“vav”elif olabilmek // 8 Aralık 2012 – 6 Ocak 2013 // Işıl Karaçor // KOP Sanat Galerisi

 “vav”elif olabilmek
8 Aralık 2012 – 6 Ocak 2013

Işıl Karaçor
KOP Sanat Galerisi
Resim Sergisi 
Binlerce yıl önce uygarlık tarihinin ilk adımlarının atıldığı KOP Bölgesi (Aksaray, Karaman, Konya, Niğde) çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, bu medeniyetlerin etkileşimleri ile Bölge’de büyük bir ekonomik ve kültürel birikim kazanmıştır. 
Bu tarihi birikimi bölge kalkınmasında değerlendirip uygulamak üzere kurulmuş olan KOP  Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, kültürel gelişimin devamını sağlayacak faaliyetlere de  destek vermektedir. KOP Sanat Galerisi’nde KOP Bölgesi’nde sanatçılar ve sanatseverleri  buluşturacak olan KOP İdaresi kendi hizmet binası içinde 1000 m2 alana sahip KOP Sanat Galerisini bu amaçla hizmete açmıştır. KOP Sanat Galerisi ilk kültürel faaliyetinde Ressam Işıl Karaçor’un”vav” elif olabilmek sergisine ev sahipliği yapacaktır. 
Ressam Remzi İren sanatçının çalışmalarındaki izlenimlerini şu satırlarla ifade  etmektedir:”Picasso’nun atölyesini ziyaret eden ve ona ‘Soyut sanat hakkında ne  yapmalıyım?’ diye soran bir Türk Ressamına; ‘Siz kûfî ve talik yazı sanatınızla soyutu o dönemlerde çoktan aştınız…’dediği hep anlatılagelir.Işıl kardeşimiz belki de bu söyleşinin ruhuna uygun olarak; alışılmışın, yapılmışın, sıradanlığın dışına çıkıp, özümüzün eski ve soylu sanatını resim dili ile günümüzün çağdaş görüşü ve kendine göre ustaca yorumlayarak, hem kendini aşmayı, hem de değişik yöntem ve tekniklerle yeniyi yakalamayı becerebiliyor.Eline yüreğine sağlık…” 
Konya Ereğli doğumlu Işıl Karaçor, lise eğitimini tamamladıktan sonra Trakya Üniversitesi Çevre Mühendisliği’nden mezun olmuştur. Tiyatro, sinema, seslendirme ve oyunculuk çalışmalarının yanısıra, resim ve fotoğraf alanında Mehmet Ekiz, İbrahim Rızayev, Doç. Dr. Orhan Cebrailoğlu ve Poyraz Topalzade Atölyeleri’nde çalışmıştır. 3üncü kişisel sergisi olmakla birlikte birçok karma sergiye katılan sanatçı Işıl Karaçor, resim çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürmektedir. 
Işıl Karaçor’un keyifle izlenecek, izlerken de düşündürecek ve insan hayatının doğumdan ölüme sürecini işleyen“vav” elif olabilmek isimli kişisel sergisi 08Aralık 2012- 06 Ocak 2013 tarihleri arasında KOP Sanat Galerisi’nde g.rülebilir. 
Hz. Mevlâna’nın 739. Vuslat Yıld.nümü Uluslararası Anma Törenleri programında da yer alan sergiye,tüm sanatseverler, ilgililer ve basın mensupları davetlidir. 
KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
Horozluhan Mah. Ankara Cad. Aksaray Kavşağı, No: 201 42110 Selçuklu, Konya
Tel: 0332 280 28 00 www.kop.gov.tr