Pilevneli, Esra Gülmen, 19.04-28.05.2022, Don’t Play with My Emotions

Esra Gülmen

“Don’t Play with My Emotions”

19 Nisan 2022 – 28 Mayıs 2022

PİLEVNELİ | Dolapdere

Kat 1,2,3 

 

PİLEVNELİ, Esra Gülmen’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar. “Don’t Play with My Emotions” başlıklı sergi, 19 Nisan – 28 Mayıs 2022 tarihleri arasında PİLEVNELİ’nin Dolapdere’deki mekanında sanat severleri ağırlayacak.

 

Türkçede “Duygularımla Oynama” anlamına gelen sergi başlığı, Esra Gülmen’in insandan, insan psikolojisinden ve problemlerden esinlenmesinin kanıtı niteliğinde. Sanatçı, sokaklar, posterler, sosyal medya, sohbetler, müzik, şarkı sözleri, filmler ve kitaplar gibi güncel hayatın ve popüler kültürün tüm aparatlarını inceliyor, onlardan faydalanıyor, ilham alıyor ve eserlerinde konu ediyor. İnsanların etrafına bıraktığı işaret olan imgeler üzerinden sorular soruyor. Genellikle bir kavramı veya duyguyu inceleyerek sorularına başlayan sanatçı, bu kavramla “oynayarak” ve onu anlamaya çalışarak eserlerini yaratıyor. 

 

 

Sanatçının gelenekselin dışında farklı mecra ve tekniklerden de yararlandığı “Don’t Play with My Emotions” sergisi, Gülmen’in kendi duygularıyla “oynadığı” ve ziyaretçiye de oyun alanı sunduğu bir mekan yaratıyor. Esra Gülmen alışılmışın dışında ve gündelik hayata ait objeleri ve müzik enstrümanlarını da tuval yüzeyi gibi değerlendiriyor. Hem mecrayla hem de kavramlarla oyun oynuyor; çalışmayı seçtiği yüzey alanı, eserin anlamını ve sorguladığı kavramı/duyguyu destekliyor. Gülmen böylelikle inşa ettiği geçici, uçucu kurguda ziyaretçiyi gündelik duyguları, alışkanlıkları, sevme ve sevilme biçimleri üzerine düşünmeye davet ediyor. 

 

 

Sanatçı olarak yazma ve çizmenin tanımını genişletmek isterken erken yirminci yüzyıl kaligramlarını hatırlatan Esra Gülmen, yirmi birinci yüzyılın gerçekliği üzerine eğiliyor. Yeri geliyor popüler kültürdeki en tanıdık söylemleri kişiselleştiriyor yeri geliyor kendi kişisel cümlesini anonimleştiriyor. Bu uğurda malzemede sınır tanımıyor. Çünkü Gülmen’e göre bir sergi yapmak, süreci ve sonuçlarıyla, nereden geldiğimiz üzerine düşünmenin yeri, zamanı ve mekanı.

 

Esra Gülmen’in pratiğine en kapsamlı bakışı sunan “Don’t Play with My Emotions”, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 10.00 – 18.00 saatleri arasında PİLEVNELİ’de ziyaret edilebilir.