“Dünden Sonra” İstanbul Modern 16 Şubat – 3 Haziran 2012

“Dünden Sonra”
İstanbul Modern
16 Şubat – 3 Haziran 2012
Basın Bülteni

İstanbul Modern, kuruluşundan bu yana oluşturduğu fotoğraf koleksiyonundan bir seçkiyi “Dünden Sonra” adlı sergiyle izleyicilerle buluşturuyor. Sergi, Osmanlı’dan günümüze uzanan süreçte Türkiye’de fotoğrafın teknik ve kavramsal gelişimini ortaya koyuyor. 
İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, 2004 yılından bu yana dünyanın ve ülkemizin önde gelen fotoğraf sanatçılarının çalışmalarını, fotoğrafın gelişim sürecini yansıtan örnekleri ve genç sanatçıların yeni ve farklı bakış açılarını sunan sergilere ev sahipliği yapıyor.
Günümüz kültüründe sürekli değişen ve dönüşen bir ifade alanı olan fotoğraf, büyük kitlelerle doğal bir iletişim ve paylaşım içinde bulunuyor. İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, bu dönüşümü aktaran güncel sergiler gerçekleştiriyor. Fotoğrafın dünyadaki gelişmelerini, sanat akımlarının fotoğraftaki yansımalarını ve Türkiye fotoğrafının başlangıçtan günümüze önemli örneklerini izleyiciyle buluşturuyor.
Ülkemizin, bünyesinde koleksiyonu ve galerisiyle bağımsız bir fotoğraf bölümüne sahip tek müzesi olan İstanbul Modern’in fotoğraf koleksiyonu, Osmanlı döneminden Cumhuriyet başlangıcına, Türkiye’de fotoğrafın temelini oluşturan 50’ler sonrasından 60’lara, 70’lere ve günümüzün önemli sanatçılarına uzanıyor.
İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi’nde bugüne dek 26 fotoğraf sergisinde, Türkiye’nin yanı sıra çeşitli ülkelerden 220 sanatçının çalışması sergilendi. Fotoğraf bölümümüz, Türkiye’den genç fotoğrafçıların çalışmalarını ve koleksiyonundan örnekleri Avusturya, Fransa, Rusya ve Yunanistan’da açılan sergilerle izleyicilerle paylaştı.
Çağdaş Fotoğraf Serisi söyleşilerinde Fotoğraf Galerisi’ndeki sergiler ya da fotoğraf dünyasından seçilen önemli örnekler üzerinden fotoğraf sanatının zaman içindeki dönüşümü tartışıldı.
Yedi yıl önce 312 adet fotoğrafla başladığımız koleksiyonumuzdaki çalışma sayısı bugün 7311’e ulaştı. Türkiye’nin sayılı arşivlerden birine sahip olan fotoğraf bölümümüz, farklı dönem, üslup ve yaklaşımları içeren koleksiyonuna sürekli yeni çalışmalar katıyor.
Dünden Sonra sergisinin küratörlüğünü, açıldığı günden bugüne Fotoğraf Galerisi’nin yöneticiliğini yapan ve koleksiyonun kimliğini biçimlendiren Engin Özendes üstleniyor. Sergi, geçmişin ve günümüzün birikimini bütünlüklü bir biçimde izleyiciye sunarken, bundan sonraki yıllar için koleksiyonun gelişimine de ışık tutuyor. 
Küratör: Engin Özendes
Sanatçılar: Abdullah Frères, Cengiz Akduman, Burcu Aksoy, Aziz Albek, Ersin Alok, Arif Aşçı, Tahsin Aydoğmuş, Jak Baruh, Guillaume Berggren, Atila Cangır, İbrahim Coşkun, Nevzat Çakır, İsa Çelik, Orhan Cem Çetin, Gültekin Çizgen, Burhan Doğançay, Şakir Eczacıbaşı, Ahmet Elhan, Kamil Fırat, Baha Gelenbevi, Bennu Gerede, Murat Germen, Ahmet Öner Gezgin, Ara Güler, Gülmez Frères, Sami Güner, Selim Güneş, Mehmet Günyeli, Mihran İranyan, Sabit Kalfagil, Mustafa Kapkın, Cengiz Karlıova, Şahin Kaygun, İzzet Keribar, Mehmet Kısmet, Sinan Koçaslan, Sıtkı Kösemen, Paul McMillen, Aslı Narin, Ömer Orhun, Bülent Özgören, Lütfi Özkök, Sedat Pakay, Othmar Pferschy, Rubellin Père & Fils, Sevim Sancaktar, Sébah & Joaillier, Gökşin Sipahioğlu, Atilla Torunoğlu, Cem Turgay, Yusuf Tuvi, Cafer Türkmen, İbrahim Zaman