Devinim ve Denge // Koray Ariş // 26 Nisan – 9 Haziran 2012// İş Sanat Kibele

Devinim ve Denge
Koray Ariş
İş Sanat Kibele
26 Nisan – 9 Haziran 2012
Basın Bülteni
İş Sanat Kibele Galerisi, Çağdaş Türk heykel sanatının en önemli isimleri arasında yer alan Koray Ariş’in 1970’li yıllardan bugüne kadar ortaya koyduğu eserleri kapsayan retrospektif sergisi ‘Devinim ve Denge’ye ev sahipliği yapıyor. 

Sergide Ariş’in erken dönemde yerleşik figür kullanımına karşı bir alternatif oluşturmak için tasarladığı uzuvları olmayan kötürüm bedenler, 1990’lı yıllarda adından söz ettirmeye başladığı materyali deri olan insan soyutlaması eserleri ve son dönemde izleyicisinin dokunmasıyla sallanan hacıyatmaz benzeri form çalışmaları da yer alacak. Kullandığı malzeme ile tercih ettiği biçimler arasında organik bir ilişki arayan sanatçı, ilerleyen yıllarda sabit, hareket etmeyen heykeller yerine ufak bir ivmeyle devinen yalın formlar gerçekleştirmeye başlar. Bu çalışmalar oyun dünyasının hareketli nesnelerini hatırlatmaktadır. Tüm ayrıntıların ortadan kaldırıldığı, heykeli oluşturan formun alabildiğine yalınlaştırıldığı bu heykellerde, modern bir düşünüş ile hayatın buluşabileceği noktalara işaret edilmektedir. Masalsı ve tarihsel çağrışımları olan bu heykeller, izleyicisini oyuncul bir duyguya davet ediyor. 

Koray Ariş, 1968 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi, Şadi Çalık Atölyesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından gittiği Roma’da Emilio Greco’nun öğrencisi oldu. 1971 yılında Roma’da kendi atölyesini kurdu. Ertesi yıl ilk kişisel sergisini açtı. Daha sonra eserleri, aralarında Floransa, Belgrad ve Budapeşte’nin de bulunduğu pek çok Avrupa kentinde sergilendi. 1975’te Türkiye’ye dönen Ariş, mezun olduğu Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim görevlisi oldu. 1977 yılında bu görevinden ayrılarak kendi atölyesini kurdu. Sanatçı çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

Kibele Sanat Galerisi
Adres: İş Kuleleri
Tel: +90 (212) 316 15 80

Sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir.