SPONTANE TUTKULAR // ARZU AKGÜN // MERKUR // 9 Nisan – 30 Nisan 2012

SPONTANE TUTKULAR
ARZU AKGÜN

MERKUR
9 Nisan – 30 Nisan 2012
Basın Bülteni
Merkur tarafından temsil edilmekte olan Arzu Akgun, ikinci kişisel sergisi “Spontane Tutkular” başlıklı sergisiyle 9 Nisan – 30 Nisan 2012 tarihleri arasında yeni yapıtlarıyla izleyicilerin karşısına çıkıyor.
Arzu Akgün, “Spontane Tutkular” adını verdiği yeni serisindeki yapıtlar hakkında şunları söylüyor: “Gündelik yaşamımızın temel işlevleri tüketim ürünlerine dönüştürülüyor. Sergimdeki yaratım süreci bu tüketim malzemelerinin kendilerinden ortaya çıkıyor. Varolan ögeleri, formları kullanarak (vitrin, alışveriş mekanları vb.) nesnelerle ve bireyle kurduğum bağı vurgulamak istiyorum. Tutku nesneleri olarak da düşündüğüm makyaj malzemeleri ve estetik görünümlü kadın figürlerini resmime taşıyorum. Böylece tüketim nesnelerinin zengin görsel katmanından yararlanmış oluyorum. Amacım, var olan bir nesneyi yeniden resmetmek değil; bunları özgün bir niyete göre kullanmak ya da onlarda değişiklik yapmak…”
Sanatçının, bu olgular üzerinden yola çıktığı sergisinde kadın imgesinin ve tüketim kültürünün hakim olduğu resimlerde, Akgün’ün kendine özgü tekniği dikkat çekmektedir. Geleneksel bir yöntem olan ahşap baskı tekniğini yeniden yorumlayan sanatçı kendine özgü bir tavır geliştirmiştir. Ahşap yüzeye müdahale ederek oluşturduğu resimlerini, figürlerin üçüncü boyuta taşınmasıyla ve kullandığı renk paletiyle başkalaştırıyor Arzu Akgün.
Arzu Akgün’ün “Spontane Tutkular” başlıklı sergisi 9 Nisan – 30 Nisan 2012 Tarihleri arasında Merkur’de izlenebilir.
GALERİ MERKÜR

Adres:  Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt. No: 12 D: 2 
Nişantaşı – İstanbul 

Tel:
212 231 69 87
E-mail: 
galeri@galerimerkur.com

Galeri Pazartesi – Cumartesi 10:00 – 19:00 arası açıktır.ARZU AKGÜN AT MERKUR WITH THE EXHIBITION TITLED “SPONTANEOUS PASSIONS”…

Arzu Akgün, represented by Merkur, will meet the art lovers with her new works in her second personal exhibition titled “Spontaneous Passions” from 9 to 30 April 2012. 

About the works in her new exhibition named “Spontaneous Passions,” Arzu Akgün says, “Basic functions of our daily life are turned into consumption products. The creative process in my exhibition arises from those consumer goods. I want to emphasize the connection that I built with the objects and individuals by using the existing elements, forms (such as showcases, shopping centers, etc.). I carry the cosmetic products and aesthetic woman figures as passion objects into my painting. Thus, I am utilizing the rich visual layer of those consumer goods. My intention is not to re-portray an existing object but to change them or using them for an original purpose…”
In the exhibition which was started off from these facts, Akgün’s unique technique draws attention into her figurative paintings dominated by woman images and consumption culture. Re-interpreting the wood printing, which is a traditional method, the artist developed a unique attitude. Arzu Akgün metamorphoses her paintings formed by intervening the wooden surface by the color palette that she used and by carrying the figures into a third dimension. 
Arzu Akgün’s exhibition titled “Spontaneous Passions” can be visited from 9 to 30 April 2012 at Merkur.