Volkan Kadınları // The Women of The Vulcano // Volker März // 5 Nisan – 4 Mayıs 2012

Volkan Kadınları
“The Women of The Vulcano”
Volker März
5 Nisan – 4 Mayıs 2012
ART350
Basın Bülteni

Art 350, Alman sanatçı Volker März’ın ‘’Volkan Kadınları / The Women of The Vulcano’’ isimli sergisini 5 Nisan – 4 Mayıs 2012 tarihleri arasında ağırlıyor.  
Heykel, resim, fotoğraf, film ve performans gibi çeşitli sanat dallarında çalışmalarını sürdüren März, dünyanın pek çok yerinde kişisel sergiler gerçekleştirdi ve pek çok sanatçı kitabı yayımladı. Aralarında Kunstverein Mannheim, Martin Gropius Bau Berlin, Neuer Berliner Kunsverein gibi kurumların da bulunduğu birçok yerde grup sergilerine katıldı. Çalışmalarını Friedrich Nietzsche, Giordano Bruno, Martin Heidegger, Heinrich von Kleist, Marquis de Sade, Walter Benjamin, Georges Bataille, Peter Sloterdijk, Rolf Dieter Brinkmann and Hannah Arendt gibi çeşitli yazar, düşünür ve filozoflara adayan März, sanat dünyasının Joseph Beuys, Pina Bausch, Kafka gibi birçok önemli figürünü alternatif senaryolarla diyaloğa sokarak, felsefe ve sanatın ortaklığında, bugünkü insanlık durumunu, geçmişten referans alarak ironik ve eğlenceli bir dille eleştirmektedir. 
März, Volkan Kadınları ile ilgili olarak ‘’Yüzlerce yıl önce, biz insanla, ateş püsküren volkanlara genç ve güzel kadınlar attık, çünkü bunun volkanı sakinleştireceğine inanıyorduk. Bu kadınların her biri ölümsüzleşti ve bugün bile yaşıyorlar. Ölümsüzlüğe kavuşan bu volkan kadınları, insanlığa iyilik yapmak için kısa sürede … gizlice … görünmeden … koşulsuzca ardımızda toplandılar.’’ yorumunu yapıyor.

Sanatçının eserlerinde figürler bazen korkutucu ancak aynı zamanda, olağanüstü komik, dokunaklı, erotik, mazoşist, garip, hülyalı, yaşam benzeri ya da gerçeküstü olabilir. Kısacası, onlar bir yıldız nüfusuna göre karşılaştırılmış olabilirler – düşüncelerin kendilerini fiziksel olarak ortaya koyduğu kendi gezegenimizden belki daha küçük ama büyük ihtimalle daha dürüst… Ve yine onlar bizle yakından ilişkilidir; biz onları farkediyoruz ve kendimizi tanıyoruz… Bu küçük insanlar, bizim duygularımız, gizli düşüncelerimiz, hüsnükuruntularımız için tayin edilmiş vekiller… Yansımalar… Duygusal ve düşünselliğiğmiz arasında parçalanmış varlığımızın direkleri… Sanatçı modelleri tasarlıyor ve kavramları tasarlıyor… Ve şu yorumu yapıyor: ‘’Eğer sanatçı olarak çalışmalarımın temelini oluşturan tek bir şey varsa, bu, sürekli olarak, yumuşatılmamış halinde bırakılması gereken bir nehir oluşturan uzlaştırılmamış zıtlıkların her iki tarafını da dengelediğimden emin olmaktadır. Uyumsuzluk içermeyen bir uyum anlamsızdır.’’ Kesin olan ise tek bir şey vardır: Marz için, gerçeğe ilişkin tek bir “doğru” bakıştan fazlası bulunmaktadır… Sadece insanın düşüncelerine ve eylemlerine ilişkin bir bakış açısıyla birlikte.., 
Galeri, hergün 11.00-23.00 arası ziyaret edilebilir. 
Christa Frieda Vogel & Şebnem Kutal 
ART350
Adres   : Bağdat Caddesi No: 350 Erenköy 34738 İstanbul
Tel       : 216- 369-80-50
Web     : www.art350.comVolker März
The Women of The Vulcano
April 5 – May 4, 2012

Volker März is a multi-disciplinary artist working as sculptor, painter, photographer, writer, filmmaker, performer and musician. He had solo shows across Europe since 1995, published more than 10 Artist’s books, and participated in numerous group shows at Kunstverein Mannheim, Martin Gropius Bau, Berlin, Neuer Berliner Kunstverein and Haus am Waldsee, Berlin. He dedicated his works to various European authors and philosophers such as Friedrich Nietzsche, Giordano Bruno, Martin Heidegger, Heinrich von Kleist, Marquis de Sade, Walter Benjamin, Georges Bataille, Peter Sloterdijk, Rolf Dieter Brinkmann and Hannah Arendt. März establishes imaginative scenarios where renowned figures such as Joseph Beuys, Pina Bausch and Franz Kafka engage in dialogues amongst themselves. Through their dialogues and with references from history he criticizes ironically and amusingly the state of humanity in modern times. 
Volker März comments on the women of the vulcano: ’’Hundreds of years ago beautiful young women were thrown into the fiery cauldrons of volcanoes, because we thought volcanoes could be pacified that way. Each of these women has survived until today. Recently, these immortal volcano-women have begun to assemble behind our backs to help mankind…in secret…invisible…unconditionally.” 
In his works, the figures can be frightening, but they can also be comical, remarkable, touching, erotic, masochistic, weird, dreamy, life-like or surreal. In short, they could be compared to the population of a star – maybe smaller, possibly more honest, than our own planet – where thoughts manifest themselves physically. And yet they are closely related to us; we recognise them – and perhaps ourselves, too, occasionally – in the little people, representing our feelings, our secret thoughts, our wishful thinking and reflections, moved by or torn between the emotional and intellectual poles of our being. And he comments, “If there’s one thing that has underpinned my work as an artist … it’s the certainty that I am ever straddling unreconciled opposites which form a river that should be left in its unsmoothed state. Harmony without disharmony is nonsensical”. 
One thing is certain: for März there is more than simply one view, the “proper” view, of reality. 

Gallery can be visited daily , 11 am. to 11 pm.

Christa Frieda Vogel & Şebnem Kutal


ART350
Adres   : Bağdat Caddesi No: 350 Erenköy 34738 İstanbul
Tel       : 216- 369-80-50
Web     : www.art350.com