TURNALAR YOK OLMASIN // 23 Ekim – 8 Kasım 2013 // DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

TURNALAR YOK OLMASIN
23 Ekim – 8 Kasım 2013
DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ
Sempozyum + SergiSEVDALARI, SIRLARI, UMUTLARI, TÜRKÜLERİ KANADINDA TAŞIYAN TURNA KUŞLARI İSTANBUL’DA CAN BULUYOR…

PROF. LEA CONTESTABİLE, SYMBİOSiS SAĞLIK VE DOĞA GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİ BAŞKANI DR. AYŞEN ERDİL ve 45 RESİM SANATÇISI “ULUSLAR ARASI DOĞAL YAŞAMI KORUMA SEMPOZYUMU”NA KATILMAK ÜZERE 23 Ekim 2013’te DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ’NDE BULUŞUYOR
EV SAHİPLİĞİNİ DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ SANAT ve TASARIM FAKÜLTESİ İLE SYMBİOSİS-SAĞLIK VE DOĞA GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİNİN YAPTIĞI ULUSLARARASI SEMPOZYUM 23 Ekim 2013 ÇARŞAMBA GÜNÜ SAAT 13.00’TE DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ GÖZAÇAN KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİNDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK.
Sulak alanların kuruyor olması, sulak alanların işgali ve yapılandırılması, sazlıkların yakılması, avcılık, susuzluk, katledilen doğa, soyları her geçen gün tükenmekte olan eşsiz güzellikteki turna kuşlarına yönelik en önemli tehditler arasında gelmektedir. Sempozyumda Symbiosis Sağlık ve Doğa Gönüllüleri Başkanı Dr. Ayşen Erdil, Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, L’Aquilla Accademia belle di arti profesörü Lea Contestabile gibi önemli konuşmacılar yer almaktadır. “Sanatta Turna Motifleri ve anlamları” üzerine bir multivizyon gösterisi Prof. Nazan Erkmen tarafından sunulacaktır. Anadolu halk ve dinsel resim sanatının önemli motiflerinden biri olan Turna Kuşları bu kez sanatçı duyarlılığı ve bakışıyla aynı gün açılacak sergide can bulacak. Uluslararası Sempozyum Türk ve Yabancı sanatçı akademisyenleri bir araya getirirken aynı zamanda çocuk ve gençlerin dikkatini doğanın korunması ve Turna Kuşlarının varlığını tehdit eden koşullar hakkında farkındalık yaratmak amacıyla Yazar Nazlı Eray’ın kaleme aldığı ve Nazan Erkmen tarafından resimlenen “Çığlık Atan Mumya” Kitap Resimleme Sergisi” ve “Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi” Resim sergisi ve Uluslararası sanatçıların da katıldığı “Turnalar Yok Olmasın” Resim Sergisi toplumun ilgisine sunuluyor.