KAFES // 12 Nisan – 25 Mayıs 2013 // Funda Alkan // Daire Galeri

KAFES / THE CAGE 

12 Nisan – 25 Mayıs 2013
Funda Alkan 
Daire Galeri 
Adres: Boğazkesen Caddesi No:65D  Tophane 34433 Beyoğlu / İstanbul 
T: 0212 252 52 59 
Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı-Cumartesi 11.00-19.00 / Ücretsiz 
Funda Alkan “Kafes” isimli ikinci kişisel sergisi ile 12 Nisan – 25 Mayıs 2013 tarihleri arasında Daire Galeri’de izleyici ile buluşuyor. 
Funda Alkan’ın “Kafes” sergisindeki nakışla işlenmiş kadın imgeleri, Modern ve Post-Modern sanat ile bugünün sanat üretiminin ilişkisel estetiği bağlamında kadının sunumuna ilişkin tartışmayı yeniden açıyor. “Kafes” sergisinde ‘Korse Giyen Güzeller’ ile Alkan, toplumun görsel düşünüş biçiminin iktidarını ölçmek için bu uyarlanmış imge dünyasından yeniden yararlanıyor. 
İstanbul’da yaşayan ve çalışan sanatçı, eşzamanlı olarak demokratik, küresel, ataerkil, neo-liberal ve milliyetçi olmanın çelişkisini barındıran bir ülkede aktif bir birey, kışkırtıcı ve aktivist olarak kuşağının yaygın vazifesini yerine getiriyor. 2009’dan beri süregelen üretimiyle ataerkil basmakalıbına uygun örneklerde ısrar eden bir toplumun inançlarına karşı gelmek için, işlerinde geleneksel el sanatı teknikleri uygulayan kadınlar topluluğunda kendine yer ediniyor. 
Funda Alkan sanat üretimindeki yoluna, grafik olarak alışılmış manzara ve iç mekânlar betimleyen bir dizi yama çalışması ile başladı. Daha sonra Türkiye’de pek çok neslin bilinçaltına işlemiş sinema ikonlarını konu alan bir seri üretti. Alkan, bu unutulmaz imgeleri zekice bir stratejiyle, seyirciye fetişizmini ve yanıltıcılığını belli eden sevimli bir nakış tekniğiyle üreterek bizi şaşırttı. Bu Hollywood görselleri, Andy Warhol’un yıldız portrelerini hatırlatan minimalist ve grafik bir tarzda resmedilmişti. Noktalardan oluşan geleneksel nakış aynı zamanda dijitalleşmeye işaret etmekte ve portreyi daha soyut bir hale getirmekteydi. Geleneksel teknikler ile Modernist estetiğin biraraya getirilişi, feminist veya kadınca sanattaki bağlayıcı sorunsallardan birisidir. Portrelerde ve torso serisinde Alkan bu problematiğin üstesinden gelmenin yolunu, zorlu bir girişimle, üç çelişkili sınıflandırmayı birleştirerek bulmuştur; yani 60’lar ve 70’lerin Pop Art’ı, günümüzün dijitalleştirilmiş görsel teknolojisi ve feministlerin el sanatının altını çizmeye yönelimi. Alkan’ın amaçlarından biri oyuna dahil olmak ve Türkiye’deki Modernist, Post-modernist veya muhafazakar izleyiciye ulaşarak toplumun inançlarına meydan okumaktır. *Beral Madra 
“Kafes”, 12 Nisan – 25 Mayıs 2013 tarihlerinde Salı-Cumartesi günleri 11.00 – 19.00 saatleri arasında Daire Galeri’de görülebilir.