BİRGÜN – BİRGÜN // 12 Mart 2013 – 18 Mart 2013 // HÜSEYİN İBRAHİMİYE // ŞİRKET-İ HAYRİYE SANAT GALERİSİ

BİRGÜN – BİRGÜN

12 Mart 2013 – 18 Mart 2013


HÜSEYİN İBRAHİMİYE


ŞİRKET-İ HAYRİYE SANAT GALERİSİ


Açılış :12 Mart 2013 Salı Saat: 18.00

İstanbul doğumlu olan sanatçı İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’nden mezun. İktisadi Ticari İlimler Akademisi’nde master’ını tamamlayan İbrahimiye, 70’li yıllardan itibaren resim ve karikatür çalışmalarına ağırlık verdi. Birçok kişisel ve karma sergi yapan sanatçı çalışmalarına İstanbul’da ki kendi atölyesinde devam etmektedir.İçine kapanık, çalkantılı, agresif ve duygusal bir yapıya sahip olan ressam Hüseyin İbrahimiye, hayatı tüm gerçekliği ve çıplaklığıyla algılıyor. Yaşamın gel-gitleri karşısında, doğal olan insan haliyle güçlü durmaya çalışıyor, verdiği bu savaşı kendine özgü renk ve fırça darbeleriyle tuallerine aktarıyor. Fovist ve puantist yaklaşımla, ekspresyonist tarzda yaptığı resimlerinde seçtiği renkleri de, kişiliğini ve hayata karşı duruşunu anlatır nitelikte tamamen doğal, tüpten çıktığı gibi kullanmayı tercih ediyor.
İçinde yaşadığı fırtınaları, hırçın fırça darbeleriyle tullerine yansıtıyor, bunu yaparken de izleyicinin, hayata bakış açısını anlamasını sağlıyor.Hayvanları çok seviyor, sokakta yaşayanlara üzülüyor ve onları kendi doğal yaşam ortamlarından alıp, tullerinde belki de hiç yaşayamayacakları, uyum sağlayamayacakları farklı ortamlara koyuyor. Bunu yaparken de kendisi dahil bizlerin istemediğimiz, bize doğal olmayan ortamlardaki zoraki yaşamlarımızı yüzümüze vuruyor ve bizleri düşünmeye zorluyor. 

Kendine özel yarattığı fantastik dünyasında, yine kendine özel sembollerle gönderme yaparak, hayatın getirdiği zorluklara karşı duruşunu tüm doğallığıyla gözler önüne seren Hüseyin İbrahimiye, kendimize bile itiraf edemediğimiz gerçeklerle bizi yüzleştiriyor.Kamer Batıoğlu
Açılış :12 Mart 2013 Salı Saat: 18.00
ŞİRKET-İ HAYRİYE SANAT GALERİSİ
Yenikadıköy vapur iskelesi Karaköy – Eminönü Vapur İskelesi 1. Kat / KADIKÖY
0216,405,27,78