MASKELER // 4–10 Ağustos 2012 // AYLA AKYOL // Adalar Kültür Derneği

MASKELER 

4–10 Ağustos 2012AYLA AKYOL Adalar Kültür Derneği Resim ve Fotoğraf Sergisi Basın Bülteni 
Ressam Ayla Akyol, 04 – 10 Ağustos 2012 tarihleri arasında “Maskeler” adlı resim ve fotoğraflarının yer aldığı eserlerini Adalar Kültür Derneği Galerisinde sergiliyor. 


Sanatçının çalışmalarındaki izlenimlerini ressam Sedat Kumova şu satırlarla ifade ediyor: 
“İlkel çağlarda duyguları ifade etmek için kullanılan ve günümüze kadar uzanan, karnavalların, şenliklerin vazgeçilmezleri arasında olan maskeler geçmişin gizemini yaşamsal döngü içinde sunuyor izleyenlere Ayla Akyol’un eserlerinde… 
Yaralı, yıpranmış eksik kalmış bir yanımızla bir anlık bile olsa gizliyor duyguları… William Shakespeare’in Hamlet adlı eserinde geçen paradoks gibi. Olmak ya da olmamak… Yüze takılan maskeler midir yüz, yoksa maskenin altına saklanmaya ihtiyaç duyan mıdır? İşte bütün mesele bu! Olmak istenilenin yüzünü, ruhunu yansıtıyor… Rengârenk kıyafetler içinde beyaza boyanmış yüzler… Günümüz karanlığına batmış kayıpların arınmaya çalışması gibi, belli belirsiz… Aydınlanmaya çalışan isimsiz bedenler… 
Soğuk ve sıcak renkleri aynı çerçeve içerisinde dengeli bir biçimde kullanıyor sanatçı Ayla Akyol. Güzelliği, zarafeti, inceliği, dostluğu, sevgiyi, arkadaşlığı platonik bir aşkı anlatıyor maskelerin ardındaki ince ruh gibi… “ 
Goya, Zonara, İbrahim Safi ve Sami Yetik gibi tarihe iz bırakmış sanatçıların etkisinde kalmış, her zaman yeniliğe açık, estetiğe ve mükemmele ulaşmaya çalışan sanatçı Ayla Akyol, fotoğrafların enerjisini kendi renk paletinden tuvallerine aktarıyor. 
İzleyicide farklı duygular, farklı tatlar bırakan “Maskeler” isimli sergi 10 Ağustos 2012 tarihine kadar Adalar Kültür Derneği Galerisinde görülebilir. 

Açılış     : 4 Ağustos 2012 Cumartesi Saat: 17.00 – 20.00
Adres    : Adalar Kültür Derneği Galerisi Çınar Meydanı No:14 Büyükada / İstanbul
İletişim : Ayla Akyol – GSM: 0 532 271 13 43

***************************************

THE MASKS 
4-10 August 2012 
AYLA AKYOL 
Adalar Cultural Association 
Press Release of Painting and Photography Exhibition 
The painter Ayla Akyol exhibits the works including paintings and photographs of “Masks” at Adalar Cultural Association Gallery between the dates 04 – 10 August 2012. 
The painter Sedat Kumova expressed his impressions of artist’s studies with the following lines:

The masks, which were used to express feelings since primitive ages and became the hallmarks of the carnivals and festivals till today, offers the mystery of the past in a life cycle, to the viewers in the works of Ayla Akyol’s.

Masks, conceals our injured, worn out and incomplete feelings even for a moment, such as the paradox in William Shakespeare’s Hamlet. To be or not to be… Is the face is mask which is worn or the one who needs to hide under the mask? Here is the whole point! The masks reflect the spirit of the desired face to be. White faces dressed in colorful costumes… Nameless bodies who are trying to illuminate.

Ayla Akyol who was under the influence of Goya, Zonara, Ibrahim Safi and Sami Yetik whom left their mark on history, is always open to innovation, aesthetics and trying to reach perfection, conveys the energy of photographs from her color palette to canvases. 
The exhibition titled “Masks” which expose different feelings, different flavors to the viewer, can be seen in the Adalar Cultural Association Gallery until 10 August 2012. 

