Hazzın içinde kayboluş // 23 Mart – 7 Nisan 2013 // Helge Leiberg // ART350 Sanat Galerisi

Hazzın içinde kayboluş
23 Mart – 7 Nisan 2013
Helge Leiberg
ART350 Sanat Galerisi


Açılış: 23 Mart 2013
Adres: ART350 Kemer Golf-Country Club Kemerburgaz
ART350 Sanat Galerisi olarak Berlin’den gelen Helge Leiberg ile “Lost in Elation” (Hazzın içinde kayboluş) isimli sergimizi Kemer Golf & Country Club Kemerburgaz-Göktürk’te açıyoruz. 
Helge Leiberg Almanya Dresden’de doğmuştur. 1984 yılında Doğu’dan Batı Berlin’e geçerek oraya yerleşmiştir. Kendisi ressam, çizer, grafiker, heykeltıraş ve müzisyendir. 
Multi medya çalışmalar yapan sanatçı tekrar tekrar dans ve müzik temasını işlemiştir ve bunları kaligrafik figürasyonlara çevirmiştir. 
Sanat tarihçisi Christiane Bühling şöyle demiştir; 
“Hareketlerin hassas biçimde anlık resim enstantaneleri olarak algılanarak, resimlere dönüştürülmesi, sanatsal çalışmalarının bir odak noktası haline gelmiştir. 
Sanatçı Helge Leiberg, aynı zamanda cinsiyetler arasında yaşanan mücadeleyi ve böylece kendimize karşı sürdürdüğümüz mücadeleyi resmetmektedir. 
Genelde kendinden geçmiş, erotik gölgeler halinde coşkulu hareketler içinde bulunan erkek ve kadınlar, resimlerinin odak noktasında bulunmaktadır. 
Helge Leiberg’in resimler dünyasında vücut bulan duygusallığın, romantik kayboluşla bir ilgisi yoktur; resimleri kendisine, insanlara ve salt varoluşa karşı duyduğu samimiyetin ifadesidir. Yayvan duruşu ile, genellikle olağanüstü büyük kollar ve bacaklarla kendilerini birbirlerine sunuyorlar. Kimi zaman kendini zapt ederek, kimi zaman vücut diliyle ve abartılı hareketlerle, bazen ayaklarıyla vahşi bir şekilde tepinerek duygularını kaptırıyorlar. Bunu yaparken de klişeler kırılıyor, kadın tıpkı erkek gibi bir saldırı merakıyla, agresif yaklaşım sergiliyor, ve reklamı sadece erkeğe bırakmıyor.” 
Sanatçı bizleri, seyirciyi, duyusal deneyim dolu bir patikaya(YOLA) yönlendiriyor ki bu rasyonel yapılandırılmış bir toplumda genelde çok az yapılır. 
Helge Leiberg dünya çapında sergiler açmıştır. Eserleri ile en önemli bienallere ve en önemli koleksiyonlara katılmıştır.