Japon Mürekkep Resmi Sergisi III // 2-29 Kasım 2013 // Sumi-e Grubu // Tolga Eti Sanat Evi

Japon Mürekkep Resmi Sergisi III 
2-29 Kasım 2013 

Sumi-e Grubu 

Tolga Eti Sanat Evi 

Adres: Bağdat Cad. Yeni Köşk Apt. No:177 / 1 B Blok Da: 2 

Selamiçeşme-İst. Tel:0216 368 26 79 


Sumi-e grubunun her yıl geleneksel olarak düzenlediği Sumi-e sergisi bu yıl 2-29 Kasım 2013 tarihleri arasında Tolga Eti Sanat Evi’nde açılıyor. 
Temel malzemesi sumi mürekkebi ve pirinç kağıdı olan Sumi-e resmini Türkiye’ye tanıtan sanatçı Aynur Küçükyalçın, Japon sanatının gördüğü ilgiden memnun. Sanatçının oluşturduğu Sumi-e Grubu her geçen yıl büyüyor ve yıl içindeki çalışmalarından oluşan bir seçki ile düzenli olarak sergi açıyor. Bu yıl da üçüncüsü yapılacak sergiye 11 Sumi-e Grubu üyesi katılacak. 
Aynur Küçükyalçın resim çalışmalarına halen Tokyo’da devam etmektedir. 
Sumi-e Grubu; 
Berna Erkün 
Betül Savaş 
Çiğdem Kürklü 
Dilan Gitmez 
Emel Kehri 
Ezel Geylan 
Mebruke Tunçel 
Özen Aktosun 
Sema Suaydın 
Semin Mirgün
Senur Biçer 
“Sanatsal ürünün ortaya konabilmesi için böylesine ince yapılı, dayanıksız kolay bozulan bir gerecin (Pirinç kağıdı Washi) seçilmiş olmasındaki amaç, sanatçıyı esinini olabildiğince çabuk kağıda aktarmaya zorlamaktır. Eğer fırça kağıdın bir yerinde duraklayacak olursa kağıt hemen oradan yırtılır. Çizgiler olabildiğince az olmalı ve hızla çizilmeli, ancak kesinlikle gerekli olanlar gösterilmekle yetinilmelidir. Öyle uzun uzun düşünmeye, silip yeniden çizmeye, çizgilerin yeniden üzerinden gitmeye, yeni bir biçim vermeye, üzerine eklentiler yapmaya kağıdın yapısı izin vermez. Bir kere fırçayı dokundurdunuz mu fırça dönüşü olmayan, düzeltilip güzelleştirilemeyen bir leke bırakır. Sonradan ne yaparsanız yapın ilk yaptığınız şey acı acı sırıtır. Sanatçı sanatsal esinini bir fırça oynatışta, içtenlikle ve kesinlikle ortaya koyabilmelidir…..Fırça ile kağıt arasına düşünce yada mantık girdi mi resim bütün etkinliğini yitirir.” D.T.Suzuki 
(Zen Budizm: D.T. Suzuki’den Seçme Yazılar, Çeviri: İlhan Güngören)