Opening: 4 August 2012, Saturday Time: 17:00 – 20:00 Address: Adalar Cultural Association Gallery Çınar Meydanı No: 14 Büyükada / Istanbul Contact: Ayla Akyol – Mobile: 0532 271 13 43


 


***********************
AYLA AKYOL 
> ÖZGEÇMİŞ

1949 yılında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. Bir yıl Prof. Dr. Süheyl Ünver’in Teship ve Minyatür kursuna katıldı.
1997 yılında Deniz Orkuş & Dara Abadi Atölyesi’nde resim çalışmalarına başladı. 
Zaman zaman Ressam Hasan Taşdemir, Ressam Ümmet Karaca ve Ressam Ildar Ahmet Veli ile resim çalışmaları yapmıştır. Halen kendi atölyesinde resim çalışmalarını sürdürüyor.
2003 Aralık ayında kurmuş olduğu Akyol Sanat Evi’nde resim, vitray ve takı sergileri düzenlemektedir.
Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği, Ressamlar Derneği, Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği, Rekreasyon Derneği üyesidir. 
2005 yılından beri her sene Anadolu Kulübü “Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi”nin Tertip Komitesinde görev almıştır.
2006 yılından itibaren Anadolu Kulübü “Adalı Çocuklar ve Gençler Arası Resim Yarışması”nın Tertip Komitesi ve Seçici Kurul Üyesidir.
9 Nisan 2007 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük organizasyonu olan Mevlana Sevgi, Hoşgörü ve Kültür Treni’nde, Akyol Sanat Evi olarak görev almıştır. 
Akyol Sanat Evi sanatçıları, 2007 Kasım ayında Ürgüp Belediyesi’nin sponsorluğunda Ürgüp Belediyesi Kültür Merkezi’nde “Mevlânâ” konulu resim ve heykel sergisi gerçekleştirmiştir. Sergiyi Ürgüp Belediye Başkanı, Nevşehir Valisi, Kaymakam ve Savcı, heykeltıraş Şermin Güner ve Ayla Akyol ile beraber açmıştır.
Akyol Sanat Evi sanatçıları, 2007 Aralık ayında Yeminli Mal Müşavirler Sergi Salonu’nda (Taksim) Mevlânâ Yılı 1. Barış ve Dostluk Resim ve Heykel Sergisi gerçekleştirmiştir. Bu sergide Tema Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca’ya, Prof. Dr. Orhan Kural’a, Prof. Dr. Pars Tuğlacı’ya, Haytap kurucusu Av. Ahmet Kemal Şenpolat’a, Nazire Dedeman’a, Gazeteci Bekir Coşkun’a barış ve dostluğa yaptıkları katkılardan dolayı birer plaket vermişlerdir.
2007Aralık ayında Prof. Dr. Turan Gürgen adına 4.sü gerçekleştirilen “Doktorumu Seviyorum” konulu 4-14 yaş çocuklar arasında yapılan yarışmada jüride yer almıştır.
2007 yılı Who is Who Türkiye 1. baskısında biyografisi ile yer almıştır.
Merkezi İngiltere, “Cambridge” olan Enternasyonal Biyografi Merkezi “International Biographical Centre” IBC’nin 34. edisyonunda 21. yüzyılın 2000 önemli aydını arasında sanat dalında yer almasına 21 Mayıs 2007’de karar verilmiştir.
1 Haziran 2007’de Ayla Akyol’a IBC’nin “Cambridge” England Avrupa’yı temsilen Genel Müdür Yardımcısı “Deputy Director General for Europe” olarak diploma verilmiştir. 
Haziran 2007’de Enternasyonal Biyografi Derneği’nin “International Biographical Association” ömür boyu “Life Fellow” üyesi olmuştur.
IBC, 17 Temmuz 2007 tarihinde Türkiye’den Ayla Akyol’a Sanat ve İnsanlık “Arts and Humanity” dalında sanatta mükemmeliyet beratı “Decree of Excellence” vermiştir. 
Ayla Akyol’un 2007 Mevlânâ Yılı’nda yapmış olduğu Mevlânâ konulu tablolar, Milli Saraylara bağlı Yıldız Porselen Fabrikası el dekoru sanatçıları tarafından duvar tabaklarına işlenmiştir. 
ABI, Amerikan Biyografi Enstitüsü Ayla Akyol’a outstanding community and professional achiement için “2008 Yılının Kadını” olarak altın commemorative madalya vermiştir. 
ABI, Amerikan Biyografi Enstitüsü Ayla Akyol’a 2009 yılında “Golden Medal for Turkey” vermiştir.
IBC, International Biographical Centre (Enternasyonal Biyografi Merkezi), Ayla Akyol’a 2009 yılında “International Medal of Honour” vermiştir.
Ayla Akyol, galerisinde yapmış olduğu sergilerden başka İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında 2009 Aralık ayında Beylerbeyi Sarayı’nda “Saraylar ve Saraylılar” konulu; 2009 Mart ayında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında “Hoşsefa Sanat Galerisi”, Safranbolu’da Dünya Kadınlar Günü’nde; 2009 Mart ayında İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı’nda “Denizden Esintiler” konulu; 2009 Nisan ayında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında Cemal Reşit Rey Fuayeleri’nde “İstanbul’un Dünü, Bugünü, Yarını” konulu; yine İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında 2009 Nisan ayında Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde “Turizm Haftası”nda “Baharda Buluşma” konulu resim ve heykel sergisi tertiplemiştir. 
Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ndeki “İbrahim Paşa Sarayı” sergi sırasında Akyol Sanat Evi sanatçıları Ayla Akyol’a sanatı ve sanatçıyı destekleyen katkılarından dolayı bir teşekkür plâketi vermişlerdir. Ayla Akyol da sergiye katılan bütün sanatçılara birer teşekkür belgesi vermiştir. Bu sergi sırasında Akyol Sanat Evi sanatçıları Ayasofya Müzesi Müdürü Sayın Mustafa Akkaya’ya ve Türk ve İslam Eserleri Müzesi Müdürü Sayın Seracettin Şahin’e sanatı ve sanatçıyı destekleyen katkılarından dolayı birer teşekkür plaketi vermişlerdir. 
Ayla Akyol, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında, 2009 Mayıs ayında Ankara, Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde, Ankara Valisi Sayın Kemal Önal’ın desteğinde yapılan resim ve heykel sergisine üç Mevlânâ tablosu ile katılmıştır. 
Ayla Akyol, 2009 Ağustos ayında Anadolu Kulübü Büyükada Şubesi’nde adalı ressamlara bir sergi düzenlemiştir. Yine bu ayda Büyükada Yat ve Yelken Spor Kulübü Ayla Akyol’a bir teşekkür plaketi vermiştir.
2009 Eylül ayında Safranbolu Festivali sırasında Akyol Sanat Evi sanatçıları Karabük Valisi Sayın Nurullah Çakır’a, Safranbolu Kaymakamı Sayın Gökhan Azcan’a, Safranbolu Belediye Başkanı Sayın Necdet Aksoy’a ve ressam Zerrin Aner’e sanata yapmış olduğu katkılardan dolayı birer teşekkür belgesi vermişlerdir.


