Minimal Simetri III // 20 Kasım – 31 Aralık 2012 // Adnan Çoker

Minimal Simetri III
20 Kasım – 31 Aralık 2012
Adnan Çoker
Kare Sanat Galerisi


Kare Sanat Galerisi 20. Yılını Adnan Çoker’ in “Minimal Simetri III” Sergisiyle Kutluyor.

Adnan Çoker’in 20 Kasım – 31 Aralık 2012 tarihleri arası Kare Sanat Galerisi’nde düzenlenecek “Minimal Simetri III” isimli sergisi, sanatçının 24 yıl aradan sonra aynı konu üzerine yoğunlaştığı Minimal Simetri II sergisinin devamı niteliğinde. Yetkin düşünceyi, mükemmel anlatımı, kusursuz formu bulabilmek için sanatçıların uzun yıllar beklemelerine veya tekrarlayan deneysel üretimler yapmalarına edebiyat, şiir ve müzik gibi diğer sanat dallarında sıkça rastlansa da resimde bu tarz çalışmalar azdır. Kare Sanat Galerisi, 20 Kasım’da Türk resminin yaşayan efsanelerinden Adnan Çoker’in böyle bir ütopyayı yansıttığı, yıllar süren araştırma ve denemeleri sonucunda ulaştığı kusursuz çalışmalara yer verecek. 

Sanatseverler 5 büyük yapıttan oluşacak sergide daha önce Çoker resminde karşılaşmadıkları tuval boyutlarının yanı sıra estetik açıdan doruğa ulaşmış retrospektif serisinden resimleri görebilme imkanı da bulabilecek. Kare Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek sergide Adnan Çoker resminin imzası haline dönüşen siyah zeminli resimler öne çıkarken, Minimal Simetri serisinin 24 yıl aradan sonra sanatçı tarafından yeniden nasıl yorumlandığı da görülebilecek. 

1951 yılında Akademi’den mezun olan Adnan Çoker, Türkiye’de düzenlenen ilk soyut sergi, Türkiye’de gerçekleştirilen ilk performanslar gibi öncü çalışmalara imza atar. Resimsel açıdan bakıldığında ise geride bıraktığı dönemler içinde ürettiği yapıtlar Türk sanat tarihinin vazgeçilmez eserleri arasında yer alır. Kadim uygarlıkların mimari unsurlarına göndermeler yaptığı resimlerinde minimalizmin temel yaklaşımlarını kullanan Çoker, resim problematiği içinde en çok espas olgusu üzerinde durur. İki boyutlu resim yüzeyinin siyah renk kullanımıyla oluşturulan derinlik yanılsaması, sanatçının stilize ettiği çeşitli mimari elemanlar üzerine yansıyan ışıkla ön plana çıkar. Türkiye’de resimle yaşama ve ona büyük bir tutku ile bağlı olmanın sembolü olan Adnan Çoker, yıllar içinde edindiği bilgelikle, izleyiciyi tuvalin ardındaki düşünsel yapıyı bulmaya zorlar. Bu merak eden ve araştıran zihin, yılların bilgisi ve deneyimiyle oluşturduğu eşsiz başyapıtları 20 Kasım’da Kare Sanat Galerisi’nde açılacak “Minimal Simetri III” sergisinde izleyicilere sunuyor. 


Kare Sanat Galerisi 

Abdi İpekçi cad. 22/8 
Nişantaşı – İstanbul
Tel: 0212 240 44 48 
Fax: 0212 219 77 19 www.kareartgallery.com