YILMABAŞARLAR // 15 Kasım – 07 Aralık 2012 // Ankara Nurol Sanat Galerisi

YILMABAŞARLAR
15 Kasım – 07 Aralık 2012 – Ankara Nurol Sanat Galerisi 
28 Aralık 2012 – 20 Ocak 2013 – Bodrum Nurol Sanat Galerisi
PROF. DR. JALE YILMABAŞAR 

SEDEF YILMABAŞAR

RESİM SERGİSİ 
Jale Yılmabaşar ve kızı Sedef Yılmabaşar’lardan anne kız ilk kez ikili bir sergi ile Nurol Sanat Galerilerinde buluşuyor.
Yaşama ve tarihe tanık olan duvarlara da sanatıyla hayat veren seramiğin idolü ve Türkiyedeki ilk kadın profesörü Jale Yılmabaşar bu kez resimleriyle kızı Sedef Yılmabaşar’ın resimlerine arkadaşlık ediyor….Anne kız olağanüstü güzellikteki işleriyle Nurol Galerinin duvarlarında yer alacaklar üç hafta süreyle… 
Jale Yılmabaşar, liseyi Amerikada okuduktan sonra 1962’de TGSYDO Seramik Bölümünü bitirdi. 
Öğrenimi sırasında stajlarını Almanya’da yaptı. Seramikle resmi bir arada götüren ender sanatçılardandır. Anadolu geleneklerini büyük bir ustalıkla resme yansıtmış çağdaş, enerji dolu bir sanatçıdır. Şu varki hayatı hiç bir zaman sadece seramik ve resimden ibaret olmadı. Üniversitedeki hocalığın yanısıra klasik bale, gazetecilik, yazarlık, kumaş ve halılara desenlerini uygulama ve daha bir çok alanda varlık gösterdi. Başarılarla dolu yaşamında yurtdışında ülkesini ve ülkesinin sanatını tanıtmak konusunda çok önemli şeyler yaptı. Sayısız ülkede büyük ses getiren sergiler açtı. Türkiye ve yurtdışındaki bir çok yarışmada büyük ödüller ve altn madalyalar aldı. O bir kahraman kadın. Her zaman ülkesine ve kendine güvendi. Başı hep dikti, çok idiialı, çok çalışkan ve bu yüzden de hep çok başarılıydı, böyle de sürüyor. Soyadıyla bu kadar bütünleşmiş çok az insan vardır dünyada… 
Sedef Yılmabaşar’a gelince işte bu annenin kızı. Aynı disiplin, çalişkanlık ve kararlılğı Sedef Yılmabaşar’da da görürsünüz. Kendini en iyi nasıl ifade edeceğini farkedinceye dek Işık Lisesinden sonra Boğaziçi Turizm Otelcilik okudu. Paris Esmod Moda Okulu’nda öğrenimini sürdürdü. Ama onun ilgilendiren resimdi ve Nisan 1998’de açtığı ilk sergi onu ‘Kedici Ressam’ olarak sanat dünyasına kazandırdı. ‘Kedilerim bana ilham vermeyi sürdürdükçe ben de onların resimlerini yapmayı sürdüreceğim’ diyor. Sedef Yılmabaşar genç, pırıl pırıl bir önemli sanatçı olarak ve açtığı sergilerle sanat dünyamızda emin adımlarla yukarı doğru ciddi bir ivme çizerek yoluna devam ediyor. 
7 Aralık’a dek Ankara, 20 Ocak’a dek de Bodrum Galerilerimizde sürecek olan sergi, Pazar ve Pazartesi hariç her gün 11.00 – 18.30 saatleri arasında görülebilir, www.lebriz.com ve www.nurolsanat.com adreslerinde de izlenebilir. 
Yüksel MADEN
Nurol Sanat Galerileri Yöneticisi 
0312 468 86 70