ÖZÜNE DÖN ÇOCUK / Galeri Binyıl – İstanbul / 18 Mart- 14 Nisan 2023

Özüne Dön Çocuk

18 Mart – 14 Nisan 2023

Galeri Binyıl – İstanbul

Cenin halimizden 6 yaşa kadar ki süreçte hangimiz neler yaşadık kim bilir?
Doğuştan şanslı, olan var olmayan da!
Mutlu, sevgi dolu aile ortamında yaşayanlar daha ilk gözlerini açtıkları andan şanslı kategorisindeler.
Ya olmayanlar?

Bugünü yaşarken, geleceğe adım atarken geçmişteki yaşantılar /hatıralar bizi yalnız bırakmazlar…!
Kimi zaman mutlu, kimi zaman yalnız,
ve derin mutsuzluklarla çocukluk hatıraları bizimle yaşarlar ve geleceğe yine yanımızda adım atarlar.

İnsanlığın ayıbını işaret eden anılarla büyümenin kişilik gelişimini etkileyen şahitlikler bizi nasıl bir yaşamın içine sürüklüyor?
Ya da hiçbirini yaşamasa da ebeveynin yaşadığı çocukluk travmalarını çocukları yaşamasın diye üzerlerine kurulan baskıyla ezilerek büyüyen çocukluk yılları.
İleride ezik halde kaybeden olarak hayata tutunamama hikayeleri sonucu eşine, çocuğuna, evcil hayvanlara şiddet, bağımlılık hikayeleri…!
Duygularının yalın ifadesi olan renkler, bazen coşkulu, bazen durağan ve sırlarla dolu sonsuz derinliklerle karşımıza çıkmaktadır.
Bu geçmişten gelen izler taşıyan sosyolojik, psikolojik olayları da irdeleyerek gözlemledikleri öze dönüş hikayelerinden bir demet çıkardığımız karma resim, heykel, seramik işlerden oluşan sergimizin küratörü İlknur Şanal sizler için bu eserleri kavram altında bir araya getirmiştir.

Sevginin hepimizi küçükken kucaklaması arzusuyla!

Küratörlüğünü İlknur Şanal’ın yaptığı “Özüne Dön Çocuk” sergisi 14 Nisan 2023 tarihine kadar Galeri Binyıl’da görülebilir.

Sergide yer alan sanatçılar

Ahmet Hakan BAŞPINAR, Kamer BATIOĞLU, Nermin DEMİREL, Suzet FRANSEZ, Serap GÜMÜŞOĞLU, Filiz KİPRİK, Nalan KANSU, Sedat KUMOVA, Zafer MALKOÇ, Türkan AKKULAK KOÇ, Maria PASTRA, Hüseyin RÜSTEMOĞLU, Işık SUNGURLAR, Nurten ŞANKAYA, Nurcan TÜRKOĞLU

Adres: Zühtüpaşa Mah. Rüştiye sok. 24/1 Kalamış- Kadıköy-İstanbul 34724

Web: galeribiyil.com