Hatice Özşahin // 15 ŞUBAT/25 ŞUBAT 2013 // Sulu Boya Resim Sergisi // Galeri Altan

Hatice Özşahin
15 ŞUBAT/25 ŞUBAT 2013 
Sulu Boya Resim Sergisi
Galeri Altan

Üşüyen yürekleriyle yaşamı ısıtan temalar. Sanat Eleştirmeni Belgin Balanoğlu Alagöz Hatice Özşahin suluboyaları için yazdığı bir yazıda şöyle der; 


Hatice Özşahin suluboyalarında, amacına ulaşmış bir ”umuda yolculuk” serüveni yaşanır. Natürmortlarındaki manolyalar kimi kompozisyonlarında figürle kucaklaşır. Figürün yalnızlığını paylaşır. 

Kimi zaman günlük hayatın biteviye yaşanan izlerini gösterir bize, yaşamın koşturmadan ibaret olduğunu.. Oradan Osmanlı Dönemine ve Harem Kadınlarına geçer ve bir bakarsınız, balerinler uçuşur su yüzeyinde kağıdında iz bırakmak üzere. 
Mekânlar vardır onu çok etkiyen. Önce fotoğraflar bu mekânları ve sonra yayar suyu kuru kağıdının üstüne Camilerimiz şekillenir Tarihe malolmuş olan. 
Ve engin denizler çeker onu, bilinen bilinmeyen kıyılara çevrilir rotası, puslu/sisli günler eşliğinde. 
Zamanlarla, mekânlarla, duygularla, kavramlarla zıtlaştırır temalarını. Bugünle dünü, hüzünle sevinci, yeniyle eskiyi, gelenekselle çağdaşı çatıştırır durur.. 
Kendine özgü bir teknikle çalışır sanatçı suluboyalarını. Renklerindeki pastel tonlar zaman zaman şenlenir. Kimi zaman akan suları bir araya toplamak, kimi zaman toplanmış suları dağıtmak olsa da asıl amacı, renklerdeki toprak tonları onun fırçasının renksel başat Dili’dir. 
Özşahin, yağlıboya resimlerinin yanı sıra suluboya resimlerinde de usta bir yorumcudur. 
Bir bakarsınız duyumsadığı şey’leri duyumsatmak için onu dürtüleyen duygularla boyayı suyla buluşturarak sınırsız özgürlüğe atar kendini.. 
Yayılır kâğıt üzerinde pastel tonlar iç-içe geçer renkler, aynen yaşamında olduğu gibi emer kağıt suyun ve boyanın birleşimini içine alır. 
Belgin Balanoğlu Alagöz 
Sanat Danismani/Gazeteci-Yazar/Ressam-Seramikci: Belgin Balanoglu Alagoz