI? // 31 EKİM 2017 – 24 ŞUBAT 2018 // RENART GALLERY // LİDO RİCO

Do you have an idea? / Bir fikrin var mı?

Lido Rico
RenArt Gallery & Art Consultancy
31 Ekim 2017 – 24 Şubat 2018
RenArt Gallery & Art Consultancy İspanyol sanatçı Lidó Rico’nun “Do you have an idea?” / “Bir fikrin var mı?” adlı sergisine 31 Ekim 2017 – 24 Şubat 2018 tarihleri arasında Museo Regional de Arte Moderno’nun da katkılarıyla ev sahipliği yapıyor.
1968 Yecla(Murcia) doğumlu İspanyol sanatçı Lidó Rico sanat yolculuğuna müzelerde ki sergileriyle devam ediyor. Bir yazarın duygularını aktarabilmesi için kağıt ve kaleme ihtiyacı olduğunu söyleyen sanatçı, 30 yıl önce duygularını aktarmak için doğru malzeme arayışında polyester resin ile işlerinde ki istediği anlatım gücünü yakalıyor. Şeffaf
yapısıyla içinde hapsettiği görseli, aklından geçirdiği düşüncelerin aktarımı olarak görmemizi sağlıyor. Bu nedenle polyester resini çalışmalarına uygun bir malzeme olarak görüyor.
Eserlerinin çıkış noktasını, özellikle erkeklerin duygu değişikliği üzerine kurguluyan sanatçı; konu olarak erkeklerin düşünüş şekillerini, zihinlerinde oluşturdukları uyarılmayı, onları mutlu eden yada irite eden şeyleri, kendi vücudunu kalıplayarak oluşturduğu heykellerle anlatıyor.
Eserlerinde duygu ve düşüncelerin hayatımızda ki yansımalarını inceleyen sanatçı; İnsan beyninin doğru kullanıldığında bir hazineye eş değer olduğunu, karanlık bir toplumun, zaman içinde zihindeki olumsuzlukları tetiklediğini uzun yıllar boyunca yaptığı serebral araştırmalar sonucunda keşfediyor. Kullandığı polyester risinle aklının içinden geçirdiği düşünceleri gösterme şansı buluyor. Bilgi ile zihindeki sorulara doğru cevaplar bulup, gizemli bir var oluşu keşfediyor.
 “Do you have an idea?” / “Bir fikrin var mı?” sergisi 31 Ekim 2017 – 24 Şubat 2018 tarihleri arasında RenArt Gallery & Art Consultancy’de görülülebilir.