NİSVAN – Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar // 27 Aralık 2012 Gala // 4 Ocak 2013 – 14 Ocak 2013 // Şirket-i Hayriye – Kadıköy

NİSVAN – “Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar”


27 Aralık 2012 Gala

4 Ocak 2013 – 14 Ocak 2013
Şirket-i Hayriye / Kadıköy

Sergi Açılış Galası 27 Aralık 2012 İstanbul Kongre Merkezi / Harbiye / İstanbul
Saat: 19:00 – 23:00

Kültürlerin ve medeniyetlerin oluşmasında, yaşatılmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında kadın ve erkek toplumu oluşturan herkesin payı var. Tarihi ve toplumsal olaylara, düşüncelere; kadınların katkısı, kadınların öncülüğü ve tüm bunları nasıl etkilediğini değerlendirmek; zengin bir bakış açısı sağlamakta. Köklü tarihimiz ve kültürel geçmişimiz kadınların sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi hayata dair katkılarına ilişkin bilgiler, belgelerle doludur. Kimi zaman bu bilgilerimizi ve belgeleri gün ışığına çıkarmak, yeniden hatırlatmak gerekiyor. Kadınların, binbir zorluk ve güçlüklerle geçen hayatlarını, mücadelelerini, başarılarını, sorunlara bakış açılarını, çözüm arayışlarını bugünle buluşturmak, yarına ulaştırmak için çaba sarfetmek gerekiyor. Nisvan- “Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar” Belgeseli, mesleklerinde ilklere imza atan, siyasatten edebiyata, spordan tiyatroya, ekonomiden sanata, üniversiteden güvenliğe emniyete, eğitimden sağlığa kadar çok farklı alanlarda hizmet eden kadınları biraraya getirdi. Farklı alanlarda öncü olan ama bu ülkeye, bu ülke insanına hizmeti kendine ideal edinen kadınlar….Tarihe Adını Yazdıran Kadınlar Belgeseli, geçmişin izleri ışığında bugünü anlamak ve geleceği kurarken kadınların gücünü, azmini ve inancını; birliğin, beraberliğin, millet olmanın ve biz olmanın önemini bir kez daha hatırlatmakta. Bu belgeselde yer alan kadınlarımızı saygıyla, minnetle ve şükranla anıyorum. Belgeselde rol alan sanatçılarımıza,belgeselin yapımında görev alanlara, konuya duyarlılık gösteren ressamlarımıza, gösterdikleri duyarlılık ve harcadıkları emek için teşekkürler… 


Fatma ŞAHİNA ile ve Sosyal Politikalar Bakanı 

Nerdeyse dört yıl oldu, Kadınlarla ilgili bir Belgesel hayalinin başlangıcına… Emeği geçen onlarca arkadaşım, dostlarım, kardeşlerim, büyüklerim ve küçüklerim hep beraber taşıdık bu yükü..Dile kolay 19 kadının hayatı bir film şeridi gibi önce gözlerimizin önünden, Sonra; hayatlarımızın içinden geçti… Tarih tozlu sayfalarını bizler için çevirmeye başladığında, çok önemli değerlerimiz olduğunu fark ettik. Önce, Onları anlamaya çalıştık. Sessiz çığlıklarını duyduk. Kadınlar ve erkekler adına yaşanan kimlik kavgasının ötesinde; azmin, çalışmanın, eğitimin önemini haykıran kadın kahramanlarımızın ibretlik hayatlarını, yüzümüze düşen hüznün sessizliğinde anlatabildik. Farkettik ki; Onlar; bir kadın olarak değil, Örnek insanlar olarak anılmak istiyorlar.Eğitimin, eğitimli olmanın bütün yanlışları süpüren bir doğru olduğunu söylüyorlar…Kendini ifade edebilmenin, hedefler belirlemenin, dirençli olmanın ve mücadele etmenin önemini işaret ediyorlar… Ve Onlar kendi tarihlerini yazarken; kadınlar adına da tarih yazıyorlar…NİSVAN adlı Belgeselimiz, Osmanlı’dan günümüze toplumumuzun vedia iftiharı “Tarihe Adını Yazdıran Kadınlarımızı” evlerimize konuk ediyor. Kadınlar adına daha iyi bir gelecek için; duyarlılık gösteren Projemize ve Kadınlarımıza varlıkları ve çalışmaları ile yeni değerler katan Ressam dostlarımız, böylelik le; Türkiye’de Sanatçıların Kadınlarımızla ilgili hassasiyetlerini ortaya koymaktadır. Kendilerine minnettarız.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Projeyi sahiplenmesi ve destekliyor olması ise, Nice Nisvan Kadını için tarihin tozlu sayfalarını aralayan bir Umut olmuştur…Kadınlarımız adına her yeni umut, daha iyi bir geleceğin tohumlarıdır diye düşünüyoruz. Tüm destekçilerimize , Sonsuz teşekkür ediyoruz…
Mustafa Karadiş Yapımcı – Yönetmen 
Kamer  Batıoğlu
Kadının olması gereken yere hala ulaşamadığı günümüzde, Cumhuriyetin kurulduğu ilk 
yıllardan beri her türlü yokluğa rağmen zoru başarmış, mesleklerinde ilk olmuş kadınlar, Türkiye’nin aydın sanatçıları olarak bizleri inanılmaz heyecanlandırdı. 
Böyle bir belgeselle gündeme gelen “kadın” denen varlığın, zeka olarak; çalışkanlık ve sorumluluğunun bilincinde neler yapabileceğini ve aslında bizlerin ne kadar gerilerde kaldığımızı hatırlatması açısından çok önemli. 
Nisvan Belgeseli’nin doğru bilgilerle yapılması biz sanatçıları böyle bir sergi oluşumunun içine çekti. Her sanatçının kendi tekniği ve tarzıyla çalıştığı portreler, kadınlarımızın başarılı olduğu mesleki çeşitlilik gibi zengin bir yelpazeye sahip. 
100’ün üzerinde yapılacak portrelerle tarihi bir görsel arşiv oluşturacak çalışmalar, bakanlığın onayıyla müzede yerini alacak, en önemlisi gelecek kuşaklara doğru bilgilerle aktarılmış olacak. 
Böylece, biz sanatçılar hiç değilse bu konuya dikkat çekip sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmiş olmanın mutluluğunu yaşayacağız. 
Kamer Batıoğlu | 2012