Mehmet Günyeli, Robert Park, Art Wolfe , Peter Lik // 26 Şubat – 07 Mart 2013 // Nar Art Galeri // Moda Deniz Kulübü

Mehmet Günyeli, Robert Park, Art Wolfe , Peter Lik
26 Şubat –  07 Mart 2013

Nar Art Galeri
Moda Deniz Kulübü
Sergi Açılışı / Kokteyl: 26 Şubat 2013, Salı Saat:19.00 
Mehmet Günyeli, Robert Park, Art Wolfe , Peter Lik ‘in fotoğraflarının bulunduğu sergi 26 Şubat – 07 Mart 2013 tarihleri arasında Galeri Moda Deniz Kulübü’nde görülebilir. 
Adres: Galeri Moda Deniz Kulübü , Ferittek Sokak No:1 Kadıköy-İstanbul 
Nar Art Galeri 2012 yılında kurulmuş bir modern sanat galerisidir. Misyonumuz modern sanatın önde gelen uluslararası sanatçılarını, sanatseverlere sunmak, kolleksiyonerlere çeşitli, zevkli ve değerli sanat ürünlerini daha ulaşılabilir kılmak ve yeni kolleksiyonerler oluşturmaktır. 
Mehmet Günyeli , İstanbul Kadıköy de doğdu. Saint Joseph Lisesinden sonra Siyasal Bilimler Fakültesi’nde eğitimini tamamaladı. 1980’li yıllarda fotoğrafa başladı. Yurtiçinde ve yurtdışında sergilere katıldı, saydam gösteriler yaptı, çeşitli ödüller kazandı. Özellikle küresel rekabette kendi öz kültürlerini koruyabilen dünyanın birçok ülkesine giderek Yeryüzünün Renkleri adını verdiği fotoğraf projesini yaptı. Fotoğrafları yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli gazete ve dergilerde yayınlandı. Kültürel anlamda küreselleşmeye muhalif duruşuyla tanınmaktadır. Son yıllarda, fotoğraf çalışmalarını çağdaş ve kavramsal temalar üzerinde yoğunlaştırdı. Viva Cuba Libre, Hindistan, Dervişler ve Kadar Denizi isimli 4 fotoğraf kitabı yayınlanmıştır. İstanbul Modern, Elgiz Çağdaş Sanat Öüzesi, Borusan Contemporary ve Houston Museum of Fine Arts kolleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. 
Art Wolfe , Amerikalı fotoğrafçı, televizyon yapımcısı, çevreci, fotograf hocası ve sanatçı. En çok da yaban hayatı, doğa ve medeniyetler ile ilgili renkli fotoğrafları ile bilinir. 
Art Wolfe… Dünyanın, Ansel Adams dan sonra bilinirliği en yuksek fotoğraf sanatçılarından biri olup Amerikan PBS kanalında da “Travels to the Edge with Art Wolfe” adında bir televizyon şovu yapmaktadır. 30 yılı aşkın kariyerinde Art Wolfe dünyanın her bir kıtasında yüzlerce lokasyonda çalışmıştır. Fotoğrafları renklerindeki ustalık kurduğu kompozisyon ve perspektif ile bütün dünyaca tanınmaktadır. 
Sir David Attenborogh sanatçının fotoğraflarının dünyanın en nefes kesici noktalarının mükemmel bir yansıması olduğunu söyler. Robert Redford “art wolfe nin sanatı karşı konulamaz, nefes kesici ve engin bir hikayedir” demiştir. Seneler icinde 65 den fazla fotoğraf kitabı yayınlamıştır ve 2011 yılında yayınladığı son kitapları arasında “dogs make us human” köpekler bizi insanlaştırır, “regard sauvage”, vahşi görüntü ve “animal art” hayvan sanatı vardır. 
Sanatçının yıllar içinde aldığı birçok ödüller arasında: Fotoğraf sanatına ve bilmine katkılarından dolayı kendisine Amerikan Fotoğrafçılık Topluluğu tarafından sunulan madalya, Alfredeisenstaedt Dergisi ve Kuzey Amerika Doğa Fotografçılığı tarafından verilen ödüller ve Yılın en Muhteşem Doğa Fotoğrafçısı Ödülü bunlardan bazılarıdır. 
Bircok Amerikan ve Internasyonel kanal sanatçının seyahatlerine yer vermiştir. Wolfe televizyon programcılığı işine “On Location with Art Wolfe” “Techniques of the Masters” ve misafir sanatçı olarak “American Photos Safari” adlı programlarla başlamış ve kendi hazırladığı tabiatin eşsiz yorumlarını samimi ve heyecanlı bir programla sundugu “Art Wolfes Travels to the Edge” isimli tv dizileri ile devam etmiştir. Art Wolfe halen galerisini, üretim şirketini, fotoğrafçılık okulunu sürdürmektedir. 
