Fatih Mika ve öğrencileri // 9-20 Ekim 2012 // Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi

Fatih Mika ve Roma ve Foggia Güzel Sanatlar Akademileri Öğrencileri Sergisi 

9-20 Ekim 2012
Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, İstanbul

İtalya’da, Roma ve Foggia Güzel Sanatlar Akademileri’nde Gravür teknikleri dersleri veren Fatih Mika, değişik yıllarda atölyesine devam eden sekiz farklı ülkeden öğrencilerinin yaptığı yaklaşık elli gravür ile Beyoğlu Belediyesi Sanat Galeri’sinde 9-20 Ekim 2012 tarihleri arasında sanatseverler ile buluşacak. 

Beyoğlu Belediyesi, Roma Güzel Sanatlar Akademisi ve Foggia Güzel Sanatlar Akademisi himayesinde gerçekleştirilen sergide, Roma ve Foggia Güzel Sanatlar Akademileri öğrencilerinin geleneksel ve deneysel gravür teknikleri ile gerçekleştirdikleri işleri ile birlikte, sergide Fatih Mika’nın gravürlerinden de örnekler bulunacak. 

Fatih Mika, Dünya’nın, özellikle Avrupa’nın farklı ülkelerinde yaşayan insanlarına, diğer bütün görsel sanatlardan daha fazla, ortak bir imgeler mirası bırakan gravür sanatının, bağımsız bir sanat dalı olarak ülkemizde de yaygınlaşmasını, görsel sanatların sevilmesinde ve anlaşılmasında hakettiği öncü rolü üstlenmesini kendine amaç ediniyor. 
Fatih Mika, bilgisayar grafiğinin Kimera’sı yerine, Dünya Gravür Geleneğine bağlı atölyelerde, usta-çırak ilişkisi içinde büyük emeklerle yetiştirdiği öğrencilerinin farklı kültür ve geleneklerle yüzleşmesini, kültürel alış-verişte bulunmasının önemine inanıyor. 
Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’ndeki bu sergi, bu anlamda, yüzlerce yıllık gravür geleneği ile ilişki içinde yetiştirdiği öğrencilerinin teknik ve estetik bakımından çağdaş dünya ve gelenek arasında kurdukları diyalogu göstermesi bakımından da önem kazanıyor. 
Açılış: 9 Ekim 2012 Salı 2012 Saat:18.00 
Sergi Takvimi: 9-20 Ekim 2012

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi Adres: İstiklal Cad. No:217 Tünel /Beyoğlu Tel:0212-2492610