ŞİİRSEL KENT EFSANELERİ // ŞİİR VE RESİM SERGİSİ // ÇETİN ÇAKMAKÇI /ÖMER CİVANO ÇAKMAKÇI // 16 Mayıs – 23 Mayıs 2012

ŞİİRSEL KENT EFSANELERİ
ŞİİR VE RESİM SERGİSİ
ÇETİN ÇAKMAKÇI /ÖMER CİVANO ÇAKMAKÇI
Çankaya belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi
16 Mayıs – 23 Mayıs 2012
Basın Bülteni

Çankaya belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, 16 Mayıs – 23 Mayıs 2012 tarihleri arasında Ömer Çakmakçı’nın “Şiirsel Kent Efsaneleri” ismini verdiği şiir ve resimlerine ev sahipliği yapıyor.
İnsanların hızla akın ettiği ve giderek büyük bir kaos ortamına dönüşen kentlerin çarpık yapıları içerisine sıkışmış çarpık yaşamların hızla yok ettiği efsanelerin yerini şimdi şehir efsaneleri aldı. Çetin Çakmakçı bu sergide tarih ve kültürümüzün temel taşlarından biri olan efsaneleri, sıkışmış olduğumuz kent yaşamı içerisinden çıkarıp bize hatırlatıyor. Ömer Civano Çakmakçı’ nın şiirlerinin ilham kaynağını oluşturan efsaneler ve Anadolu insanı, onun usta kaleminden çıkmış şiirleri ile Çetin Çakmakçı’ nın resimlerini bir araya getiriyor. 

Ömer Civano Çakmakçı’ nın Şiirleri ve Çetin Çakmakçı’ nın Resimlerinden oluşan sergi 23 Mayıs 2012 tarihine kadar Çankaya belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde görülebilir.


BEMBEYAZ MERHABA
Maviye hasret çektiğim demde
dostluğun ısıtır
buzul gecelerimi
kalbimin vurumlarında
bembeyaz bir merhaba…

umut açan / nergizler yumağı dostluğun
duru beyaz akar kanıma
ılıtır o çırılçıplak yalnızlığımı
bir kadeh yıllanmış şarkı
en taze şiir dizesi
çıkarsız / yalansız sımsıcak ellerin uzanır
ulaşır umarsızlığıma
paylaştıkça çoğalır
akar mecrasına yüreğimin
nergiz duruluğunda
en beyaz merhaba…

( Şiirimin Dili / Eko Yayınları 1994 )
ÖMER CİVANO ÇAKMAKÇI 


Çankaya belediyesi Çağdaş Sanatlar MerkeziAdres: Kennedy Cad. No: 4 Kavaklıdere / Ankara
Tel: +90 (312) 468 21 05

ŞİİRSEL KENT EFSANELERİ RESİM SERGİSİ ÜZERİNE

Çetin Çakmakçı, kent ve kırsal yaşama tanıklık ederek, bu durumu imgeleştiren ve tuvale aktarma olanağını bulan genç sanatçılardan biri. Erken dönem eserlerinde, kırsal yaşam, göç, vb. konuları ele alan sanatçı ilerleyen dönemlerde Anadolu kadını imgesini tuvaline taşıyan Çakmakçı, son dönem çalışmalarında çarpık kentleşme temasını ele almaktadır. 
Sanatçı eserlerinde kentin kaosa sürüklenen mimarisi ve medeniyetin kendi tasarladığı şiddete karşı koyamadığı bağlamı tartışmaktadır. Ona göre kentleşme, kentlileşme sürecinde yer değiştiren medeniyet ve mülkiyet fikri artık başlangıçtaki anlamını yitirmiştir.

Modern bir hastalık olarak zirvesine ulaşan kentleşme ve kentlileşme, emperyalist bir geri kalmışlık, içe dönük bir dincilik, biçimsel bir gericilik dayatması ile sınıflar oluşturup, her türlü ikilemden kazanç elde etme yolu olmuştur. 
Çakmakçı’nın resimlerinde de görüldüğü üzere, kentin bu günkü çarpık durumu, insanın bilinçli olarak tasarladığı şiddetin, hırsın ve güçlü olma telaşının dışavurumudur. Bu dışavurum postmodern biçimi şekillendirmiş olsa da biçimin kaynağı hali hazırdaki çarpık çurpuk kentler ve vicdansız emellerdir… ve süreklilik arz etmektedir…

Yrd. Doç. Dr. Ruhi KONAK
YYÜ. Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi