Camsiparane // 23 Ocak – 9 Şubat 2013 // Mustafa Ağatekin // Nurol Sanat Galerisi

Camsiparane
23 Ocak – 9 Şubat 2013 Ankara
15 Şubat – 9 Mart 2013 Bodrum
Mustafa Ağatekin
Nurol Sanat Galerisi
CAMSİPARANE

Cansiparane; canını verircesine, özveriyle mücadele etme… Hayatımızda en zorlandığımız, en önemli, en uçtaki dirençlerimizi tanımlayan bir sözcüktür cansiparane. Çok yığılan, biriken olmazlarımızın, uzun zahmetli, acı, dram ve zorluklar içinde oluverişini anlatır. Cansiparane bazen sürecin sonunda bir olumlamadır, övgüdür tüm olup bitene, taçlandırır yorgunluğu. Bazen de tüm bu süreç sonuna dair küçük bir beklentidir. 
Her sanatçı yenilenmek, var olabilmek için kendi malzemesiyle söyler söyleyeceğini; benimse sözüm camladır. Üretim süreci zahmetlidir, emek, sabır ve disiplinli bir tempo ister. Cam ile söylemek cansiparane bir direnç taşır içinde, karşı duruş, ideal, amaç ve mücadele hep vardır. Hayata ve sanata karşı cansiparane bir duruş gerekir. 
Bu sergide yer alan çalışmalar tüm bu oluşların, dirençlerin camlaşarak formlarda vücut bulmasıdır. Bu bağlamda “Camsiparane” özünde kişisel bir iç dökümde haykırışın ta kendisidir. 
Nurol Sanat Galerisi: Gelincik Sok. 2/2 (Güneş Sokak köşesi) Güvenevler – Ankara
0312 468 86 70
0312 455 10 33

MUSTAFA AĞATEKİN 
1967 yılında Balıkesir’de doğdu. 1991 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nden mezun oldu. 1993 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Seramik Ana Sanat Dalı’nda yüksek lisansını, 2003 yılında da aynı Enstitü’de sanatta yeterliliğini verdi. 2009 yılında doçentliğe atandı. Yurtiçinde 8 kişisel sergi açtı. Ulusal ve uluslararası pek çok karma sergi ve etkinliğe katıldı. Yurt içinde düzenlenen yarışmalardan 4 ödül alan sanatçı halen Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Cam Bölümü’nde çalışmalarını sürdürmektedir. Ağatekin sanatsal çalışmalarında füzyon, sıcak cam üfleme, fırın döküm ve el boyama vitray gibi farklı teknikler kullanmayı tercih etmektedir.