> KATILDIĞI KARMA SERGİLER

Mart 1998 Basın Müzesi Sanat Galerisi
Ocak 1999 Basın Müzesi Sanat Galerisi
Şubat 1999 Cemal Reşit Rey Sergi Salonu
Mayıs 2000 Basın Müzesi Sanat Galerisi
Mayıs 2001 Basın Müzesi Sanat Galerisi
Haziran 2002 Basın Müzesi Sanat Galerisi
Ağustos 2002 41. Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi, Anadolu Kulübü Büyükada Şb.
Mayıs 2003 Basın Müzesi Sanat Galerisi
Ağustos 2003 42. Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi, Anadolu Kulübü Büyükada Şb.
Aralık 2003 Star Mar Sanat Galerisi Sergi Salonu
Mayıs 2004 Star Mar Sanat Galerisi Sergi Salonu
Ağustos 2004 43. Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi, Anadolu Kulübü Büyükada Şb.
Ağustos 2004 Halki Palas Oteli Sergi Salonu, Heybeliada
Şubat 2005 Deniz Müzesi Sanat Galerisi, Beşiktaş 
Haziran 2005 “Monalistanbul Projesi” Çekirdek Sanat Evi, Taksim
Ağustos 2005 44. Geleneksel Adalı Sanatçılar Resim Sergisi, Büyükada Anadolu Kulübü
Eylül 2005 Levent Tenis Kulübü Sergi Salonu
Ekim 2005 “Nuri İyem Projesi” Çekirdek Sanat Evi, Taksim
Kasım 2005 Ressamlar Derneği Karma Sergi, Taksim Yeminli Mali Müş.Galerisi
Mart 2006 Güzel Sanatlar Birliği Karma Sergi, Taksim Yeminli Mali Müş. Galerisi
Mart 2006 Karma Resim Sergisi, Şişli, AKD Sergi Salonu “Dans ve Estetik konulu”
Temmuz 2006 Akyol Sanat Evi Sanatçıları Resim Sergisi, Büyükada Anadolu Kulübü
Temmuz 2006 Ayla Akyol-Fevza Güral Resim Sergisi, Sedef Adası, Sedef Rest.
Temmuz 2006 Güzel Sanatlar Birliği Resim Dern.Sergisi, Büyükada Turing Kültür Evi
Ağustos 2006 45. Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi, Anadolu Kulübü Büyükada Şb.
Eylül 2006 Güzel Sanatlar Birliği Resim Sergisi, Taksim AKM
Aralık 2006 Yılbaşı Promosyon Sergisi, Akyol Sanat Evi, Teşvikiye
Ocak 2007 “32 Sanatçı 32 Kız Kulesi Yorumu” Akyol Sanat Evi, Teşvikiye
27 Ocak – 12 Şubat 2007 ÇEKİRDEK SANAT GALERİSİ YORUMLAR SERGİSİ “VINCENT VAN GOGH”
8 – 21 Mart 2007 – ÇEKİRDEK SANAT GALERİSİ 86 KADIN 86 YAPIT
31 Mart – 13 Nisan 2007 STARTEST SANAT GALERİSİ REKREASYON DERNEĞİ HZ.MEVLANA CELALEDDİNİ RUMİ’Yİ ANMA SERGİSİ
25 Nisan – 11 Mayıs 2007 AMERİKAN KÜLTÜR DERNEĞİ DANS VE ESTETİK
Mayıs 2007 “Otoportredeki Hayalet” Çekirdek Sanat Evi, Taksim
17 – 23 Ağustos 2007 RESİM SERGİSİ “ANADOLU KULÜBÜ” BÜYÜKADA – İSTANBUL
24 Ağustos – 02 Eylül 2007 RESİM SERGİSİ “UZUN İNCE BİR YOLDAYIM III” SEDEF RESTAURANT SEDEF ADASI
16 – 20 Ekim 2007 RESİM VE HEYKEL SERGİSİ “2007 MEVLANA YILI” ÜRGÜP BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİ
Kasım 2007 Ressamlar Derneği Sanat Evi, Tünel
Aralık 2007 “Mevlana Barış ve Dostluk Sergisi I” Akyol Sanat Evi Sanatçıları, Yeminli Mali Müşavirler Galerisi, Taksim
Aralık 2007 Yılbaşı Promosyon Sergisi, Akyol Sanat Evi, Teşvikiye
Şubat 2008 Güzel Sanatlar Birliği Taksim Sanat Galerisi
Mart 2008 Resim ve Heykel Sergisi, İ.T.Ü. Maslak Kampüsü
