Türkiyem Tuvalimde // 1 – 21 Mart 2013 // GÜLAY YÜKSEL // Fırça Sanat Galerisi

Türkiyem Tuvalimde
1 – 21 Mart 2013
GÜLAY YÜKSEL
Fırça Sanat Galerisi, Ankara

1973 yılında Gazi Eğitim Enstitüsü Resim –İş Bölümü’nü bitiren Gülay Yüksel,Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde lisans tamamlamıştır. Üç yıl Almanya’da yaşayan Sanatçı görme engellilere resim ve modelaj konusunda eğitim veren bir okulda (Neuwid- Almanya şehrinde) staj yapmış, Yurda dönüşünde de Gazi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü’nde aynı konuda dersler vermiştir. ODTÜ Güzel Sanatlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak uzun yıllar çalışmıştır. Öğrenciliği sırasında Devlet Resim ve Heykel Sergisi’ne katılmaya hak kazanan Sanatçı 5’i Almanya’da olmak üzere 48 kişisel sergi açmıştır. Pek çok yurtiçi ve yurtdışı sergilere katılımı vardır. Romanya Hükümetinin davetlisi olarak Tescani International Camp 2000 Organizasyonuna katılmıştır. 
Sanatçının pek çok eseri, yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda,müzelerde, Üniversitelerde ve kamu kuruluşlarının koleksiyonlarında yer almaktadır.. 
Portreleri,desenleri ve özellikle özgün kadın figürleri ile tanınmıştır.. 
TRT TÜRK Televizyon Kanalı’nın “Tuvalimdeki Türkiye” isimli 39 Bölümlük belgeselinde yeralan Sanatçı,Yurdumuzun en güzel köşelerinde çekim ekibiyle birlikte gezerek,çekim süresince canlı doğa resimleri çalıştı.İznik’ten başlayarak,Batı Karadeniz’e doğru,oradan Akdeniz’e kadar uzandı..Anadoludan Güneye indi..Tuvallerinde köprüleri,ulu ormanları,tarihi evleri,eski kiliseleri,camileri,turkuvaz denizleri..doğayı,tarihi,kültürü ölümsüzleştiren sanatçı,konaklarda,torosların tepelerinde,şelalelerde çalıştı.Ve Isparta Yazılı Kanyon’da yapılan çekimlerle sona eren bu serüvenin sonunda, eserleri TRT Koleksiyonunda yerini aldı.. 
Fırça Sanat Galerisinde 1 Mart Cuma akşamı saat 18.00 de açılacak olan “Türkiyem Tuvalimde” isimli sergisi,sanatçının bu belgesel çekimleri süresince oluşturduğu eskizlerinin,gözlemlerinin ve anılarının atölyesinde yeniden tuvalle buluşmasıdır. 
Bu sergide ilk kez sadece canlı doğa resimleri ile sanatseveriyle buluşacak olan Gülay Yüksel’in 30 civarında yağlı boya tablosu yeralacak. Sergi her gün 10.30-18.30 saatleri arasında gezilebilecek…