TAHAMMÜL // 20 ŞUBAT- 20 MART 2013 // SERKAN YÜKSEL // KARE SANAT GALERİSİ

TAHAMMÜL
20 ŞUBAT- 20 MART 2013
SERKAN YÜKSEL
KARE SANAT GALERİSİ

Çağdaş resmin öne çıkan sanatçılarından SERKAN YÜKSEL’İN son dönem çalışmaları “TAHAMMÜL” başlığı altında, KARE SANAT GALERİSİ’NDE izleyiciyle buluşuyor. 

20 ŞUBAT ve 20 MART tarihleri arasında sergilenecek eserlerinde Serkan Yüksel “birbirimizi dinlemedikten sonra dile gerek var mı?”, “içimizdeki yarayı iyileştiremedikten sonra, o yabancı ile barışmamız mümkün mü?” sorularıyla uyarıyor sanatseverleri ve bu soruların eşliğinde bireyin değiştiremediklerinin izini sürüyor… 

Serkan Yüksel’in resmi düşünsel ve duygusal ifade gerginliğinin yaşandığı hasta bir toplumun, metaforlarıdır. Bilinç ve bilinçaltının bitmek bilmez meydan savaşı… Yılanın zehrini vücuda boşalttıktan sonra duyulan ilk acı ve ardından ılık ılık gelen ölüm çağrısıdır. Onun resimleri, varlığını unutmamak için acıyı hissetmeye yazgılıdır. 

Çıplaklığın ötesinde bir çıplaklık, tüm savunmasızlığı ile gerçekliği göstermektedir. Bedenin parçalanması, katmanlarına ayrılması, sonsuz boşluktaki bu savruluş ve bilinçaltının bilinç üzerindeki egemenliği, resmin dinamizmini oluşturur. 

20 Şubat ve 20 Mart arasında Kare Sanat Galerisi’nde Serkan Yüksel’in “Tahammül” adlı sergisini izlemeye gelen sanatseverler, resmin “estetik” değerler dizgesi içinde kendi safını belirleyen sanatçının eserleriyle karşılaştığında, sert ve şiddet yüklü ruhuyla diyalog kurmakta zorlanmayacaktır. Çünkü insan dünyaya damgasını vurmak, onu dönüştürmek ve değiştirmek ister. Bunun için “Tahammül” etmeye değmez mi? 
Abdi İpekçi cad. 22/8 
Nişantaşı – İstanbul 
Tel: 0212 240 44 48 
Fax: 0212 219 77 19