Mart 2008 17 Sanatçı 16 Nü Yorumu, Akyol Sanat Evi, Teşvikiye
Mart 2008 İstanbul’un Dünü, Bugünü, Yarını, Akyol Sanatevi Sanatçıları, Startest Sanat Galerisi, Nişantaşı
19 Nisan 2008, Rekreasyon Derneği, “Çiçeklerle Bahara Selam”, Startest Sanat Galerisi, Nişantaşı
21 Nisan 2008 Türk Kadınlar Birliği Denizli Şubesi, Akyol Sanat Evi Sanatçıları, Denizli Ticaret Odası
3 Mayıs 2008 Bizans Eseri Yorumu (30 sanatçı), Akyol Sanat Evi, Teşvikiye
3 Mayıs 2008 Abra Sanat Galerisi, Teşvikiye
17 Mayıs 2008 “Barışın Gelini, Pippa Bacca” Resim ve Heykel Sergisi, Taksim Sanat Galerisi
20 Mayıs 2008 Abra Sanat Galerisi, Teşvikiye
22 Mayıs 2008 Deniz Orkuş İlk Atölye, Basın Müzesi, Cağaloğlu
1 Haziran 2008 Rekreasyon Derneği, Yalova Belediyesi Sanat Galerisi, Yalova
19 Haziran 2008 İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, “Hayalin Derinliğinde Yolculuk”, Beyoğlu
17 Ağustos 2008 47. Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi, Anadolu Kulübü Büyükada Şb
2 Aralık 2008 Yılbaşı Promosyon Sergisi Akyol Sanat Evi (7 sanatçı)
16 Aralık 2008 Saraylar ve Saraylılar, Beylerbeyi Sarayı (30 sanatçı)
10 Ocak 2009 Otoportreler, Akyol Sanat evi, (20 sanatçı)
10 Ocak 2009 Startest Sanat Galerisi, Susuz Bir Yaşamda Hiçliğe Doğru
3 Şubat 2009 Güzel Sanatlar Birliği, Yüzüncü Yıl Sergileri-1, Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
16 Şubat 2009, Gülümseyen Yüzler, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi
16 Şubat 2009, Rekreasyon Derneği 50. Yıl Sergisi, Bahar Esintileri ve Erguvanlar, Beşiktaş Belediyesi Akatlar Kültür Merkezi
7 Mart 2009, İstanbul Çeşmeleri, Akyol Sanat Evi, (33 sanatçı)
8 Mart 2009 “Kadınlar Günü” Hoş Sefa Sanat Galerisi Safranbolu, Akyol Sanat Evi Sanatçıları
20 Mart 2009, Denizden Esintiler, Akyol Sanat Evi Sanatçıları (16 sanatçı), İstanbul Deniz Müzesi, Beşiktaş
2 Nisan 2009, İstanbul’un Dünü, Bugünü, Yarını”, Akyol Sanat Evi Sanatçıları (17 sanatçı), Cemal Reşit Rey Fuayeleri, Harbiye
15 Nisan 2009 Baharda Buluşma, Akyol Sanat Evi Sanatçıları, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Sultanahmet
21 Nisan 2009 “Bahar ve Renkler”, Ressamlar Derneği Sanat Evi, Tünel
4 Mayıs 2009 Şermin Güner Atölyesi Resim-Heykel Sergisi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Ankara
18 Mayıs 2009 Güzel Sanatlar Birliği Yüzüncü Yıl Sergileri-2, Efes Müzesi
15 Haziran 2009 Güzel Sanatlar Birliği Yüzüncü Yıl Sergileri-4, Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü
24 Haziran 2009 Güzel Sanatlar Birliği Yüzüncü Yıl Sergileri-5, Gaziantep Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
03 Temmuz 2009 Güzel Sanatlar Birliği Yüzüncü Yıl Sergileri-6, Van Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
21 Temmuz 2009 Güzel Sanatlar Birliği Yüzüncü Yıl Sergileri-7, Adalar Kültür Derneği Sanat Galerisi
