EKİM GEÇİDİ 20 – BURSA 2021

Ekim Geçidi Sergileri bu yıl 20. Yılını kutlayacak!

Ekim Geçidi’nin ilk sergisi 29 Ekim 2002 yılında çeşitli disiplinlerden 54 sanatçının katılımıyla Galeri X’in İstanbul Galata’da ki sergi salonunda yapılmıştı.

Bu sergiler, kendisi de ressam olan Gülsün Erbil’in Cumhuriyete ve Atatürk’e olan tutkusunu, minnet borcunu, Atatürk’ün de çok değer verdiği sanat ve sanatçılarla taçlandırarak göstermek istemesi fikrinden yola çıkmıştı. Kendisi gibi düşünen sanatçıları etrafında toplayan Gülsün Erbil ve arkadaşları, 20 yıldır büyük özverilerle bu sergileri bugünlere getirdi.

Ekim Geçidi sergisine ismini veren, yine kendisi de bir sanatçı ve şair olan Yeşim Ağaoğlu’dur. Bu isim, Cumhuriyet kutlamalarının bir fener alayı, bir şenlik şeklinde olması fikrinden yola çıkarak konulmuştur.

Bu yıl yirmincisi 30 ilde yapılan ve üç binin üzerinde plastik sanatların çeşitli disiplinlerinden gelen sanatçıların (resim, heykel, seramik, enstalasyon, video, performans, vb. ) katılımıyla adeta bir sanat geçidi olacaktır.

Cumhuriyetimizin her daim güçlü ve kalıcı olması dileğiyle her ilimizde “Ekim GEÇİDİ” nin onuncusu Bursa ilinde Ayfer Demircioğlu’nun çalışmalarıyla gerçekleştiriyoruz.

Sergiyi www.ekimgecidibursa.com sitesinden görebilirsiniz.

Sergi kataloğunu burayı tıklayınız.