DÖNÜŞÜM // 26 Ocak-25 Şubat 2013 // Sinem Pehlivan, Oral Ünlü, Nail Karahan // Deyim Galeri

DÖNÜŞÜM

26 Ocak-25 Şubat 2013
Sinem Pehlivan, Oral Ünlü, Nail Karahan
Deyim Galeri
Doğa, insan ve kent arasındaki dönüşüm 
Deyim Galeri 26 Ocak-25 Şubat 2013 tarihleri arasında Sinem Pehlivan, Oral Ünlü ve Nail Karahan isimli genç Türk sanatçılarına ev sahipliği yapıyor. 
Dönüşüm sergisi üzerinde yaşadığımız dünyanın döngüsünü anlatır. Doğanın oluşumu ile insan, insanların varlığı ile de kentler ortaya çıkar. Döngü, kent unsurundan sonra tekrar başa döner. Dönüşümün yeniden başlamasının nedeni kentleşmenin etkisi ile doğaya duyulan özlemdir. İnsanoğlu kent ve doğa arasında git-geller yaşar. İnsansız bir kent ve doğa hayali kurulmaya başlanır. 
Sanatçılardan Oral Ünlü çalışmalarındaki estetik anlayışının tek etkileyen şeyin doğa olduğunu belirtir. Sanatçı dönüşümün başlangıcı olarak kabul ettiğimiz doğadan, insanı değiştirerek dönüştürür. Bu dönüşüm tuvallerinde hikayeleşir. Ünlü, yaratma sürecinde doğa ve felsefesi, psikoloji ve sosyolojiyi referans olarak kullanır. Yapıtlarında renkler adeta ağaç dalları üzerinde kıvrılarak, dönerek dans eder. 
Sinem Pehlivan kent ve insanın sürekli etkileşerek, birbirlerini şekillendirdiklerini gösterir çalışmalarında. Kent mi insanı biçimlendiriyor ? Bu şekillendirme nasıl oluyor? Pehlivan eserlerinde bu soruların cevabını bulmaya çalışır. 
Nail Karahan da yapıtlarında kentleşme olgusunda insanı inceler. İnsanın yoksunluğuna gönderme yaparak, tuvallerinde kentleri insansızlaştırır. Karahan insanın olmadığı hayal kentler kurar. 
Gelin biz de sanatçılar ile birlikte içinde bulunduğumuz bu “Dönüşüm”ü sorgulayalım.
Deyim Sanat Galerisi
T:0212-286 21 82