16 Ağustos 2009 48. Geleneksel Adalı Ressamlar Sergisi, Anadolu Kulübü Büyükada Şubesi
24 Eylül 2009 “Safranbolu Festivalinde Buluşma”, Ziraat Bankası Galerisi, Safranbolu
10 Ekim 2009 Şermin Güner ve Arkadaşları Uluslararası Sergi, Askeri Müze, Harbiye
24 – 27 Ekim 2009 “İstanbul’dan Safranbolu’ya”, Altın Safran Dünya Belgesel Film Festivali kapsamında Safranbolu
20 Ekim – 5 Kasım 2009 “Kadınım” Ressamlar derneği Sanat Evi, Tünel, İstanbul
23 Ekim – 10 Kasım 2009, “Cumhuriyet Kadınları”, Bakırköy Sanat Merkezi, İstanbul
21 Kasım – 1 Aralık 2009, “Sararsın Bırak Yapraklar Sen Yüreğinin Sesini Dinle” Madison Hotel Sanat Galerisi, İstanbul
12 – 25 Aralık 2009 Yılbaşı Promosyon Sergisi, Akyol Sanat Evi, Teşvikiye, İstanbul
19 – 26 Aralık 2009 Rekreasyon Derneği 50. Kuruluş Yılı, Kadıköy Belediyesi, Kadıköy, İstanbul
Ocak 2010 Ressamlar Derneği Sanat Evi, Tünel, İstanbul
Ocak 2010 Güzel Sanatlar Birliği Derneği, C.R.R. Fuayeleri
24 – 30 Nisan 2010 Rekreasyon Derneği, Deveci Han Kültür Merkezi, Edirne
15 – 22 Mayıs 2010, Rekreasyon Derneği, Eskişehir Belediyesi, Turgut Özakman Sanat Galerisi
29 Haziran – 7 Temmuz 2010 7. Galatart Resim Sergisi, Güzel Sanatlar Birliği-İstanbul Galata Rotary Kulübü, YMM Sanat Galerisi, Beyoğlu
11 – 20 Ekim 2010 Rekreasyon Derneği, Yunus Emre Kültür Merkezi, Çetin Emeç Sergi Salonu
26 – 30 Ekim 2010 “Cumhuriyet Hepimizin” Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Turgut Özakman Sergi Salonu
11 – 30 Kasım 2010 “Rekreasyon Derneği” Beşiktaş Belediyesi, Akatlar Kültür Merkezi
4 – 17 Aralık 2010, “Rhapsody in Blue”, Akyol Sanat, Teşvikiye
18 – 31 Aralık 2010, “Geleneksel Yılbaşı Sergisi”, Akyol Sanat, Teşvikiye
25 – 31 Aralık 2010 “Rekreasyon Derneği”, Sanat Üçgeni Kadıköy Belediyesi Fuayesi
17 – 31 Ocak 2011 Levent Tenis Kulübü, Yılbaşı Karması, Levent
12 – 26 Şubat 2011, “Sümer ve Anadolu Medeniyetleri Resim ve Heykel Sergisi, Akyol Sanat, Teşvikiye
17 – 28 Şubat 2011, Ressamlar Derneği, Karma, Cumhuriyet Galerisi, Taksim
17 – 23 Şubat 2011, Eser Sarı Sergisi, Karma, Tarık Zafer Tunaya Galerisi, Taksim
08 – 18 Mart 2011, “Dünya Kadınlar Günü”, Hülya Kırımoğlu Sanat Evi, Bakırköy
16 – 31 Mart 2011, “İstanbul Senfonisi”, Cemal Reşit Rey Fuayeleri, Harbiye, İst.
07 – 20 Mayıs 2011, “Deep Blue II”, Akyol Sanat, Teşvikiye
23 – 31 Temmuz 2011, Ferruh Ertürk anısına, Adalar Kültür Derneği, Splendid Otel, Büyükada
22 – 28 Ağustos 2011, “Geleneksel Adalı Ressamlar” 50. Yıl Sergisi, Anadolu Kulübü, Büyükada
20 Ağustos – 02 Eylül 2011, “Beşi Bir Yerde” Adalar Kültür Derneği Galerisi, Büyükada
05 – 10 Ekim 2011, “Semazenler”, 1. Uluslararası Sanat Bienali, İTÜ
15 – 31 Aralık 2011, “Geleneksel Yılbaşı Sergisi VI” Akyol Sanat, Teşvikiye
17 – 31 Aralık 2011, “Rekreasyon Derneği Sergisi” Mevlânâ Sergisi, Kadıköy Belediyesi Fuayesi


