KLASİK ve MODERN SANATIN BULUŞMASI // 18 Mayıs – 5 Haziran 2013

KLASİK ve MODERN SANATIN BULUŞMASI

18 Mayıs – 5 Haziran 2013 Deyim Galeri
KARMA RESİM & HEYKEL SERGİSİ 
Açılış: 18 Mayıs 2013Adres:Şakayık Sk. Kamar Apt. No: 47/1 Nişantaşı / İstanbul T: (0212) 286 21 82


Deyim Galeri 18 Mayıs – 5 Haziran 2013 tarihleri arasında Bengisu Bayrak , Calman Shemi , Dganit Blechner , David Kracov ,Ebru Düvenci , Nail Karahan, Saim Dursun , Sinem Pehlivan , Ümmet Karaca , Xchristakos isimli sanatçılara ev sahipliği yapıyor. 

Bengisu Bayrak sinema ile sanatı birleştirip, film dünyasında klasikleşen filmleri kendine göre yorumluyor. Bayrak, kimi zaman film karelerinde olay örgüsünde önem taşıyan ama görünmeyen nesneleri hayal edip görselleştiriyor, kimi zaman yarı gerçek yarı kurmaca nesneleri ve dökümanları resmediyor. 
Calman Shemi, Heykeltraş ve ressam olan Sanatçı 1997 yılında Çin’e yaptığı bir seyahat sırasında eski yıllardan beri kullanılan geleneksel lake tekniğinden çok etkilenir. “Windows” adını verdiği çalışmalarında modern malzemelerle birlikte bu tekniği de kullanır. 
David Kracov, Rhode Island School of Design’da eğitim alan sanatçı animasyon ve illüstrasyon konularından da uzmanlaştıktan sonra Los Angeles’a giderek film stüdyoları için karakterler yaratmaya başlar. Daha sonra yarattığı bu karakterleri heykellere dönüştürür. 
Dganit Blechner, Yıllar süren çalışmalarının ardından 2005’te dijital art baskılarını karışık medya tekniği kullanarak anlatmaya başlar. Baskıların üzerine kullandığı bu karışık teknik sanatçının eserlerini daha da canlı hale getirir. 
Ebru Düvenci, özellikle hep bir yerlere yetişmeye çalışan, koşan, koşuşturan insanları, yaşamın karmaşasını, hızını ve bu anlık görüntülerdeki izlenimlerini; hareket halindeki figürler ve atmosfer aracılığıyla resimler. 
Nail Karahan yapıtlarında kentleşme olgusunda insanı inceler. İnsanın yoksunluğuna gönderme yaparak, tuvallerinde kentleri insansızlaştırır. Karahan insanın olmadığı hayal kentler kurar. 
Saim Dursun eserlerinde Işık ve sıcaktan renklenmiş bir atmosfer altındaki hareketli figür düzenlemelerinde,yaşam koşulları zor da olsa yaşam sevinci saçan insan ruhları çeşitleniyor. 
Sinem Pehlivan, kent ve insanın sürekli etkileşerek, birbirlerini şekillendirdiklerini gösterir çalışmalarında. Kent mi insanı biçimlendiriyor? Bu şekillendirme nasıl oluyor? Pehlivan eserlerinde bu soruların cevabını bulmaya çalışır. 
İstanbul’un eşsiz manzaralarını yerinde resmeden Ümmet karaca kendine has tarzı ile özellikle büyükada çalışmalarının yanında ilk defa modern çalışmalarınıda sanatseverlerin beğenisine sunuyo r. 
İstanbul Büyükada doğumlu olan Xchristakos, eserlerinde heykel ve resmi birleştiriyor.Enstelasyon çalışmaları sanatçının tamamıyla iç dünyasını, yaşamış ve yaşıyor olduğu kültürü sentezliyor.