Doç. Dr. Müjde Ayan // 24 Ekim – 02 Kasım 2013 // BONART SANAT GALERİSİ

Doç. Dr. Müjde Ayan
24 Ekim – 02 Kasım 2013 
BONART SANAT GALERİSİ
Teşvikiye Mahallesi Ahmet Fetgari Sokak
No: 20 Daire: 2 Teşvikiye – Şişli – İstanbul
E-Posta : info@galeribonart.com
Telefon : 0212 241 26 20
Doç. Dr. Müjde Ayan’ın sergisi 24 Ekim – 02 Kasım 2013 tarihleri arasında BONART SANAT GALERİSİ’nde izleyicileriyle buluşuyor.
Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi olan DOÇ. Dr. Müjde Ayan, insanlığın gelecekte nasıl bir yaşama sahip olacağını, doğanın gelecekte nasıl deformasyonlara uğrayacağını kendine sorun edinmiş, bu konulara yoğunlaşmış, bu zamanda yaşayan ama geleceği resmeden bir sanatçı.


Tablolarında etiket formunda tek düze kullandığı simgelerle yaftalandığımızı, herkesin bu şekilde birbirinin aynı ‘kimliksiz’ hale geldiğini savunuyor, yaşadığımız kültürel çeşitlilik içinde oluşturduğumuz mozaik yapının yaftalanarak, kimliklerin yok edilmesi üzerine oynanan oyunları vurguluyor, bunun sonucunda yaratılan ayırımcılığa , sınıfsal fark yaratılmasına bir karşı duruş sergiliyor.
Katmanlar halinde çalıştığı tuallerinde alt katmanlarda her şeye rağmen bu yaftalanmaya karşı durmuş bir azınlık gözümüze çarpıyor , ‘soyut – somut’ bu bozulmanın başlaması ve bunun toplumsal yapıya dönüşmesine dikkat çekiyor.
Tüm bunları yaparken mekanı tinselleştirerek içinde bulunan kişiye de tinsel bir dönüşüm sağlayarak UZAM’ı yaratıyor.
Diğer yandan deformasyonun, doğa ve insandaki bu genetik zincirin en küçük molekülünden başladığını vurgulayarak, bu bozulmanın başlaması sonucu ‘domino taşı’ etkisi yaratarak zincirlerin ister istemez kopmaya başlayacağını ve bunun artık durdurulamaz olduğunu savunuyor.
Geleceğe ait kaygısını anlatırken kullandığı teknik ile de fark yarataran Doç Dr Müjde Ayan, katmanlar arasında ‘gel – git’ ler yaratarak bu bozulma içerisinde sorumluluk sahibi olduğumuzu hatırlatıyor, hatırlatmakla kalmıyor kendimizi sorgulamamızı sağlıyor.
Doç. Dr. Müjde Ayan’ın sergisi 24 Ekim – 02 Kasım 2013 tarihleri arasında BONART SANAT GALERİSİ’nde izleyicileriyle buluşuyor.
Kamer Batıoğlu/2013