> KATILDIĞI KİŞİSEL SERGİLER

Temmuz 2001 Anadolu Kulübü Büyükada Şubesi Sergi Salonu
Ağustos 2001 İnönü Müzesi Heybeliada Sergi Salonu
Temmuz 2002 Anadolu Kulübü Büyükada Şubesi Sergi Salonu
Ekim 2002 Antalya Kültür Merkezi Fuayesi (39.Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında)
Aralık 2003 Şişli Belediyesi Sanat Galerisi
Bali Antik Müzayedenin Tertiplediği 2004 İlkbahar Müzayedesinde Bir Resmi Satıldı.
Üç adet resmi Bali Müzayede’de satılmıştır.
“Trabzon Atatürk Evi” konulu resmi, Şubat 2005 tarihinde “Beşiktaş Deniz Müzesi”nde envantere kayıt edilmiş ve halen müzede sergilenmektedir.
14 – 30 Nisan 2007 “Mevlânâ Uzun İnce Bir Yoldayım” Start-Test Sanat Galerisi, Nişantaşı
Ağustos 2007 “Mevlânâ Uzun İnce Bir Yoldayım II” Anadolu Kulübü Büyükada Şubesi Sergi Salonu
Ağustos 2007 “Mevlânâ Uzun İnce Bir Yoldayım III” Sedef Ada Restoran
12 Ağustos 2008 “Çiçeklerle Büyükada”, Büyükada Kütüphanesi
17 – 23 Ağustos 2009 “Gelinciklerle İstanbul” Anadolu Kulübü, Büyükada
08 – 22 Mart 2010 “Ve Allah Kadını Yarattı” U.P.S.D. Galerisi, Şişli, İstanbul
17 – 31 Mart 2010 “İstanbul’u Yaşamak” Cemal Reşit Rey Fuayesi, Harbiye, İstanbul
Nisan 2010, “Mevsimlerle İstanbul”, Vakıfbank Sanat Galerisi, Levent, İstanbul
Temmuz 2010, “Heykellerle Büyük Ada”, Anadolu Kulübü, Büyükada
Ağustos 2010, “Sedef Adasının Yaşama Geçişinin 50. Yıl Anısına”, Kulüp Sedef, Sedefadası
04 – 14 Haziran 2011, “Nostalji”, Akyol Sanat, Teşvikiye
01 – 07 Ağustos 2011, “Çiçeklerle Maskeler”, Anadolu Kulübü, Büyükada
13 – 20 Ağustos 2011, “Adalar”, Adalar Kütüphanesi, Büyükada
21 – 02 Ağustos 2011, “Opera”, Adalar Kültür Derneği, Büyükada
8 – 15 Ekim 2011, “Kadına Dair”, (About the Woman) Antalya Altınportakal Film Festivali kapsamında AKSAV
5 – 10 Ekim 2011, I. Uluslararası Boğaziçi Sanat Bienali, Sabancı Kültür Merkezi, YTÜ Beşiktaş


