ORHAN TAYLAN // 15 Ekim-5 Kasım 2012 // İzmir Sanat Galerisi

 ORHAN TAYLAN
15 Ekim-5 Kasım 2012
İzmir Sanat Galerisi
Kültürpark, 26 Ağustos Kapısı
Basın Bülteni


Orhan Taylan’ın resimleri 15 Ekim-5 Kasım tarihleri arasında İzmir Sanat Galerisi’nde sergileniyor. 
Yaz boyunca yaptığı yeni çalışmalarından oluşan sergisinde, günümüz insanının iç dünyası ve ruh hallerini açımlayan kompozisyonlar kuruyor. 
Sanatçı bu kompozisyonlar üzerine “Gerçekliği, yıllardır figürün- ya da nesnelerin- betimlenme biçimi değil de resmin taşıyacağı duygunun sahiciliği olarak düşündüm. Eğer bir duyguyu açımlayıp, umutsuz bir özlem, ürkek bir heyecan, öfkeli bir korku, istekli bir utanç, efkarlı bir vazgeçiş gibi somutlaştırabilirseniz; o zaman resminizi izleyenlerin tanıdığı bir gerçeklik olarak kurarsınız. “ diyor. 
Sergi hergün, İzmir Sanat Galerisi’nde, 10:00 – 22:00 saatlerinde gezilebilir. 

***************Orhan Taylan, yaşamı ve sanatı 

www.orhantaylan.com

1941 Samsun’da dogar. Selanik kökenli Tarik Taylan ile Istanbullu bir ailenin kizi ressam Seniye Fenmen’in oglu. Ilkokulu Samsunda bitirir.

