HAYDARPAŞA YANIYOR İSTANBUL SEYREDİYOR // 18 Şubat-7 Mart 2014 // EMRAH GÜNAY // Yıldız Teknik Üniversitesi Yüksel Sabancı Sanat Merkezi

HAYDARPAŞA YANIYOR İSTANBUL SEYREDİYOR

18 Şubat-7 Mart 2014

EMRAH GÜNAY

FOTOĞRAF VE BASKI RESİM SERGİSİ
Yıldız Teknik Üniversitesi Yüksel Sabancı Sanat Merkezi 
Haydarpaşa Garı, İstanbul’a hiç ayak basmamış insanlar için bile Yeşilçam filmlerinde, başrol oyuncusunun tahta bir bavulla, İstanbul’a gelip, buharlı bir trenden Haydarpaşa Garı’nda inip, Anadoludan Avrupaya açılan o muhteşem kapısından şaşkın şaşkın kente, denize baktığı ve ardından ağır ağır mermer merdivenlerinden indiği sahne ile hafızalardadır.
Kent ve kentlinin kimliğinin bir parçası olan Gar’ın; 28 Kasım 2010 tarihinde çatısında çıkan ağır yangından dolayı çatısı çökmüş ve 4. katı kullanılamaz hale gelmiştir. Ardından Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi kapsamında İstanbul-Eskişehir bölümündeki demiryolu çalışmaları nedeniyle, 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren 24 ay süreyle ülke çapındaki tren seferlerine ara verilerek tamamen işlevsiz kılınmıştır. 
Fotoğraf Sanatçısı Emrah Günay 28 Kasım 2010 günü Haydarpaşa Gar’ı yangının söndürülme çalışmaları sürerken denklanşöre basmış ve üç yıl boyunca da Haydarpaşa Gar’ını izlemiş. “Haydarpaşa Yanıyor, İstanbul Seyrediyor” adını verdiği sergi de 22 fotoğrafa, 22 de gravür eşlik ediyor.
Emrah Günay; bu sergi ile toplumsal hafızaya belgeler sunarken bir yandan da Haydarpaşa Garı ve çevresinin “endüstri tarihi mirası” özelliğini hatırlatıyor ve bu sergi ile
Haydarpaşa Garı’nın kent belleğindeki izlerinin peşine düşüyor…
Sergi ile ilgili Elif Aydoğdu tarafından kalem alınan ayrıntılı metin ektedir.
Yer: Yıldız Teknik Üniversitesi Yüksel Sabancı Sanat Merkezi 
Tel: 0212 383 70 70 (40 Hat)
E-posta: yssm@yildiz.edu.tr
Adres: Yıldız Teknik Üniversitesi Yüksel Sabancı Sanat Merkezi L Blok Barbaros Bulvarı 34349 Yıldız -Beşiktaş/ İstanbul