> KATILDIĞI YURTDIŞI KARMA SERGİLER

Ocak 2006 Karma Resim Sergisi, Atina
Şubat 2007 Karma Resim Sergisi, Atina
24 Temmuz 2008 Karma Resim Sergisi, İtalya “Luppiano”
26 Ağustos 2008, Uluslararası Karma Resim Sergisi, İngiltere “Oxford St. Chatherine’s College”
23 Ekim 2008 Avusturya, Galeri Karismus, “Gloggnitz”
26 Aralık 2009 – 2 Ocak 2010 Golubaya Gostinaya Galerisi, St. Petersburg, Rusya
2 – 5 Nisan 2010 Grand Paradise Hotel Sanat Galerisi, Napoli, İtalya
22 – 30 Mayıs 2010 “Yüzen Sergi”, Ankara Vapuru, İstanbul-Çeşme, Mykanos, Santorini, Girit, Rodos ve Koas, “İstanbul’dan Yunan Adalarına”
17 – 22 Ağustos 2010, International Gallery, St. John’s College, Cambridge, England
11 – 17 Nisan 2011, “İstanbul’dan Barcelona’ya”, Barcelona, İspanya

Aldığı Ödüller:
1. 39. Antalya Altın Portakal Film Festivali sırasında Belediye Başkanı Bekir Kumbul’un verdiği plâket, 2002
2. İstanbul Deniz Kuvvetleri Komutanlığının verdiği plaket, 2005;
3. Who is Who in Turkey, 1. Baskı, 2006.
4. Decree of Excellence in Art, IBC, 2007;
5. Deputy Director General for Europe, IBC, 2007;
6. Dictionary of International Biograpy, 34 ve 35 baskıları, 2007;
7. 2000 Outstanding Intellectials of the 21st Century 5. Baskı, 2007;
8. Commemorative Golden Medal, Women of the Year, ABI, 2008;
9. Da Vinci Diamonds by I.B.C., 2009;
10. World Resolution Gold Medal for Turkey, ABI, 2009;
11. Director General’s Rool of Honour, IBC, 2009;
12. The International Medal of Honour, IBC, 2009;
13. Akyol Sanat Evi Sanatçılarının verdiği plaket, 2009;
14. Büyükada Yat ve Yelken Kulübü’nün verdiği plâket, 2009;
15. The Lifetime of Greatness Award by IBC, 2010;
16. The Top Two Hundred of IBC, 2010;
17. Rekreasyon Derneği’nin verdiği plaket “Sanat Üçgeni”, 2010;
18. The Final Honours List of the IBC, 2011
19. Güzel Sanatlar Birliği’nin verdiği plaket, 2011
20. 48. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali, onur plâketi, 2011

Üye olduğu dernekler:
1. Sedef Adalılar Derneği, Ömür Boyu, 1962;
2. Anadolu Kulübü Ankara Üyesi, Ömür Boyu, 1980;
3. Ressamlar Derneği, 2005;
4. Güzel Sanatlar Birliği Resim Derneği, 2005;
5. Rekreasyon Derneği, 2006;
6. Uluslararası Biyografi Derneği (I.B.A.), Life Fellow, 2007;
7. Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD), 2009;

İstanbul ve Anadolu’da 100’den fazla karma sergiye katılmıştır.

*****

AYLA
AKYOL

Ayla Akyol was born in İstanbul in
1940. She studied English Literature in İstanbul University. She participated
Prof. Dr. Süheyl Ünver’s Illumination and Miniature Course for one year.

She started drawing and painting
pictures in Deniz Orkuş and Dara Abadi Atelier in 1997 and still continues
painting in the same atelier. She has been taking art lessons from the artists
Hasan Taşdemir, Ümmet Karaca and İldar Ahmet Veli.

Also she has been organizing
painting, stained glass and ornamental jewellery exhibitions in the Akyol Art
House, since December 2003.

