ŞEHİR HİKAYELERİ // 14 MART-12 NİSAN 2014 // ÇETİN ÖZER // e. Lab – Maçka

ŞEHİR HİKAYELERİ

14 MART-12 NİSAN 2014

ÇETİN ÖZER
e. Lab – Maçka
Fotoğraf Sergisi
Kokteyl: 14 MART CUMA SAAT 18.00-20.00 e. Lab – Maçka
Maçka Cad. Feza apt No: 1 (Giriş katı)-İTÜ Maçkanın karşısı TEŞVİKİYE – İSTANBUL
Çetin ÖZER’in ‘Şehir Hikayeleri’ adını taşıyan fotoğraf sergisi, e. Lab ve Medical Corner Teşvikiye’de sanatseverlerle buluşuyor.
ŞEHİR HİKAYELERİ …Çünkü,
“Şehir Hikayeleri” adlı fotoğraf sergim son on yıllık süreçte yurtdışı gezilerinde ziyaret ettiğim çeşitli şehirlerden oluşuyor..İlk aklıma gelenler; Bişkek, Roma , Floransa, Napoli, Venedik, Münih, Hamburg, Hannover, Riga, Selanik, Kavala, Filibe..Bunun yanı sıra Girit ve Midilli adalarından bazı şehirler var ve tabii şehirlerin şehri İstanbul..
İnsan her geziden ister istemez biraz değişerek dönüyor, çünkü her şehrin bir ruhu var ve sizi derinden etkiliyor..Bu işin bir yanı, diğer yandan fotoğrafçı olarak yoğun bir görme eylemi içersindesiniz.. Vizörden bakıp devamlı karar veriyorsunuz.. Vaz geçiyorsunuz veya saptıyorsunuz o görüntüyü.. Aldığınız kararlar sonuçta her fotoğraf karesine yansıyor.. Çekmediğiniz görüntüler bile belleğinize kazınıyor.. Yakaladığınız ve kaçırdığınız görüntüler, sevinçler, pişmanlıklar, keşkeler ile her çekimin kendine özgü bir hikayesi oluyor.
Bu sırada çok değişik insanlarla karşılaşıyorsunuz.. Bazen tanımadığınız bir çocuğun gülüşüne ortak oluyorsunuz ya da bekletilen güzel bir kadının sıkıntısını paylaşıyorsunuz çektiğiniz fotoğrafla.. 
Bir tren istasyonunda aniden “Uyuyan Güzel”e rastlıyorsunuz..! 
Venedik’teki köprülerden birinde, olası serginizin afişine yardımcı olmak için iki kişi ağır ağır konuşarak geliyor ve en önemli figürü oluveriyorlar o kompozisyonun..
Bazı şehirlerde yeterince kalabiliyorsunuz, bazılarından hızla geçiyorsunuz ama yine de bir şeyler takılıyor objektifinize.. Zaten ünlü Magnum fotoğrafçısı Marc Riboud, fotoğraf çekmek için: “Hayatın, saniyenin 125’te 1’indeki tadına bakmak gibi bir şey..!” demiş.. 
O’na hak vererek, Münih’te Oktoberfest için kurulmuş çadırlardan birine giriyorum.. Neşeyle bira içen gençleri pencereden süzülüp gelen ışık bir coşku anıtına dönüştürüyor.. İyi ki buradayım, iyi ki fotoğraf makinem elimde diyerek basıyorum deklanşöre.. 
İşte “Şehir Hikayeleri” nden bir özet size, devamını görmek için hepinizi sergime bekliyorum.”
Çetin Özer.
İstanbul/2014
Kokteyl: 14 ŞUBAT CUMA SAAT 18.00 e lab Maçka
Maçka Cad. Feza apt No: 1 (Giriş katı)-İTÜ Maçkanın karşısı
TEŞVİKİYE – İSTANBUL