“Bir Bahane Uydurmak İçin Yaş Sınırı Koyalım Dedik” – RECEP BATUK – 21 Nisan – 4 Mayıs 2012


“Bir Bahane Uydurmak İçin Yaş Sınırı Koyalım Dedik” 
Recep Batuk
21 Nisan – 4 Mayıs 2012
Basın Bülteni

Recep Batuk’un en son yagli boya çalışmalarını kapsayan “Bir Bahane Uydurmak İçin Yaş Sınırı Koyalım Dedik” başlıklı resim serisi 21 Nisan, 2012, Cumartesi günü, saat18:00-20:00’te gerçekleşecek açılış kokteyliyle sanatseverlere sunulacak. 
İsmi gibi renkli, nükteli, kimi yerde igneleyici ama her zaman eğlenceli kompozisyonlardan oluşan “Bir Bahane Uydurmak Icin Yas Siniri Koyalim Dedik” serisi ressamin sanat dünyasının da gozlemledigi, ancak bir cok profesyonel ortamla paralellik gosteren karmaşık, Bizans sistemine tepkisini yansıtmakta. Başlık cümlesi istenilmeyen durumlarda baştan savmak için sıkça kullanılan bir replik olarak sanat camiasına özel bir bir espri, bir tur “inside joke” olarak karşımıza çıkmakta. 

Batuk çıkış noktası sanat ortamındaki fırsatların kapı bekçilerinin sanatçılara karşı samimiyetsiz yaklaşımları olan bu seride isyanını alaycı, yer yer sert ögeler içerse de absürt, ironik olduğu kadar fantazi iceren bir anlatimla dile getirmekte. Bir çok çalışmasında popüler kültürün tanınmış ikonlarını katalizör olarak kullanan Batuk, söylemini kendi içinde bir çok tezatı barındıran bu figürler aracılığıyla dışa vurmakta. Kah elinde dondurmasi ile ciglik atan sok rockcu Marlyn Manson, kah iki yaninda ucusan meleklerin esliginde kendini azizlerin kutsamakta olduğu kıymaya bırakan Amy Winehouse, araba lastiğiyle müzik çalan DJ’le çoşan Obama, Freddy Mercury ve Mick Jagger üçlüsü, ya da devasa somon dilimine saldıran eskrim sporcuları olsun izleyicinin zaman, mekan, orantı uyumu beklentilerini altüst eden, aynı kompozisyonda gerçekçi, çocuksu, soyut plastik unsurları ustaca bir araya getiren Batuk adeta bir başka boyutu ima eden gerçek ötesi dizimlerle izleyicinin günlük hayatın vitesinden sıyrılıp, kendi gerçeğini sorgulamasına ön ayak olmakta. 

Sanatçının işleri 4 Mayıs, 2012 tarihine kadar Galeri Espas’ta gösterimde olacaktır. 

Acilis: 21 Nisan, Cumartesi, 18:00

Galeri Espeas

Hüsrev Gerede Cad. Fırın Sok. 
No:4/1 34365 Teşvikiye / İstanbul 
T: +90 (212) 227 70 17 

http://www.galeriespas.com/ 

http://www.recepbatuk.com 


_______
_______
_______
_______ 

“We Came Up With An Age Limit Just As An Excuse ”
Recep Batuk
April 21-May 4, 2012

Opening: April 21, 6-8pm
Galeri Espeas
Hüsrev Gerede Cad. Fırın Sok.

No:4/1 34365 Teşvikiye / İstanbul

T: +90 (212) 227 70 17

http://www.galeriespas.com/

http://www.recepbatuk.com

An exhibtion featuring Recep Batuk’s latest body of oild paintings entitled “We Came Up With An will go on view at Gallery Espas with an opening reception on April 21, 2012 at 6pm.

As colorful as their title, Batuk’s playful, humorous, sometimes sarcastic, always enjoyable compositions that make up the “We Came Up With An Age Limit Just As An Excuse” series reflect on the artists’ observations about the business side of art, and business side of everything in general, as convoluted and byzantine. The title derives from an inside joke in the art world, often used to maneuver around unwanted situations.

Fueled by the artists’ reaction against what he perceives as the self serving practice of some of the gate keepers in the art world, Batuk’s paintings incorporate curt elements within absurd, ironic and fantasy-like visual narratives. Many of his compositions are catalyzed by pop icons that embody various contradictions within themselves. Whether we’re looking at the shock rocker Marlyn Manson screaming with an ice cream cone in hand, Amy Winehouse in the company of two cherubs and diving into a heap of mince meat being blessed by the pope, Obama, Freddy Mercury and Mick Jagger jamming to the beat of the DJ playing music with a car tire, two players in full fencing gear attacking a giant fillet of salmon, Batuk’s paintings defeat any expectations of conformity to a cohesive sense of time, place and proportional harmony, masterfully juxtapose realistic, child-like and abstract visual elements and encourage viewers to snap out of the grind of everyday life and question their own reality.

“We Came Up With An Age Limit Just As An Excuse ” by Recep Batuk is on view at Gallery Espas 11am-7pm Monday through Saturday until May 4th, 2012.