Memberships
of Associations, Institutes
1.   
Sedef Island’s Association, Life Fellow, 1962;
2.   
Anatolian Club Ankara Member, Life Fellow, 1980;
3.   
Fine Arts Union, 2005;
4.   
Artists Community, 2005;
5.   
Recreation Association in Turkey, 2006;
6.   
Life Fellow of the International Biographical Association, IBA, 2007;
7.   
International Plastic Arts Association, UNESCO (UPSD), 2009;
Personal
Exhibitions
·      
July 2001, Anatolian Club Exhibition Center, Princess Island
·      
August 2001, İnönü Museum Exhibition Center, Heybeli Island
·      
July 2002, Anatolian Club Exhibition Center, Princess Island
·      
October 2002, Antalya Culture Center, during the 39th Antalya
Film Festival
·      
December 2003, Şişli Municipality’s Art Gallery
·      
Three of her paintings were sold at Bali Auction
·      
February 2005, her painting themed Atatürk’s Trabzon House, was recorded
in the inventory of Beşiktaş Sea Museum, and it is still being displayed
·      
April 2007, Start-Test Art Gallery Nişantaşı, themed “Mevlana – on a thin
& long path”
·      
August 2007, Anatolian Club Exhibition Center, Princess Island, themed
“Mevlana II – on a thin & long path”
·      
August 2007, Sedef Island, themed “Mevlana III – on a thin & long
path”
·      
August 2008, Princess Island Library, themed “Princess Island in
Flowers”
·      
August 2009, Anatolian Club Art Gallery, Büyükada, themed “Princess
Island in Poppies”
·      
March 2010, U.P.S.D. Gallery, Şişli-Istanbul, themed “God Created ‘the
Woman’”
·      
March 2010, The Foyer of Cemal Reşit Rey, Harbiye, Istanbul, themed “To
Live in Istanbul”
·      
April 2010, “Istanbul with Seasons”, Vakıfbank Art Gallery, Levent,
Istanbul
·      
June 2010, “Princess Island with Statues”, Anatolian Club Exhibition
Center, Princess Island
·      
August 2010, “For the Universary of 50th year of Sedef
Island”, Sedef Island, Club Sedef Ada,
International Exhibitions
·      
January 2006, Athens, Greece
·      
February 2007, Athens, Greece
·      
July 2008, Luppiano, Italy
·      
August 2008, Oxford St. Catherine’s College, United Kingdom
·      
October 2008, Gallery Karismus, Gloggnitz, Austria
·      
January 2010, Goluboya Gostinaya Gallery, St. Petersburg, Russia
·      
April 2010, Grand Paradise Hotel Art Gallery, Napoli, Italy
·      
May 2010, “Floating Exhibition” in Ankara Sheep from Istanbul towards
Greece Islands
·      
August 2010, International Gallery, St. John’s College, Cambridge,
England
·      
April 2011, “From Istanbul to Barcelona”, Barcelona, Spain
Honours and Awards
·     
Antalya Golden Orange Film Festival Award, 2002;
·     
One painting, The House of Atatürk in Trabzon, continuously exhibited in
Beşiktaş Marine Museum, 2005;
·     
Who is Who in Turkey, First Edition, 2006;
·     
Decree of Excellence in Art, IBC, 2007;
·     
Deputy Director General for Europe, IBC, 2007;
·     
Dictionary of International Biography, 34th, 35th Editions, 2007;
·     
2000 Outstanding Intellectuals of the 21st Century Fift Edition, 2007;
·     
Commemorative Golden Medal, Woman of the Year, ABI, 2008;
·     
Da Vinci Diamond by IBC, 2009;
·     
World Resolution Gold Medal for Turkey, ABI, 2009;
·     
Director General’s Rool of Honour, IBC, 2009;
·     
The International Medal of Honour, IBC, 2009;
·     
Award 2009, given by artists of Akyol Art House, 2009;
·     
The Lifetime of Greatness Award by IBC, 2010;
·     
Award 2010 given by Yacht and Sports Club of Princess Islands for Art,
2010;
·     
The Top Two Hundred of IBC, 2010;
·     
Award 2010 given by Recreation Association, 2010;
·     
The Final Honours List of the IBC, 2011;

Akyol SanatAdres: Şakayık Sok. Desen Apt. No: 17 D:1Teşvikiye, İstanbulTel: (0212) 231 61 50 
         – Gsm: 0532 271 13 43w: www.akyolsanat.com   
   www.aylaakyol.comE: akyolsanat@akyolsanat.com    
aylaakyol@aylaakyol.com