Pembe Fil // 16 Temmuz – 13 Ağustos 2013 // MELİS COŞKUN // galeriartist

Pembe Fil
16 Temmuz – 13 Ağustos 2013

MELİS COŞKUN
galeriartist

T + 90 212 2276852  www.galeriartist.com

“Dünyanın kederini ilk farkettiğim zaman, aklıma da ilk renkler düşmüştü.” diyor Melis Coşkun. Olup biten tüm sıkıntıları dikkat çekici ve izlenebilir kılmak için renklere; özellikle sıcak ve huzurlu renklere ihtiyaç olduğunu da belirtiyor. 

“Pembe Fil” adını verdiği kişisel sergisinde kendine ait bir masal dünyası yaratan Coşkun, gelip gören herkesin bu dünyadan kendine bir renk ve bir kelime yakıştıracağından oldukça emin. Serginin ismi ise bu ütopik masal diyarına açıkça gönderme yapıyor.

Her resmin üzerine o ana ait cümleleri herhangi bir taslağa başvurmadan yazan sanatçı, yazı yazmanın da kaçınılmaz bir terapi olduğunu ve tüm his, renk ve kelimelerin anlık olduğunu vurguluyor. Kurduğu masal dünyaları için “Ben’den bana huzurlu bir hediyedir.” diyen Melis Coşkun, şöyle devam ediyor:

“Masallar heyecanlı anlarla dolu, belki onları düşünmekten, belki karanlıktan… Masalın renklerine ihtiyacı var gecenin karanlığının. Şimdi deriiiiiiiiin, çok derin bir –nefes alacağım- ve uçan pembe fillerle konuşacağım göz kapağımın içinde düzenlediğim benzersiz sahnemde. Çünkü ben, ben dünyaya renklere anlam vermek için geldim. Anlamlandırdığım renklerle masalsı hayatlar kurmak için. Masallardandı benim odam ve muhtemelen uyurken bir masal kahramanıydım ben. Ama öyledir dünyalar, masaldasındır. Bi’ boşluktasındır sonsuzluğunda. Bu gecenin ve hatta tüm gecelerin masal kahramanı benim! Pembeli ve yeşilliyim. Konuştuklarım kendi dilimde ve gökyüzündeyim. Uçmuyorum, en yüksekten düşüyorum.”

Sanatçı Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğan Melis Coşkun sanat eğitimine Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde başlayıp, 2008-2012 yılları arasında FMV Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde devam etmiştir. Sanatçı Moda’da “benim masal diyarım” olarak tabir ettiği Hoppaa Resim Atölyesi’nde çalışmalarına devam etmektedir.