BU GÖK KUBBENİN ALTINDA // Sevim Ünal & Ali Üzmez & Timur Taştekin // 24 Nisan- 5 Mayıs 2012

BU GÖK KUBBENİN ALTINDA
Sevim Ünal & Ali Üzmez & Timur Taştekin 
24 Nisan- 5 Mayıs 2012
Karma Resim Sergisi
Basın Bülteni

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, 24 Nisan-5 Mayıs 2012 tarihleri arasında, Sevim Ünal & Ali Üzmez & Timur Taştekin’in ‘Bu Gök Kubbenin Altında’ karma resim sergisine ev sahipliği yapıyor!
Sergide, emekli Mülkiye Başmüfettişi Ali Üzmez, ressam Timur Taştekin ve ressam Sevim Ünal bir araya gelerek; mimari değerlerimizi, kadınlarımızı ve kadınlarımızın ilmek ilmek dokudukları zengin motifli kilimleri, eserlerinde gözler önüne seriyor.
Mülkiye Baş Müfettişi Ali Üzmez sahip olduğumuz mimari değerlerimizi, eserlerinde ön plana çıkartarak, bu alandaki camilerimizin, saraylarımızın ve medreselerimizin iç mimari güzelliklerini eserleriyle gözler önüne seriyor.
Ressam Timur Taştekin, Anadolu ezgili, vazgeçilmez geleneğimiz ve zengin bir kültürün emeği olan geleneksel halılarımızı eserlerinde işleyerek bu güzel eserleri adeta tablolarında ölümsüzlüğe ulaştırıyor.
Ressam Sevim Ünal, uzun zaman önce yerleşmiş olduğu Belçika’da aldığı resim eğitimini, ülkesinde aldığı eğitimle harmanlayarak, özgün ve kendisine has tarzda oluşturduğu resimlerde soyut, figüratif ve güncel anlatımla insana değiniyor.
Açılış: 24 Nisan 2012 Salı Saat:18.00
Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi 
Adres: İstiklal Cad. No: 217 Tünel 34433 – Beyoğlu İstanbul 
Tel: 0212 249 26 10

Ziyaret Saatleri: 
Pazartesi – Cumartesi: 09:00 – 19:00 saatleri arası 
Pazar günü galeri kapalıdır.
***********************************************************************************
Mülkiye Başmüfettişi Ali Üzmez
Çocukluğundan bu yana tutkun olduğu resim yapma arzusu Ali bey’i emeklilik yıllarına dek oyalamıştır. Bir dönem Timur Taştekin atölyesinden de resim dersleri aldıktan sonra farklı sergilerde yer alır. Kendini oluşturma sürecinde hızla yol alır ve de oluşur. Temalarında, günümüzde sahip olduğumuz mimari değerlerimizi işlemeye başlar. Bu anlamda camilerimizin, saraylarımızın ve medreselerimizin ve ahşap evlerimizin iç mimari güzelliklerini büyük bir titizlikle eserlerine isler.
Ressam Timur Taştekin
Timur Taştekin eserlerinde Anadolu motiflerini kullanıyor. Çocukluğunun geçtiği yörelere has el sanatları ve motifleri tuvale taşıyor. Gerçekçi bir anlatımla özgün desen ve motifleri resmediyor. Timur Taştekin 1945 yılında Çıldır’ın Akçil köyünde doğdu. İlkokulu kendi köyünde, ortaokulu Çıldır’da bitirdi. 1967’de İstanbul Vefa Akşam Lisesi’ne kaydoldu. Aynı yıl İstanbul Tıp Fakültesi’nde laborant olarak çalıştı. Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Fransız Edebiyatına devam etti. Öğrenci olayları yüzünden terk etti. Resim çalışmalarına başladı .Dört yıl Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde incelemelerde bulundu. Klasik eserleri inceledi. Madam Panigot ile çalıştı. İlk kişisel sergisini 1973’te Vefa Lisesinde açtı. Türkiye Ressamlar Birliği üyesi olan sanatçının yurtdışında (İngiltere, İsviçre, Fransa, Danimarka ve Belçika’da) eserleri bulunmaktadır. Sanatçı, farklı ülkelerde olduğu gibi kendi ülkesinde de bir çok sergiye imza atmıştır.
Ressam Sevim Ünal
Sanatçı, temalarında kadını, göç olgusunu ve Mevlevîliği işliyor.
Kadın: İçinde bulunduğumuz yüzyılda hala ikinci sınıf vatandaş muamelesinden kurtulamadığını, eşit ise eşit ücret alamadığını, evde, sokakta ve işte varlığı görülmezden gelindiğini düşünerek tablolarında işliyor ve bunu kadın bir ressam olarak eserleriyle protesto ediyor.
Göç: İnsan oğlu var olduğu sürece, savaşlardan,yokluklardan,su sorunundan dolayı yaşamak zorunda kalacağı veya bırakılacağı göç olgusunu hep var olacaktır. Bu anlamda sanatçı tablolarında göçün toplumlar üzerindeki yok edici,parçalayıcı etkilerini öne çıkartarak işliyor.
Mevlevîlik: Globalleşen dünyada, varlıkların belli yerlerde toplanıp, yoklukları doğurmasına göz yuman ve milyonlarca insanın bundan dolayı açlığa,sefalete sürüklenmesine neden olan, yalnızca çıkarını düşünen bencil insan oğlunun yaptıklarını görüp buna dayanma ruhunu semazenlerin keşfettiğini düşünen sanatçı, semazenleri resm ederek onların ruh hallerine bürünüp bu yolla huzura eriyor. 1992 yılında Belçika’ya yerleşen sanatçı Anvers şehrinde yaşıyor ve Anvers şehrinde kendisine ait Artworld adlı bir galerisi var. Sanatçı 1989’dan resim konusunda yurt içi ve yurtdışında farklı akademilerde eğitim gördü. Bir çok uluslararası sergi organize etti ve bir çok sergiye katıldı. 
Sanatçıyla ilgili daha detaylı bilgiyi www.sevimlisanat.com adresinde bulabilirsiniz.