DÜŞLER – KARABASANLAR // 6 – 26 Nisan 2013 // NAZAN ERKMEN // AKYOL ART CENTER

DÜŞLER – KARABASANLAR

6 – 26 Nisan 2013NAZAN ERKMENAKYOL ART CENTER
Açılış : 6 Nisan 2013 Saat 17.00 – 20.00

İletişim : Ayla Akyol
Adres : Şakayık Sok. Desen Apt. No:17 D:1 Teşvikiye – İstanbul
Tel : 0212 231 61 50 GSM: 0532 271 13 43
Web : www.akyolsanat.com
E-mail : akyolsanat@akyolsanat.com

Nazan Erkmen’in gözünden ‘Düşler ve karabasanlar’ 
Doğuş Ünivesitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazan Erkmen’in Akyol Galerisi’ndeki son sergisinin adı ‘Düşler ve Karabasanlar‘. Ana motif kelebek kadın olan bu sergide Nazan Erkmen, bu kez dünyaya ve kadınlık hallerine kelebeğin gözünden bakmaktadır. Kadına şiddetin kol gezdiği,hala yakınımızda uzağımızda sıcak savaşların sürdüğü, çocukların güvenli gelecek umutlarının yerini tekinsiz bir ertelenmişliğin aldığı dünyamızda yine kadınlara iş düşüyor. Onların sağlam, korunaklı kozalarından çıkıp bir kanat çırpışıyla fırtına yaratabilecek gücü hissetmelerine ihtiyaç duyuluyor.Kelebekler tıpkı evrenin oluşurken kaostan kosmosa evrilmesi gibi ,kısacık hayatlarına doğru inanılmaz bir metamorfozu gerçekleştirirler.Dünyanın kaotik durumunu düzene, barışa ve yaşanılır bir evrene dönüştürecek güç de ,simgesel olarak, kendilerini tırtıldan kelebeğe dönüştüren yeteneğe sahip olan dişil güçtür. 

Edward N.Lorenz’in Kaos teorisi ile yeniden imlenen Kelebek etkinliğinin anlamı doğayla olduğu kadar ,hemen her şeyle ilişkilidir. Amazon ormanlarında bir kelebeğin kanat çırpması dünyayı etkileyecek bir fırtınanın doğmasına neden olabilmektedir. Benzer biçimde bir kadının hayata dair en ufak bir çırpınışı bile Antigone’den Lady Macbeth ‘e, Medea’dan Cesaret Ana’ya ya da Arzu Tramvayının Blanche’ına , Nora ya da Nina’ya kadar pek çok edebi kadın kahramanda ifadesini bulan ‘kadın’ın, o inanılmaz kırılgan,narin,kısa ömürlü ya da Nazım Hikmet’in betimlediği gibi ‘sanki hiç yaşamamışlar ‘gibi bilinmez ,adsız kadınların geleceğini etkileyebilir. 

Sanatçı Nazan Erkmen üstün tekniği ve sınırsız imgelem gücüyle el aldığı kelebek kadınlarında Haiku ustası Matsuo Kinsaku gibi dünyaya, hayata bir kelebeğin gözünden bakıyor ve onun ‘Kelebek Düşleri ‘ ne karabasanları da katıyor. ‘Ölü bir genç kızın ruhunun mezardan kelebek olarak çıkması gibi’ kadınları, doğanın her şeye muktedir olan bu dişil gücün ruhlarında estireceği fırtınanın gücüne inanıyor. 
Canan Beykal | Sanatçı, Sanat Eleştirmeni

