turkuazLAmor // 6 Kasım – 31 Kasım 2012 // Rıza Kuruüzümcü // Doruk Sanat Galerisi

turkuazLAmor
6 Kasım – 31 Kasım 2012
Rıza Kuruüzümcü
Doruk Sanat Galerisi
Basın Bülteni


“Yol” dadır sanatçı, kendini ve kendinde insanlığın ortak kaderini arayan bir yolcudur. Kendini tanımaya çalışır ilişkinin aynasında, kuklaların aracılığıyla kendi evrenini kurar ve anlatır; saf olana ulaşmaya çalışır. Hepimiz özgün bir sistemiz, kendimize özgü gerçekliklerimizi yaratır ve yaşarız. Ama hepsi çok derinde ortak birşeyden beslenir, bizi insan yapan şeyden. Öyküler farklı, ama meseleler ortaktır. O, kendi gerçeğini anlatır; sen kendine düşen payı çıkartırsın oradan. 
Renge ve ışığa aşık bir “hal” de, ikisinin ideal dansını arar. Şunu bilir ki; mükemmel kusursuz olan değildir, kusurlarına rağmen kendi bütünlüğü olan, “ruh” u olandır. Resimlerine kendinden ruh üfler, bu arada kendi aynalarını yaratır. Kendini tanıma “yol” udur resim; düşünce, sezgi ve eylemle. 
Sahnesinin aktörleri sembollerdir. Ressam kukla tutkuyu sever, en az aklı sevdiği kadar. Kırmızılı dişi kukla sevgidir, elmanın diğer yarısı. Didişir durular, gayetle insan halleriyle, söve seve, düşe kalka ilerlerler; zordur insan olmak, zordur ilişkiler… “S.ktiret Budası” hayatı ti ye alandır, ona gülen, onun keyfine ortak olan. Hayatı ciddiye alırken, neşeyi kaybetmemeyi hatırlatandır; hayatla akmayı… “Kader” dengeleyici unsurdur, aracı, gözlemci. Herşeyin ince dengesini hatırlatır, akılla duygunun, sevgiyle korkunun, gerçekle hayalin… Mantıklı dilin sözcükleriyle çözülemeyen çoğu şey resimlerde çözülür, ya da en azından sözün ötesinde farklı bir bilince ilişkin farklı formda bir soru haline gelirler. Mekanlar değişir, teknik değişir, üslup değişir; çünkü ruh halleri değişir… 
Turkuaz dişil enerjinin rengidir; aldığını çoğaltıp veren, kavranıldıkça kavrayan, kuşatıldıkça kuşatan. Eril mordur; verir, verdikçe çoğalır. Moru daha bir mor yapar turkuaz, mor da turkuazı daha bir turkuaz. İkisi birarada harika dururlar, birlikte “tam” olurlar; yaşam içlerinden ışıldar. Anlamdır, özdür turkuazLAmor. 
Galeri sergi süresince Pazar-Pazartesi hariç her gün saat: 11.00-18.30 arası izlenebilir.

Doruk Sanat Galerisi

Boğazkesen cad. no:21/A Tophane/İstanbul Tel: 0212 252 05 35  

www.doruksanatgalerisi.com