ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE ALEGORİLER // 2 – 26 Mayıs 2013 // Gülseren Südor // GALATEA ART

ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE ALEGORİLER

2 – 26 Mayıs 2013


Gülseren Südor

GALATEA ART
Açılış : 2 Mayıs 2013
Adres: Asmalımescit Mah. Sofyalı Sok. No: 12/3 Beyoğlu / İstanbul 
T: 0212 245 80 38 
GALATEA ART GALLERY, 2 – 26 MAYIS TARİHLERİ ARASINDA, GÜLSEREN SÜDOR’UN “ÖZGÜRLÜK ÜZERİNE ALLEGORİLER” İSİMLİ RESİM SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR. 
Sanatçının güncel çalışmalarının yer alacağı sergi için Gülseren Südor “Her canlının doğduğu andan itibaren evrenin düzenine ayak uydurabilmesi için sahip olması gereken özgürlüklerin, özellikle aklının yönetiminde olan insanlar için çok önemli olduğuna inanarak; Bu sergimin konseptini “Özgürlükler Üzerine Alegoriler” olarak saptadım.” diyor ve devam ediyor: 
“Son kişisel sergimi açtığım üç yıl öncesi ve sonrasında sanatsal kancamı ve enerjimi; insanı yaşamsal şaşkınlıktan kurtaran, yolunu aydınlıkta bulmasını sağlayan özgürlük kavramına takıp yönelttim. Özgürlük kısıtlamalarının ruhun doğa ile çelişkisi olduğunu bildiğimde, özgürlükleri ifade etme yolunda başrolü; erkek egemen toplumlarda özgürlükleri kısıtlanan kadınlara verdim. 
“Doğaya aykırı olarak, kadınlara dönük bir tür sözü ve özü ortalıkta gözükmesin düşüncesi ile paketlenip rafa kaldırma eylemlerine, diretmelere dikkat çekmek üzere resimlerimi oluşturdum. Diğer yandan da resimlerimde uzun yıllardır vazgeçemediğim tüm dünyada özgürlüğün simgesi olan kuşları, kah özgürce tek başlarına gökyüzünde süzülürlerken, kah kanatlarını kadınlara ödünç vermiş halleri ile kullandım. Ama en önemlisi yine özgürce yaşamın kendileri için alıp-verdiklerini izleyen kadınları, en doğal halleri ile yani çıplak olarak resmettim ki saklanacak, gizlenecek doğa dışı bir yanları olmadığını izleyenler görsünler diye.” 
Gülseren Südor Hakkında: 
1945 yılında doğdu. 1970 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi’ni bitirdi. 1970- 1974 tarihleri arasında çalışmalarını İtalya’da sürdürdü. Yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda kişisel sergiler açan, Biennal, triennal, ve sanat fuarlarına ve önemli karma sergilere katılan sanatçı, halen çalışmalarını Türkiye ve İtalya arasında sürdürmektedir. Yapıtları çeşitli özel koleksiyonlarda ve müzelerde bulunmaktadır. İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim Atelyeleri öğretim görevlisi, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Plastik Sanatlar dersi öğretim görevlisi, İtalyan lisesi resim, teknik eğitim, ve sanat tarihi öğretim görevliliğinde bulundu. Temel Tasarım kitabını yazdı.Yurtiçi ve yurt dışında 60 kişisel sergi açtı.