İstanbul ‘a Bir Bakış // 14 Eylül -7 Ekim 2012 // ARA GÜLER

İstanbul ‘a Bir Bakış
14 Eylül -7 Ekim 2012
ARA GÜLER
St. Petri Şehir Kilisesi
Fotoğraf Sergisi
Basın Bülteni


Dortmund Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve 23 Eylül’ e kadar sürecek 2.Merhaba Heimat Kültür Festivali ve Dortmund & Beyoğlu belediyelerinin kültür anlaşması kapsamında; 
14 Eylül -7 Ekim 2012 tarihleri arasında Küratörlüğü Beste Gürsu tarafından projelendirilen, değerli Türk fotoğraf sanatçısı Ara Güler’in ‘ İstanbul ‘a Bir Bakış’ Fotoğraf Sergisinin St. Petri Şehir Kilisesinde 14 eylül 2012 saat 14.00 de açılışı gerçekleştirilecektir. 
Binlerce yıllık tarihi ile bir çok uygarlığa ev sahipliği yapmış, topraklarında nice uygarlıklar barındırmış kültür birikimi oldukça zengin bir kent. İstanbul. 
Kültürel zenginliği, sanatsal, ekonomik, stratejik önemiyle de her zaman dikkatle izlenen bu dev metropolun, böylesi renkli yaşamı ve sosyo-kültürel yanlarını kendi penceresinden bizlere yansıtan, tarihe ışık tutan kareler ile aktarırken nesiller boyu unutulmayan/ unutulmayacak hikayeler yazan Ara Güler.
Masala dönüşen fotoğraflarında, görmezden gelinen, hep bir bekleyiş içinde olan belirsizliği belgesel ve aynı zamanda gerçeküstü bir dille anlatmasıdır. 
İstanbul’un içinden deniz geçen sıfatı, çevresindeki gürültü insanlarıyla bütünleşmiş gibi görünse de, melankolik, yalnız ve dönüştürülmüş bu kaotik ortamı Ara Güler karalerde zenginleştirilmiştir.
Kendini anlatırken bile deklanjöre basar gibi doğru kareler de anlatan, karelerindeki olayların onu bulduğunu düşünerek kendini şanslı sayan, Türkiye’nin 80 yıllık tarihi dilimine şahit Ara Güler, yaşamı insanlara verilmiş boş bir film olarak anlatırken, her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışmamızı öğütlemesi uzun yıllar bizlere ışık tutacaktır.
Küratör 
Beste Gürsu