1960 Istanbul Amerikan Erkek Koleji’ni bitirir.. 27 Mayis ’60 askeri darbe rejiminin getirdigi bir yasa uyarinca, askerligini yedeksubay-ögretmen olarak yapmak için basvurur. Iki yil Söke’nin Sazliköy’ünde ögretmenlik.
1962 Devlet döviz sinavini kazanarak Italyaya gider. Roma Güzel Sanatlar Akademisine girer. Yogun bir sanat ve kültür ortami. Desenini gelistirmek için sikibir çalisma dönemi. Duvar resmi tekniklerini arastirir. Meksika duvar resmi ile tanisir. Okul sergilerine katilir.
1966 Roma Akademisini bitirip Türkiyeye döner. Türkiye Isçi Partisine üye olur. Dekoratif duvar resimleri yapar. Sendikalara ve gençlik derneklerine afisler, dergi grafikleri çizer.
1968 Birinci kisisel resim sergisini Istanbul Belediye Galerisinde açar. Gönül Dinçer’le evlenir. Vasif Öngören’in oyunlari için sahne dekoru, kisa metraj film denemeleri ve seramik çalismalari. Heykelci Kuzgun Acar ve karikatürcü Tan Oral ile çesitli ortak çalismalar.
1971 Askeri darbe. Bir gece yarisiTan Oral ve esi Gönül ile birlikte üç gün için gözaltina alinir; bütün arsivi ,200 kadar kitabi elkonulup yokedilir. Poster yayinciligiile “demokrat resim” denemeleri.
1976 Antalya Uluslararasi Sanat Festivalinde ilk duvar-resmini yapar; “Promete”, 110 m2, siva üstüne akrilik . Görsel Sanatçilar Dernegi baskanligina seçilir. Serigrafi teknigini ögrenir. Gönül’le bosanma. Çizdigi “1 Mayis” afisi, kutlamalarda yayginlikla kullanilir.
1977 Paris ve Berlinde dört Türk sanatçiile grup sergileri. “1 Mayis” afisi WFTU’nun Prag’da düzenledigi uluslararasisendikal afisler yarismasinda birincilik ödülü alir. Ayniyil , A.Bezirci, A.Behramoglu, B.Pirhasan, A.Kadir ile birlikte yazikurulunda yer aldigi”Sanat Emegi” dergisi yayin hayatina girer. “Politika” gazetesi sanat sayfasinda haftalik makaleler yazar.
1980 “Dünyamiz” duvar resmi uygulamasi, 70 m2, siva üstüne akrilik, Maden-Is Sendikasi,Istanbul. 12 Eylül askeri darbesi. Bütün ilerici dernek, sendika ve demokratik basin organlarinin kapatilmasi. Antalya’daki “Promete” duvar resminin sikiyönetimce imha edilmesi.
1981 Melek Ulagay’la evlenir.
1982 Ferhat’in dogumu. Baris Dernegi’nin kurucu ve yönetim kurulu üyesi olma nedeniyle Askeri Mahkemece açilan dava ve Maltepe Askeri Cezaevinde sekiz aylik ilk tutukluluk. Tahliye ertesinde “Maltepe Resimleri” sergisi, Sehir Galerisi,Taksim, Istanbul. Aynidavadan ikici kez tutuklanma.
1985 “Hasret Resimleri” Sergisi, Tanbay Galerisi, Ankara . Yüz kadar yaglipastel çalismasinin yeraldigisergi, tutukluluk sürerken, esi Melek tarafindan gerçeklestirilir. Tutuklu 12 Baris Dernegi yöneticisinin Nobel Baris Ödülüne aday gösterilisi.
1986 Otuzsekiz aylik tutuklulugun sonu. Amnesty International tarafindan düzenlenen “Düsünce Suçlusu Türk RessamiOrhan Taylan adina” uluslararasikatilimliresim sergisi, Liege Müzesi, Belçika.
1988 “Hasret Resimleri ” adiyla yönetmen N.Arca tarafindan yapilan belgesel film. 1988-1990 “Turkish Highlights” sergilerinde yapitlarinin yurtdisinda sergilenisi, Londra, Amsterdam , Moskova. Yagliboya çalismalarina agirlik verdigi dönem.
1990 Her yil Istanbul ve Ankara’da sergiler. Ankara Urart Sanat Galerisinde “1890 Tarih ve Hürriyet Üstüne” resim sergisi. Bu sergide ele aldigiCumhuriyet öncesinin mirasi temasi’nin izleri gelecek sergilerinde sürer. Siraselvilerde Aslanyatagi sokak’taki atölyesinde sürekli toplu çalismalara baslar. Atölye sergileri düzenlenir.
1993 Kisisel sergi, Simon’s Rock of Bard College, M.A., U.S.A. Taksim Sehir Galerisi Istanbul; “25.Yil”, retrospektif resim sergisi. Tünel’de Sofyalisokak atölyesini kurar.
1996 Kasim; Geneve, Gallerie Chausse-Coque, Kisisel sergi. Aralik; Atina, Atina Belediyesi galerisi, Kisisel desen ve pastel sergisi.
1997 Nisan; “96-97 Çalismalari”, KSM sergi salonu, Caddebostan, Istanbul. Haziran; “Istanbul -Atina Yüzyüze”, 15 Türk ve 15 Yunanli sanatçi ile dostluk sergisi, KSM Sergi salonu, Caddebostan, Istanbul Kasim; Doku Sanat Galerisi, Kisisel resim sergisi, Nisantasi,Istanbul
1998 Nisan; Garanti Sanat Galerisi, Elmadag,Istanbul Aralik; “Atina-Istanbul Yüzyüze”, 15 Türk ve 15 Yunanlisanatçiile dostluk sergisi, Melina Mercouri Kültür Merkezi, Atina.
1999 Nisan; Karsu Sanat Galerisi, Kisisel Resim sergisi, Esentepe,Istanbul. Kasim; Doku Sanat Galerisi, “Çesitli Dönemlerden”, Nisantasi, Istanbul. Aralik; “Heykeller” kisisel heykel sergisi, Istanbul 9. Sanat Fuari,TÜYAP, Istanbul
2000 Subat; Isbankasi Sanat Galerisi,Kisisel Resim Sergisi, Ankara Subat; Armoni sanat Galerisi,Kisisel Resim ve Heykel Sergisi, Ankara
2001 Nisan; Kisisel Resim Sergisi, Karsu Sanat Galerisi, Istanbul Kasim; “Yeni Resimler” The Grand Gallery, National Arts Club , New York , U.S.A.
2002 Mayis; “Tekrenk Yagliboyalar”, Yaghane Sanat Galerisi, Bodrum
“Peintures et Dessins”, Elele Kültür Merkezi, Paris
Yunanlive Türk sanatçilarla sergi, Kaleiçi, Bozcaada
Kisisel resim heykel sergisi 12.Ist.Sanat Fuari,Lütfü Kirdar
2003 Yeni Çalismalar; Resim-Desen sergisi, Hobi Galerisi, Istanbul
Resim ve Heykel Sergisi, Armoni Sanat Galerisi, Ankara
13. Sanat Fuari, Resim sergisi, Lütfü Kirdar , Istanbul
“Usta Sergisi”, Antalya Resim fuari, Antalya
2004 “Kültürlerarasi Senlik”, Yunanli sanatçilarla sergi, Büyükada
Atölye Sergisi, Sanatçinin atölyesi, Beyoglu, Istanbul
Resim sergisi, Hobi Sanat Galerisi, Nisantasi, Istanbul
14. Sanat Fuari, Resim ve Heykel Sergisi, Lütfü Kirdar, Istanbul
2005 Izmir Sergisi, Resim ve Heykeller, Konak Piyer sergi salonu, Konak, Izmir
‘Mavi Üstüne’ Resim Sergisi, Karsu sanat galerisi, Istanbul
15. Sanat Fuari, Resim ve Heykel Sergisi, Lütfü Kirdar, Istanbul
2006 Resim ve Heykel sergisi,Armoni Sanat galerisi,ÇagdasKültürMerkezi,Ankara
Atölye Sergisi, Sanatçinin atölyesi, Beyoglu, Istanbul
Art Istanbul Sanat Günleri, Fuar, Antrepo, Istanbul
2007 Atölyede teorik seminerler
Desen Sergisi, Dem-Art Sanat Galerisi,Istanbul
Atölye Sergisi, Sanatçinin atölyesi, Beyoglu, Istanbul
Art Istanbul Sanat Günleri, Fuar, Antrepo, Istanbul
2008 Atölyede workshoplar, ‘Yagliboya Tekniginde Ileri Yöntemler’
Resim ve Heykel Sergisi. Çagdas Kültür Merkezi/Armoni Sanat Galerisi/Ankara
Atölye Sergisi,Sanatçinin Atölyesi,Beyoglu/Istanbul
2009 DÖNÜSTÜRMELER Sergisi, Hobi sanat Galerisi, Nisantas, Istanbul
2010 Paris sergisi, Gallerie Art Present, Paris, Fransa
Bodrum sergisi, Resim, desen ve heykeller, NT Atölye/ Galeri, Bodrum
‘Kuzgun Anisina’ üç tane Mask. Bir Nokta Sanat Galerisi, Galatasaray, Beyoglu,
Hakkında yapılmış filmler
1988 “Hasret Resimleri”, Yönetmen:Nurdan Arca, Belgesel, 24 dk., Prodüksyon Ajans 21,
2003 Orhan Taylan , Yaşamı ve Sanatı”, Yönetmen:Murat Düzgünoğlu, Belgesel 54 dk.,
2003 “Atölyesinde Orhan Taylan “, Yönetmen: Angelika Brudniak, Belgesel, 34 dk., Kaos Prodüksyon, 2004