İSTANBUL EFSANELERİ // 21 Nisan – 2 Mayıs 2014 // AYLA AKYOL // Vakıfbank Sanat Galerisi, İstanbul

İSTANBUL EFSANELERİ
Legends of Istanbul

21 Nisan – 2 Mayıs 2014AYLA AKYOLVakıfbank Bölge Fuayesi Sanat Galerisi, İstanbul


Resim Sergisi

Ressam Ayla Akyol, 21 Nisan – 2 Mayıs 2014 tarihleri arasında “İstanbul Efsaneleri” adını verdiği resimlerini Vakıfbank Sanat Galerisinde sergiliyor.
Sanatçının çalışmalarındaki izlenimlerini ressam Sedat Kumova şu satırlarla ifade ediyor: 
“Resim sanatı genellikle hobi amaçlı insanların boş vakitlerini geçirmelerini sağlayacak güzel bir uğraş alanı olarak görülmektedir. Ressam Ayla Akyol, hayatının anlamı olarak benimsediği sanatı kendini ifade etme aracı olarak kullanmıştır. 
İstanbul yüzyıllardan bu yana farklı isimler altında buluşmuş efsanedir. Bazen yaşanmışlıklar bazen hayal ürünü yansıtmalar İstanbul’u yaşatmaktadır. Ayla Akyol, yaşadığı şehrin büyüsü altında boyalarının efsaneleşmelerini tuvaline aktarmaktadır. Beyaz tuvalin üzerine kullandığı bütün renkler, İstanbul’un renklerini yansıtırken, hayat dolu, canlı, değişken birbirine geçmiş durumda her daim yaşayan bir mucizeyi sunuyor. 
İstanbul, aşı, taşı, toprağı, havası, suyu, huyu… Gecesi, gündüzü, hüznü, öfkesi, neşesi… Kendisini efsaneye dönüştüren hep bir gizem hep bir hayat içinde… Coşkulu, telaşlı, dopdolu olan bu şehir içine çeker insanı… Ayla Akyol’un resimlerine baktığınızda da benzerlikler göze çarpar, iç içedir o anı… Dokusu, kokusu bir bütündür efsane dünyası… 
Nefesini üzerinde hissettiğiniz her bir yakasıyla kendisini ayakta tutar. Her zaman dinç, bitmek bilmez bir enerji içindedir İstanbul. Yaşanmışlıkların izlerini her yerde görmek mümkün her yer tarih kokar her yer efsanedir. Siz nefes alırken İstanbul kendi efsanesini yazar. 
Sanatçıların eserlerine konu olan İstanbul, kendi içindeki efsanesini arar. Filmlere, şarkılara destanlara konu olmuş yediden yetmişe herkesin fethetmek için yarıştığı bir ödül olan bu eşsiz şehir ressam Ayla Akyol’un İstanbul’u ile farklı bir hayat buluyor. 
Allı, morlu, kırmızılı, sarılı rengârenk İstanbul, genç kalmayı arzulayan insanoğluna gönderme yaparak her zaman harekete geçilmesi gerektiğini hatırlatıyor. Onlarca hayatların ardından yeniden doğmak, yeniden can bulmak, hayata tutunmak, var olmayı göstermek istercesine her rengi sunuyor İstanbul… 
Ressam Ayla Akyol’da İstanbul’u ve üretkenliğini gözler önüne seriyor. Doğaya ve İstanbul’a olan tutkusu yaptığı çalışmalarda her zaman görülür ve doğadan aldığı enerji ile çalışmalarına devam eder. Kullandığı renkler ve fırça darbeleri hayata bakışını simgeler gibidir, canlı ve bir o kadar sakin. Her zaman neşe her zaman enerji verir tabloları… Her yerin canlı ve neşeli olmasını isteyen ressam Ayla Akyol içindeki coşkusunu tablolarıyla dile getiriyor. 
Soğuk ve sıcak renkleri aynı çerçeve içerisinde dengeli bir biçimde kullanıyor ressam Ayla Akyol. Güzelliği, zarafeti, inceliği, dostluğu, sevgiyi, arkadaşlığı hayata tutunmayı her zaman genç kalmayı, efsane İstanbul’u yaşatıyor tablolarıyla… 
Goya, Zonara, İbrahim Safi ve Sami Yetik gibi tarihe iz bırakmış sanatçıların etkisinde kalmış, her zaman yeniliğe açık, estetiğe ve mükemmele ulaşmaya çalışan sanatçı Ayla Akyol, enerjisini kendi renk paletinden tuvallerine aktarıyor. Şubat 2014 | İstanbul | Sedat Kumova”
Açılış : 21 Nisan 2014 Pazartesi Saat: 18.00 – 19.30 
Adres : Vakıfbank İstanbul Genel Müdürlük Fuayesi / İstanbul
Adres : Vakıfbank İstanbul Bölge Fuayesi Sanat Galerisi / İstanbul
Hacı Adil Yolu Çayır Çimen Sokak No:2
1.Levent / İstanbul
İletişim: Ayla Akyol – GSM: 0 532 271 13 43