DISRUPTION // 16 Ekim – 10 Kasım 2012 // Aslı Vural // Galeri Kent

DISRUPTION
16 Ekim – 10 Kasım 2012
Aslı Vural
Galeri Kent, İstanbul

Galeri Kent 16 Ekim/ 10 Kasım 2012 tarihleri arasında Aslı Vural’ın DISRUPTION isimli yeni sergisine ev sahipliği yapıyor.Genç kuşak özgün ressamlar arasında çalışmalarıyla farklı bir yere sahip olan Aslı Vural bu sergisinde kentleri konu alıyor. 

Dönüşüm, caddeler, sokaklar, otoyollar, evler, apartmanlar, rezidanslar, iş merkezleri, yaşam merkezleri, arabalar, trafik, metro… Her yönüyle şehir ve şehirde kıskaca alınmış bireyi ve çevresindeki yaşamını inceliyor. 
Panik atak ve reklam panoları, antidepresanlar ve diyetisyenler, solaryum, gym, yoga ve organik beslenme. İkili bir kayboluşu anlatıyor. Şehrin karmaşasının ortasında kalmış insanın sıkışmışlığı, kaosun bireyi içine çekişi ve hızla tüketişi. Aslı Vural “birey ve metropol” ilişkisinden yola çıkarak hazırladığı “DISRUPTION” serisi temel olarak güncel bir probleme parmak basıyor. Bütün şehirlerde hızla yükselen arı kovanlarını andıran binalar ve ufkumuzu kuşatan vinçler yani bireye sunulan yeni bir yaşam biçimi. Yaşamımızın mimarı olduğunu idda eden bu süreç doğayı hızla ve umursamazca tüketirken, doğadostu “yeşil binalar” adı altında beton yığınları olarak yükseliyor . Doğanın var olan düzenine inat değişen çevre, kaybolan ormanlar ve ağaçların yerinde yükselen gökdelenler yok edişi ve yeni düzeni simgeliyor. Bu açıdan bir bölünme, parçalanma ve ayrışma söz konusudur ve birey bu değişimin içinde kendisine yeni bir yer edinmeye çalışır. Artık genel geçer tüm kuralalr yıkılacak ve dönüşüm beraberinde başka bir yaşam biçimini getirecektir. 
Sanatçı eserlerinde mimari hatırlatmaları ve izlenimleri gerçek boyutuna taşıyor. Bir bütünün parçası gibi görünen, başlangıcı ve sonu olmayan, uzamsal olarak sonsuza giden yüzeyler boya ile gerçeğe iz bırakıyor. Doğanın dönüşümünden geriye kalan, kaos, karanlık ve şimdiki gerçek birbiri üstüne diziliyor. Sanatçı açısından şehirler; mutluluk, öfke, çoşku, panik, korku ve kaosu temsil ediyor. Aynı zamanda metropol dinamik, heyecanlı, özgür ve yaratıcı. Tüm bunlar sanatçının eserlerine soyut metropol siluetleri olarak yansıyor.

GALERİ KENTAhmet Fetgari Sokak Niagara Apartmanı 138/ 3 Teşvikiye/ İstanbul/ TurkiyeT:0212 225 6715