Ömer Muz / Bana Bir İstanbul Lazım / 12 – 28 Mart 2020 / Biriz Sanat Galerisi

Ömer Muz, ‘’Bana Bir İstanbul Lazım’’ ismini vermiş olduğu resim sergisi ile 12 – 28 Mart 2020 tarihleri arasında Biriz Sanat Galerisi’nde.

 

Ressam Ömer Muz, 3 yıl aradan sonra yeniden bir İstanbul sergisi ile eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunuyor. Yıllardır bu şehirden uzaklaşmanın hayali ile yaşayıp ama uzaklaşsa bile bir yanının İstanbul’da kalacağını bildiği için Sanatçı, ‘’Bana Bir İstanbul Lazım’’ ismini verdiği çalışmalarını Biriz Sanat Galerisi’nde sergiliyor.

İzlenimci bir göz ve duyarlı bir dil olarak kullandığı fırçasını; su ve renk bütünlüğü ile buluşturarak, karlı teknelerin sessizliğini, boğazın erguvan zamanlarını, balıkçıların ve martıların çığlıklarını ve yüzen vapurların hikayelerini anlatıyor.

Sanatçı, 1957 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı kentte yaptı. 1977 yılından başlayarak çeşitli medya kuruluşlarında grafiker, ressam ve karikatürist olarak yer aldı. Sonraki yıllarda yurt dışındaki çeşitli yayın kuruluşlarının çıkarttığı yayınlara kapak illüstrasyonları ve çizgi romanlar yapmaya başladı.

Özellikle 1980’li yıllardan itibaren ülkemizde gösterime giren birçok ünlü filmin afiş çalışmalarını yapmış çocuk dergilerine kapak ve yayına çizgi romanlarla birlikte günlük gazetelere karikatür çalışmaları ile medya da yer almıştır. 90’lı yılların başlarında kısa bir dönem İtalya’da da bulunan sanatçı yurda dönüşünde suluboya çalışmalarına ağırlık verdi. New York, California, Paris ve Viyana’da özel koleksiyonlarda resimleri bulunan sanatçı yapıtlarını güçlü ve sağlam tekniğinin yanı sıra empresyonist bir tavırla belgesel tadında yorumlamaktadır.

Çevre gözlemlerine dayanan ustalığını kolay anlaşılabilir bir fırçayla dillendiren sanatçı kendisinden çok önce gelmiş, Türk resim sanatının izlenimci ressamlarından Hoca Ali Rıza Üsküdarlı Cevat, Hikmet Onat gibi ekol olmuş bir kuşağın izini sürmektedir.