NAZAN ERKMEN: Arnavutköy Amerikan Kız Kolejinden 1965 yılında mezun oldu. Lisans, Yüksek Lisans , Sanatta Yeterlik eğitimini Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde tamamladı.Doçentlik (1994) ve profesörlük (1996) ünvanlarını da aynı kurumdan aldı. 1998 – 2005 yılları arasında Dekan Yardımcısı ve 2003 – 2005 yılları arasında Grafik Bölüm başkanı, 2003 – 2005 yılları arasında Kadın Eserleri Kütüphanesi Bilgi Merkezi Vakfının Yönetim Kurulu Başkanlığını yaptı: halen Denetleme Kurulu üyesidir. 1997 – 2006 yılları arasında Dekan Yardımcısı, 2006 – 2012 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı olarak görev yaptı. Müzik ve Animasyon Bölümlerini; sıcak cam atölyesini kurdu. Halen Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans öğretim üyesi, grafik bölümü başkanı ve dekan olarak görev yapmaktadır. İhtisas alanı illüstrasyon sanatıdır. Ülkemizde resimlediği kitaplarla tanınmaktadır. 100’ün üzerinde kitap resimlemiştir. Ayrıca çeşitli dergilerde, günlük gazetelerde, çeşitli sanat ve aktüel dergilerde pek çok illüstrasyonu yayınlanmıştır. Yayınevlerine sayısız dergi kapağı resimlemiştir. Halen Doğan Egmonts Yayınevi ile çalışmaktadır.
Bu alanda almış olduğu ödüller: 
1) 1996, Redhouse Yayınevi Dünya masalları Resimleme Yarışması Jüri Özel Ödülü 
2) 1992 T.C. Kültür Bakanlığı,Afiş Yarışması Birincilik Ödülü 
3) 1993, Noma Concours Asya Çizerleri Kitap Resimleme Biennali, Unesco, mansiyon, Japonya 
4) Mimar Sinan Üniversitesi _Eczacıbaşı Anonim Şirketi “AIDS” Afiş Yarışması, Üçüncülük Ödülü 
5) 1993,TBMM 75. Yıl Afiş Yarışması 3ncülük ödülü 
6)1995, T.C. Kültür Bakanlığı Kitap Resimleme Yarışması mansiyon ödülü 
7)1995, TBMM Afiş Yarışması mansiyon ödülü 
8) 1998, Pen Yazarlar Derneği Edebiyat Eserlerini Resimleme Ödülü 
9) 1997, TBMM Afiş Yarışması ödülü, mansiyon 
10) 2001,Doğu Avrupa İllüstrasyon Bienali Onur Ödülü., Japonya 
11)2001,Ankara İllüstratörler ve Edebiyatçılar Derneği Ödülü 
12)2003, Mevlana Dostluk ve Kardeşlik Derneği Plastik Sanatlarda Topluma Hizmet Ödülü.
13) Japonya Birinci Asya İllüstrasyon Biennali, Onur Ödülü’ 
14 ) UNİCEF Emek Ödülü’dür. 
 Ankara Türkiye Cumhuriyeti Posta Genel Müdürlüğü tarafından “Uluslararası intercept pulları – Masalllar ve Efsaneler Serisi”, “Atatürk”, “23 Nisan” başlığı altında pulları basılmıştır. Yurtdışında, Belgrad, Japonya, Sarmede, Bratislava, Kore,Seul, Münster, Tahran, İtalya, Almanya, gibi pek çok kentte Concour ve biennalerine katılmış, 30 a aşkın kişisel serginin yanısıra; eşi sanatçı Aydın Erkmen ile birlikte İtalya’da 2012 yılında L’Aquilla; Roma ve Torino’da üç sergi açmıştır. Çocuk eğitimi ve sanat üzerine 29 makalesi bulunmaktadır . Çeşitli sempozyum, panel ve kongrelerde 12 bildiri, 20’ye yakın konferans vermiştir. En son olarak 2013 yılında Üniversiteli Kadınlar Derneği tarafından Av. Nazan Moroğlu; Eski bakanlarımızdan Onay Alpago isimleri yanısıra Yılın başarılı “Kibele” kadınları arasında seçilmiştir. 
2007-2008 yılında Türkiye’den Andersen ödülüne aday gösterilmiştir.2011 – 2012 yıllarında Polonya, Üsküp,Pilsen Çizgi bienallerinde jüri üyesi olarak görev yapmıştır. Sergilediği seri sanat çalışmaları arasında Gılgamış, Anadolu Efsaneleri, Mezopotamya Efsaneleri, Ömer Hayyam Şiirleri, Çocuklar için Şiirler, Dede Korkut Öyküleri; Düşler – Karabasanlar başlıklı çalışmaları yer almaktadır.