Robert Park , “Işığın Kaşifi”, dünyanın en iyi geniş boyutlu doğa fotorafçılarından biri olarak bilinir. Sanatçı renk ve kompozizyondaki ustalığının yanı sıra yarattığı agrandizmanlarla izleyiciyi görüntünün ilk dakikalarındaki sadeliği keşfetmesini sağlar. Aslen New Jersey li olmasına rağmen Kolorado Platosunun benzersiz ışığını resmetmek için Utah’a yerleşmiştir. 14 senelik Endüstriel tasarımcı kariyerini bırakarak Utah’da iki adet galeri açmıştır. 
Robert Park ülkenin Güneybatısını keşfederken, kullandığı birçok değişik fotograf makinesinin yanısıra, en çak tercih ettiği 1904 yapımı klasik, el yapımı Seneca sıdır. Sipariş üzerine yaptığı panaromik boyuttaki emsalsiz filmleri ise sanatçının kendisi tarafından özel olrak kesilip hazirlanmaktadir. 
Robert Park ‘ın sanatı ülkenin yerel birçok yayınında -Kiplinger’s Magazine, Forbes, Cerca Magazine- boygöstermiştir. Fotoğrafları dünyada renk ve tasarınındaki ustalığının yanısıra tabiata duyduğu derin saygı ile de bilinir. Ürünün son aşamasında yapılan baskı ise kullanılan son teknoloji ürünler ile sanatçının eşsiz yaratıcılığının buluşmasıdır. Sanatçının tecrubesi ve artistik yaratıcılığı benzersiz ve yüksek kalite ürün seçimi ile birleşince ortaya çıkan sanat, sanatseverlerin ruhlarını besleyip onları görüntünün içine çekmektedir. 
Peter Lik , çektiği resimleri ile manzara fotoğrafçılığının zirvesinde duruyor.
Dünyaca ünlü, birçok kez ödül almış, ululararası tanınan sanatçının yolculuğu aslında mütevazi köklere dayanır. Çekoslavakya dan göç etmiş bir ailenin oğlu olan Lik, Avustralya Melbourne doğumludur, ailesinin 8 yaşında doğumgününde hediye ettiği fotoğraf makinesi ile başlayıp kendi kendisini eğiterek bu başarıyı elde etmiştir.
1984 yılında hayatını değiştirecek bir karar vererek Amerikaya gelmiş, panoramik formatlı kamera ile tanışması ile de hayatındaki o belirleyici kararı vermiştir. “Go big or go home” – büyük düşün yada eve dön- Peter her ikisini de yaptı. Önce anavatanı Avustralya ya dönüp fotoğraflar çekti ardıdan da Cairns de ilk galerisini açtı. 
1989 da tekrar Amerika ya dönüp “Hayatımın en büyük meydan okumasıdır” diye adlandırdığı, ellibin kilometre ve bin rulo film harcadığı, ülkenin 50 eyaletini fotoğrafladığı gezisine başlar. Sonradan bu geziyi “Spirit of America” adlı kitabında yayınlamıştır. Lik hem Avustralya Fotoğrafçılık Enstütüsü hemde Amerikan Profesyonel Fotoğrafçılık tarafından “Master Photographer” – Usta Fotoğrafçı ödülü ile taçlandırılmış olup İngiliz Arkeoloji Enstitüsü ve Kraliyet Fotoğraf Topluluğu tarafından da ödüllendirilmiştir. Amerika ve Avustralya da 13 adet galerisi bulunan sanatçının kolleksiyonerleri arasında başkanlar ve birçok ünlü vardır. USD 1.000.000.- a dünya rekoru kırarak satılan “One” isimli fotografı ve Washington D.C. Smithsonian Ulusal Müzeside sergilenen “Ghost” ve “Inner Piece” isimli yapıtları Lik’in başarılarına ekelenen iki önemli zaferdir.
Her hafta The Whether Channel” da yayınlanan “From the Edge with Peter Lik” isimli programı yapan ve sunan usta fotoğrafçının başyapıtları arasında “Ancient Spirit”, “Sacret Sunrise”, “Angel’s Heart” ve büyük beğeni toplanyan “Ghost” bulunmaktadır. Sanatçının her yeni çıkardığı limitli baskı eser kolleksiyonerleri tarafından büyük bir çoşku ile karşılanmakta ve bu ilgi rekor satişlara yansımaktadır. Şu an başarının zirvesinde tam gaz ilerleyen Avustralyali sanatçı hiçbir şekilde yavaşlama belirtisi göstermiyor… 
İletişim: 
+90 216 557 72 07 / +90 216 557 75 93 
Adres: Burhaniye Mah. Beybostanı Sok. No:41 A Blok Zemin Kat Beylerbeyi 
Üsküdar / İstanbul-Türkiye