DEĞERBİLİRLİK ÜSTÜNE // 30 Kasım – 7 Aralık 2012 // Çetin Emeç Sanat Galerisi Yunus Emre Kültür Merkezi

DEĞERBİLİRLİK ÜSTÜNE
30 Kasım – 7 Aralık 2012

SELAHATTİN H. TARAN ANISINA

RESİM SERGİSİ
Çetin Emeç Sanat Galerisi Yunus Emre Kültür Merkezi 9.Kısım Ataköy İstanbul
Açılış: 30 Kasım 2012 Saat: 18:00

Bu sergi ”İdol Eğitimci Selahattin H. Taran” anısına düzenlenen geleneksel bir sanat sunumudur. 
1942’de Türk eğitiminin önemli odaklarından Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-İş Bölümü’nü bitirdi, Selahattin H. Taran (1918-1986). Tutarlı eğitim felsefesi ile tüm dünyaya örnek gösterilen Köy Enstitülerinden biri olan Kepirtepe Köy Enstitüsü’nün kurucuları arasında yer aldı. Genç ve idealist bir eğitimci olarak pek çok köy çocuğunu sanatla, insani değerlerle tanıştırdı; bu okuldaki öğrencilerinden pek çoğu bugün sanatımızın önemli isimleri. Bu başarıları ile önce Milli Eğitim Bakanlığı resim alanı müfettişliğine ve ardından da yetiştiği Gazi Eğitim Enstitüsü öğretmenliğine atandı. 1960’lı yılların başından itibaren kendi isteğiyle İstanbul Çapa Öğretmen Okulu Resim Semineri öğretmenliğine geldi. İyi ki geldi, bizlerin öğretmeni oldu. Sanat eğitiminin Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden seçilmiş öğrencilerle erken yaşlardan başlamasını savunan bu seminerde pek çok öğrenci yetiştirdi. 1970’lerde de İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü kurucuları arasında yer aldı. 
Selahattin H. TARAN, sanatı çok yönlü ve çok boyutluluğu ile ele alan; öğrencilerinin nitelikli insan profili içinde sosyalleşmesine önem veren; sorgulayıcı dünya görüşü ile sanatçı kimliğini birlikte harmanlayan bir eğitim modeli içinde yetiştirdi. 
İdol insanlar dünyanın her yerinde toplumların baş tacı sayılırlar. Her yaştan bireyleri, geniş anlamda toplumları etkileyen, yönlendiren ‘İDOL” insanların varlığı her meslekten pek çok geleneğin de kuşaktan kuşağa taşınması demektir. 
Bilimde, sanatta, teknolojide, siyasette idol insanların yarattığı atmosfer ve ivme her zaman, her yerde ve özellikle eğitim alanında temel dayanaktır. Öğrencilerin, gençlerin, toplumların bu örnek insanların yolunda ilerlemesi amaç edinilir. 
Selahattin H. TARAN, 1960’lı yıllarda sanat ve sanat eğitimi alanında bir kuşağın İDOL eğitimcisidir. Onun öğrencileri ilkokuldan üniversiteye kadar yaşamın her kademesinde ondan kazandıkları insani değerler ve sanat tutkusu içinde, alanlarında başarılar ortaya koymasını bilmişlerdir. 
Bugün Selahattin H. Taran’ın öğrencisi olarak 400’e yakın sanat insanı, resim öğretmeni, sanatçı, akademisyen bulunmaktadır ve onun ilkeleri ile yurt içinde ve yurt dışında başarılı görevler üstlenmişlerdir. Bunca yıl her öğrencisinin yaşamı anlama ve sorgulama bilincinde, sosyal ve sanatsal kazanımlarında unutulmayacak etkiler bırakması, onun ne denli sanat ve öğrenci odaklı bir eğitimci olduğunun göstergesidir. 
Bütün çeşitliliği ile sanat, en etkili insani değerler dizgesidir. İnsani değerlerden yoksun insanların oluşturacağı bir toplumun psiko-patolojik sorunlarla boğuşması kaçınılmazdır. Bu nedenle sanat alanında ”İDOL” insanların yarattığı iklim, toplumsal kalitede önemli bir etken, ulusal ve uluslararası alanda önemli bir moral değerdir. Böylesi insanların her şeyden önce vefa ve ahde vefa örneği olarak anılması, yad edilmesi ilkelerin devamlılığı açısından önemlidir. 
Sanatçı ve eğitimci birikimi ile kimliklerimizin oluşmasında önemli izler bırakan öğretmenimiz-babamız Selahattin H. Taran’ı her zaman olduğu gibi bu kez de yeni bir sergi düzenleyerek saygı ve minnet duyguları içinde anıyoruz. 
Selahattin Taran’ın öğrencileri adına 
Hasan Pekmezci 
SERGİYE KATILAN SANATÇILAR 

Habib Aydoğdu
Gülsün Erbil
Hatice Gülmez
Sebahat Hasırcıoğlu
Hilmi Özbay
Hasan Pekmezci
Şükran Pekmezci
Zeki Şahin
Sabahattin Şen 

SERGİ MAVİ HALİÇ LİONS KULÜBÜ’NÜN KATKILARIYLA GERÇEKLEŞMİŞTİR.