GÜLDEN ARTUN // 25 OCAK – 23 ŞUBAT 2013 // TEM SANAT GALERİSİ

GÜLDEN ARTUN 
25 OCAK – 23 ŞUBAT 2013 
TEM SANAT GALERİSİ
GÜLDEN ARTUN SON RESİMLERİYLE TEM SANAT’TA 
Gülden Artun 25 Ocak – 23 Şubat 2013 tarihleri arasında son resimlerini Nişantaşı’nda, Tem Sanat Galerisi’nde sergileyecektir. 1953 yılında Ankara’da doğan sanatçı, 1971-1975 yılları arasında Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde Alman Dili ve Edebiyatı öğreniminden sonra 1976’da Almanya’ya gitti. 1977 yılında Berlin Güzel Sanatlar Akademisi’nde başladığı resim öğrenimini 1983 yılında Marwan atölyesinde Meisterschülerin olarak bitirdi. 1981’de “Akademie der Künste” teşvik bursu, 1990’da Berlin Kültür Senatosu çalışma bursunu kazandı. Sanatçı çalışmalarını Almanya ve Türkiye’de sürdürmektedir. 
Gülden Artun’un son yapıtlarında canlı doğanın kendi kendisine yeten ve sürekli hareket halinde olan harikulade yaşantısı ile ölü doğanın kımıltısızlığı arasındaki ikilem yer alıyor. Burada çizgiyle bir karşı geliş, başkaldırış gözlemlenir. İnsanın, nesnelliğin kımıltısızlığından kendisini kurtarıp, kendi doğasını keşfetme serüveni. Bir diğer tanımlamayla varoluşu sanatla arama dürtüsü. Yanıt beklemeden aramak, hep yolda olmak. Çizgiyle yaşamak, onunla mekânları bulmak, çizginin içinde, dışında, herhangi bir yerde canlı doğanın hareketini içselleştirmek.Çizgiyle fikri ortaya çıkarıp, onu bir başka düşünceye bağlamak, tıpkı zamanın tıklaması gibi onu da bir zaman sürecine sokmak, bir başka tanımla çizgiyi zaman yapmak. Resimlerdeki sürekliliğin, görüldüğü gibi bu anafikirle ilgisi vardır. İşte insanı, doğayı ve zamanı vurgulayan içerikler bu arayış esnasında oluşur. Burada ortaya çıkan en önemli ilk özellik o resmin ne olduğu değil, nasıl olduğudur. Ve bu nasılın yanıtında da görsellik, şiirsellikle kesişir. 

Sergilenen yapıtlardaki çok yönlülük, buradaki yaşantıların çeşitliliğinden ve bu çeşitliliğin her defasında değişik bağlantılarla birbirini izlemesinden ortaya çıkar. Onların gözlemlenen ortak özellikleri şiirsellik ve çok sesliliktir. Bu bağlamda “Yaşanmış çizgi hem görülür, hem de duyulur. Tabii içinde bulunulan zamanın ve yapılan resmin müzikalitesine bağlı olarak” diyor Gülden Artun. 
Bu ilginç sergiyi galeride izleme olanağı bulamayanlar, Tem Sanat Galerisi’nin www.temartgallery.com adresinde devamlı güncel tutulan sayfalarında sergiye, galeri sanatçılarına ve geçmiş sergi arşivlerine ulaşabilirler. 
Gülden Artun’un Notlarından 

Çizginin içinde ve dışında yaşamak… 

Nesneler bana, benim onlara baktığımdan daha çok bakıyorlar. Çünkü onların bakışı aralıksız ve kımıltısız. 

Benim resimsel düşüncem diğer düşüncelerimden soyutlanamaz. Onlar sürekli birlikte oluşurlar. 

Yaşanmış çizgi hem görülür, hemde duyulur. Tabii içinde bulunulan zamanın ve resmin müzikalitesine bağlı. 

Bazen boyaya sadece dokunmak istiyorum. Düşünce sonradan geliyor. 

Üç rengin geceyi taşıdığının ve yerçekiminin tersine dönüp mavi bir damla olduğunun düşü. 

Çekmeden bilemezsin çek çek çizgisinin uzunluğunu. 

Aylar ördü bu zamanları. Kara aylar, ak aylar, yıldızlarına dişlerini geçiren aylar. 

Renkleri iyi ekersen suretleri dışarda, kendileri içerde büyür. 

Bir resmin şiirselliği onun ne olduğundan önce nasıl olduğunda gizlidir. 

Bütün gün bir çizginin üzerinde yürüdüm hiç düşmeden. Sonra havayı çerçeveledim kenarına tutunarak. Ben varım veya yokum. 

Resim yaparken zaman genişler. 


Valikonağı Cad. , Prof. Dr. Orhan Ersek Sok. 14, Nişantaşı, 34365 İstanbul 

Tel: (212) 2470899, 2341346 Faks: 2479756