düğüm // DEVRAN MURSALOĞLU // 22 Mayıs – 20 Haziran 2012

düğüm

DEVRAN MURSALOĞLU
Pg Art Gallery 

22 Mayıs – 20 Haziran 2012


Basın Bülteni
Devran Mursaloğludüğüm’ başlıklı sergisiyle Pg Art Gallery’de sanatseverlerle buluşuyor. 

Sanatçının kağıttan iplerle gerçekleştirdiği çalışmaları günümüz sosyal, ekonomik ve sanatsal sistemlerinin, düşünce yapılarının üç boyutlu bir görselleştirmesi olarak karşımıza çıkıyor. Mursaloğlu’nun düzenlemeleri, geleneksel hiyerarşilerde olduğu gibi belirli bir merkezden çizgisel bir biçimde yayılmak yerine dağınık, farklı yoğunluklarda ve raslantısal bir biçimde örgütlenen ağlardan oluşuyor. Bu ağlı yapı bugün bilginin, sanatın ve sosyal iletişimin dağılımı ve üretimi gibi dinamik, sürekli değişen ve kaotik bir özellik gösteriyor. 
Sanatçı bu sergisinde kağıdı kendi etrafında döndürerek bir ipe, bu ipi de ağlara dönüştürerek, iki boyutlu evren ve bilgi anlayışını kırıyor. Devran Mursaloğlu, kendi yaşamındaki gerçeği arayış ve sorgulayış sürecini bu ağlı yapılar üzerinden izleyicilerle paylaşıyor.

Adres: Boğazkesen Cad. No:76/B Tophane – İstanbul
PG Art Galery Harita

Adres: Boğazkesen Cad. No:76/B Tophane – İstanbul
Tel: 212 252 80 00

Devran Mursaloğlu 

Sadece kağıt malzemeyle çalışan sanatçı/tasarımcı Devran Mursaloğlu Brüksel’de aldığı mimarlık ve mühendislik eğitiminin ardından Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nde Devabil Kara Atölyesi’ne katıldı. D Art and Design adlı galeri/atölyesinde 2010 yılına kadar kendi çalışmalarını sergiledi. Bugüne kadar Milano Trienal Museum’da ‘Kağıttan Takı Tasarımları’, Kore Hanji’de ‘Wearabale Art’, Tahtakale Hamamı’nda Pg Art Gallery’nin düzenlediği ‘Tekinsiz Oyunlar’ ve Kuzgun Acar anısına ‘Maskeler’ sergileri ile Mardin Bienali ve Ege Art başta olmak üzere yurt içi ve yurt dışında birçok etkinliğe katıldı. IAPMA (Dünya Kağıt Sanatçıları Derneği) üyesi ve aynı aynı zamanda Dünya Sanat Olimpiyatları Kurulu’nun Türkiye Paper and Fiber Kurulu başkanı olan sanatçı, Ege Üniversitesi’nde kağıt ile ilgili dersler verip, workshoplar düzenledi.